A A+ A++

Przygotowując się do napisania jednego z artykułów dotyczącego programów społecznych dla Starachowic, w ręce wpadła mi diagnoza. Dosyć obszerny, oficjalny dokument przygotowany przez Urząd Miejski, a w nim demograficzny „wyrok” dla naszego miasta.

W 1998 roku w Starachowicach mieszkało 57 083 osoby, 

w 2018 roku 48 965, 

a prognoza na 2050 rok to 34 413 osób. 

W Starachowicach wszystkie wskaźniki obciążenia demograficznego są ujemne, co oznacza, że miasto w bardzo szybkim tempie starzeje się. W porównaniu z obecną sytuacją demograficzną, w perspektywie 30 lat miasto straci jedną trzecią swoich mieszkańców. Pozamykane szkoły, problemy z budżetem, brak inwestycji, brak rąk do pracy… To tylko wybrane z całego wachlarza negatywnych konsekwencji problemy, przed którymi stanie miasto, jeśli nie wdroży działań hamujących odpływ ludności. Liczebność mieszkańców w wieku 25-35 lat kreuje przyszłość miasta. Jest to grupa wiekowa, która rozpoczyna życie zawodowe, zakłada rodziny, inwestuje  w nieruchomości oraz tworzy popyt na usługi. Niestety tych osób ubywa najwięcej. – Czytam w raporcie (cały dokument – tutaj). 

„Starachowice – miastem dla rodzin”

Rodzina, małżeństwo, dzieci, dom – to najważniejsze wartości i priorytety dla starachowiczan. Odpowiedzi te dominują w rozmowach i badaniach wśród wszystkich grup wiekowych  mieszkańców od młodzieży po seniorów. Mieszkańcy pytani przez Urząd Miejski w ankietach o to jakie powinny być Starachowice przyszłości, wśród najczęściej pojawiających się odpowiedzi wskazywali „miasto dla rodzin”.

Wspieranie dzietności powinno być ważną kwestią dla władz miasta, stąd mój pomysł i projekt do Budżetu Obywatelskiego na 2022 roku pt. MIEJSKI PROGRAM IN VITRO DLA STARACHOWIC. 

Lublin, Poznań, Łódź, Warszawa, Bydgoszcz, Szczecin, Kielce, Wrocław – to miasta, które wspierają swoich obywateli w tym zakresie. Moim zdaniem starachowiczanie też powinni znaleźć się w tym gronie. Na początek z Budżetu Obywatelskiego, a docelowo jako stały element corocznego budżetu miasta. 

Bardzo dziękuję wszystkim za dobre słowo. Szczególnie osobom, które nie znają mnie osobiście, a miały śmiałość rozmowy „na mieście”, że wreszcie ktoś ten temat w Starachowicach poruszył. Was Czytelnicy zachęcam do oddania głosu na projekt nr 3 „MIEJSKI PROGRAM IN VITRO DLA STARACHOWIC”. 

Ktoś może pomyśleć, że jego to nie dotyczy. Jest zdrowy, ma rodzinę, pracę, wszystko jest ok… Ale przyszłość miasta jest w naszych rękach. Razem możemy zawalczyć, by było nas więcej, a będzie to pozytywnym skutkiem złagodzenia demograficznego „wyroku” – próbą zminimalizowania negatywnych konsekwencji, takich jak: wyższe podatki, wyższe opłaty za wodę, ścieki, śmieci, brak inwestycji… 

Nie będę deprecjonować pozostałych projektów w Budżecie Obywatelskim, każdy jest ważny i winien być zrealizowany, ale żeby nie było tak, iż nie będzie miał kto korzystać z tych wszystkich pięknych udogodnień, bo Starachowice będą miastem seniorów, co już nie trudno zauważyć. 

***

Prawo do udziału w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego ma każdy mieszkaniec Miasta Starachowice, który jest zameldowany na pobyt stały lub czasowy na terenie miasta. Nie liczy się wiek, potrzebny jest PESEL.

Głosowanie internetowe od 06.09.2021 r. do 12.09.2021 r.

Głosowanie tradycyjne od 13.09.2021 r. do 17.09.2021 r.

Jeśli dobrnąłeś / dobrnęłaś do końca – ostatnia prośba. Powiedz znajomym, że warto oddać głos na projekt nr 3  „MIEJSKI PROGRAM IN VITRO DLA STARACHOWIC”, ale zanim rozpocznie się głosowanie, zostaw reakcję i udostępnij tą informację w swoich mediach społecznościowych. 

Dziękuję! 

Magdalena Maciąg – rodowita starachowiczanka, dziennikarka, właścicielka portalu Starachowice-Net.pl

Reklama

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Pierwsze bomby spadły na szpital”. Wojenne wspomnienia z Wielunia
Następny artykułRozpoczęcie roku szkolnego. Obiecane tiry od premiera do Częstochowy jeszcze nie dojechały