A A+ A++

Liczba wyświetleń: 1283

Wioska Luetzerath w Nadrenii Północnej-Westfalii ma ustąpić miejsca kopalni odkrywkowej węgla brunatnego i najprawdopodobniej zostanie oczyszczona już w przyszłym tygodniu. Aktywiści ekologiczni próbują temu zapobiec i ustawili barykady.

O sprawie informuje niemiecki nadawca publiczny ZDF Nadrenii Północnej-Westfalii. Jak czytamy, we wsi Luetzerath ma być wydobywany węgiel brunatny, na skutek czego wioska musiała zostać ewakuowana. Większość budynków mieszkalnych zostało już opuszczonych przez mieszkańców; w ich miejsce wprowadzili się aktywiści ekologiczni, którzy protestami usiłują zablokować decyzje władz.

W poniedziałek w Luetzerath w Niemczech doszło do starć między policją – przygotowującą się do usunięcia ludzi z wioski – a aktywistami, którzy okupują opustoszałe budynki. W stronę funkcjonariuszy rzucano petardy, butelki i kamienie.

Wcześniej aktywiści ustawili i podpalili barykadę na drodze dojazdowej do miejscowości, ale po kilku godzinach przeszkoda została usunięta przez policję. Rozebrano też konstrukcję, na której przebywali demonstranci, zostali oni ściągnięci na ziemię przez ratowników wysokościowych.

Według planów policji okupowana przez aktywistów wioska Luetzerath zostanie prawdopodobnie oczyszczona na początku 2023 roku. Rzecznik MSW Nadrenii Północnej-Westfalii przekazał, że konkretna decyzja zapadnie po otrzymaniu z gminy wniosku egzekucyjnego. Wszystko wskazuje na to, że policja przeprowadzi jedną, dużą akcję, która ma ostatecznie zakończyć protesty ekologów w okolicy. „Decyzja rządu krajowego, by pozwolić na wydobycie ogromnych dodatkowych złóż węgla brunatnego w Zagłębiu Węglowym w Rhen, torpeduje przestrzeganie celów klimatycznych” – skomentował Sascha Wagner, rzecznik lewicy w NRW.

Na początku października kierowane przez zielonych ministerstwa gospodarki w rządzie federalnym i Nadrenii Północnej-Westfalii porozumiały się z koncernem energetycznym RWE w sprawie przyspieszonego do 2030 roku wycofania węgla z obszaru górniczego w Nadrenii. Obiecano zachowanie pięciu wsi w zagłębiu węglowym, którym wcześniej groziło przesiedlenie – Keyenberg, Kuckum, Oberwestrich, Unterwestrich, Berverath. Mniej łaskawy los spotkał jednak Lützerath, która ma ustąpić miejsca kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Tysol.pl, ZDF.de
Źródło: MediaNarodowe.com

TAGI: Ekolodzy, Ekologizm, Niemcy

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWŁADZE ŁUKOWA DOFINANSUJĄ KLUBY SPORTOWE
Następny artykułSamorządowcy o cenach paliwa: Zostaliśmy zrobieni w Obajtka. Strata za ostatnie miesiące to nawet 12 mln zł