A A+ A++

Fot. KP

Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zakończyło realizację przy ul. Oświęcimskiej 256 i pierwsze klucze do nowych mieszkań trafiły w ręce lokatorów. Te powstały w starej szkole podstawowej w Urbanowicach. Wzorem poprzednich inwestycji tyskiego TBSu, które zawsze mają swój charakter, w tym przypadku na klatce schodowej postawiono zachowaną i odrestaurowaną ławkę szkolną przy ścianie przypominającej tablicę lekcyjną. Zapisana jest na niej lekcja, której temat opracowano wspólnie z Muzeum Miejskim w Tychach.

5 października zaczęto zasiedlać pierwszych lokatorów. Z tej okazji przed drzwiami zebrali się przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Tychów Andrzejem Dziubą i prezes TTBS Darią Szczepańską na czele, ale też wiceprezydentami Hanną Skoczylas i Maciejem Gramatyką, skarbnikiem Urszulą Dryką, przewodniczącą rady Barbarą Konieczną i radnymi Lidią Gajdas i Grzegorzem Kołodziejczykiem oraz zespołem TTBSu.

– Szkoła została wybudowana w czasach pruskich w I połowie XIX wieku – rozpoczęła Daria Szczepańska. – Budynek wymagał generalnego remontu, trzeba było wymienić w nim nawet stropy oraz rozwiązać problem stojącej w piwnicy wody. Inwestycja pochłonęła 10 mln zł z czego aż 8 mln udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Co warte podkreślenia budynek oddajemy do użytku lokatorom, którzy oczekują w kolejce do mieszkań komunalnych, a same lokale są o podwyższonym standardzie. Wielokrotnie powtarzam, że zdecydowanie łatwiej jest budować niż adaptować, jednak w tym przepadku udało się zrealizować wszystkie nasze założenia. Przede wszystkim gmach wpisany jest do miejskiej ewidencji zabytków i jego adaptacja na lokale mieszkalne była uzgodniona z Anną Syską Miejskim Konserwatorem Zabytków. Dzięki licznym spotkaniom z konserwatorem udało się zachować oryginalny charakter budynku. Świadczą o tym chociażby nowe drzwi wejściowe, które zaprojektowano ma wzór tych historycznych czy też zachowane linie okien. Ponadto na klatce schodowej zainstalowaliśmy jedyną zachowaną i odrestaurowaną ławkę szkolną. Sąsiadująca z nią ściana pokryta jest farbą tablicową, na której kredą zapisana jest lekcja historii o tymże budynku. Opracowała ją Agata Berger-Połomska z Muzeum Miejskiego w Tychach. Dzięki uprzejmości muzeum na ścianie klatki schodowej wisi archiwalne zdjęcie starej szkoły. Same lokale są zrealizowane w formule pod klucz.

Tyskie podejście

– Nasze podejście do budownictwa mieszkalnego jest kontynuacją polityki, jaką miasto pod prezydenturą Andrzeja Dziuby, objęło przed laty. Prezydent wspomniał o tym podczas ostatnich warsztatów „Miasta idei”. W Tychach nie budujemy mieszkań socjalnych czy komunalnych w ścisłym sensie. Nasze realizacje zawsze zachowują nażywszy możliwy poziom, bez względu na ich przeznaczenie, tak aby zapobiegać rozwarstwieniu społecznemu i tworzeniu hierarchicznych enklaw. W tej idei zbudowane będzie nowe centrum Tychów, zgodnie z tymi założeniami zrealizowaliśmy budynek przy al. Bielskiej 103 nagrodzony 1. miejscem przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami i w tym duchu powstał również oddawany dziś do użytku budynek niegdysiejszej szkoły. Takie podejście się sprawdza od lat i dlatego je kontynuujemy – dodała prezes Szczepańska.

Podziękowano również wiceprzewodniczącej rady miasta Lidii Gajdas, dzięki staraniom której w budynku powstanie przychodnia. Z tej skorzystają nie tylko mieszkańcy starej szkoły ale całej dzielnicy Urbanowice.

Pierwsi lokatorzy odebrali klucze do swoich mieszkań z rąk prezydenta i prezes TTBS. – To już druga taka uroczystość w tym roku, bo niedawno klucze wręczyliśmy lokatorom al. Bielskiej 103 – mówił prezydent Dziuba. – Następne inwestycje już powstają np. przy ul. Spacerowej. Mieszkanie jest największym dobrem dla każdej rodziny. To jeden z podstawowych elementów dających w życiu stabilizację i samodzielność. Dlatego miasto konsekwentnie realizuje projekty zwiększające zasoby mieszkaniowe w Tychach. Nie ma mowy o rozwoju miasta bez mieszkań dla jego mieszkańców. Wciąż jednak nasi mieszkańcy czekają w kolejkach mieszkaniowych. Niestety posłowie oraz częściej przyznają się do tego, że nie mają rozwiązań na problemy mieszkaniowe. Te zaś wszystkimi siłami rozwiązuje samorząd. Tak jak wspomniała prezes Szczepańska, mamy w Tychach zespół budowniczych, którzy wywiązują się z powierzonych im obowiązków. To dzięki nim powstanie w naszym mieście jeszcze więcej mieszkań. Wystarczy, żebyśmy mieli dostęp do odpowiednich mechanizmów finansowania, a z resztą problemów sobie poradzimy. Ten budynek jest tego najlepszym przykładem – dodał prezydent.

Warto zauważyć, że ze względu na wydarzenia za naszą wschodnią granicą w samych Tychach przybyło 4 tys. Ukraińców. Są to osoby, które zasiliły tyski rynek pracy i również mają swoje potrzeby mieszkaniowe, o czym również wspomniał prezydent.

Mieszkań coraz więcej

Uczniowie zaadoptowanej szkoły w 2016 r. przenieśli się do nowej placówki czyli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Od tego czasu budynek stał pusty. Działki, na których stała szkoła, były własnością gminy, zaś w kwietniu 2019 roku zostały przekazane spółce TTBS razem z budynkiem starej szkoły, by można było rozpocząć prace nad jego adaptacją do nowej, mieszkaniowej funkcji. Obiekt został wyremontowany i rozbudowany. Powstało 30 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ok. 1.700 m2 oraz lokal usługowy o powierzchni 100 m2 (z przeznaczeniem na przychodnię). W mieszkaniach zamieszkają rodziny, które złożyły w urzędzie miasta wniosek o przydział lokalu.

W tym roku TTBS oddał do użytku 91 lokali mieszkalnych w trzech nowych budynkach o łącznej powierzchni ponad czterech tysięcy metrów kwadratowych przy al. Bielskiej 103.Aktualnie trwają prace przy budowie budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Spacerowej. Za ponad 10 milionów złotych wybudowane zostaną m.in. 34 mieszkania. Miasto planuje także budowę nowych mieszkań dla tyszanek i tyszan przy ul. Orzeszkowej. Obecnie trwa postępowanie przetargowe.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSprzęt pomocniczy dla osób niepełnosprawnych – większy komfort życia
Następny artykułWybory 2023. Po odmowie publikacji reklam Nowa Lewica oczekuje zajęcia stanowiska przez dziennikarzy “Echa Dnia”