W styczniu chcieliśmy jeszcze podsumować i podziękować Państwu za wspólne świętowanie jubileuszu 75 lat funkcjonowania oleśnickiej biblioteki publicznej.
75 lat temu, po II wojnie światowej, początek biblioteki publicznej w Oleśnicy stanowiło pierwsze kilkaset książek, pierwszy bibliotekarz i skromny lokal. Wspomnienia z tamtych czasów opisała w swym pamiętniku pani Anna Dąbrowska – bibliotekarka – pionierka. Przez te wszystkie lata zmieniała się siedziba biblioteki, zmieniały się lokale filii bibliotecznych. Warsztat pracy bibliotekarza to już nie pióro do zapisów w księdze inwentarzowej czy maszyna do pisania.
Ponad 20 lat temu szufladkowy katalog został wyparty przez komputerowy system biblioteczny. Inwestycje i remonty sprawiają, że biblioteka ciągle pięknieje i nowocześnieje. Jednak najważniejsze w bibliotece są bogate zbiory i oddani swej pracy ludzie. Biblioteka to także nasi czytelnicy, nasi przyjaciele i mecenasi, do których zaliczają się oczywiście, wspierające stale naszą instytucję, władze samorządowe. Biblioteka to jedno z najbardziej pozytywnych i przyjaznych miejsc na świecie. Duch wszystkich wspaniałych ludzi, którzy przez te 75 lat pracowali i pracują w oleśnickiej książnicy tworzy tę niezwykłą atmosferę, którą wyczuwa się po przekroczeniu progów tego budynku.
Z wiadomych powodów nie udało nam się hucznie celebrować tego jubileuszu. Ale mamy nadzieję, że „kulturalne prezenty” na nasze 75-te urodziny przypadły Wam jednak do gustu.
Jedną z największych (dosłownie!) pamiątek tego wyjątkowego roku z pewnością jest nasz mural czyli wielkoformatowe malowidło, które powstało na elewacji północnej naszej siedziby. Na pięknym kolorowym obrazie widzimy naszego patrona Mikołaja Reja w trzech odsłonach na tle charakterystycznych wież miasta. Mural w połączeniu z tablicą informacyjną ma za zadanie z jednej strony uczcić brylantowy jubileusz biblioteki, z drugiej strony promować naszą instytucję, naszego patrona i nasze miasto.
Do współpracy nad tym projektem zaprosiliśmy najlepszych i najbardziej doświadczonych specjalistów. Za projekt graficzny odpowiadała pani Justyna Frąckiewicz – rodowita warszawianka, ilustratorka i fotografka . Pani Justyna współpracowała z m.in.: z Gazetą Wyborczą , Netflixem czy Egmontem. Za realizację i wykonanie muralu odpowiedzialna była firma IDEAMO z Warszawy, która od wielu lat zajmuje się artystycznym malowaniem ścian. Firma Ideamo to eksperci w dziedzinie ręcznego malowania dużych formatów. Współpracowali i realizowali murale dla m.in. Żywca, Adidasa czy BMW. Dziękujemy za artystyczną realizację w Oleśnicy!
Raz jeszcze bardzo dziękujemy władzom miasta za zaaprobowanie tego pomysłu i sfinansowanie muralu, dziękujemy Sekcji Dróg Miejskich za pomoc w przygotowaniu terenu, dziękujemy mieszkańcom okolicznych domów za wyrozumiałość i przyjazne nastawienie.
Aby upamiętnić jubileusz naszej Biblioteki przygotowaliśmy na początku roku specjalny znak graficzny, zaprojektowany przez oleśniczanina Michała Ruchela, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pan Michał w swoich realizacjach posiada projekty związane z Oleśnicą. Między innymi jest autorem aktualnego logo i elementów identyfikacji wizualnej miasta. Jest też autorem naszego nowego logotypu. Znak graficzny 75-lat Oleśnickiej Biblioteki towarzyszył nam na wszystkich wydawanych materiałach promocyjnych. Od okolicznościowej pieczęci wbijanej do każdej, nowej, zakupionej w 2021 roku książki, poprzez naklejki rozdawane czytelnikom, maseczki ochronne dla pracowników, plakaty czy papier firmowy.
Z okazji 75 urodzin naszej biblioteki ogłosiliśmy w lutym tego roku plebiscyt TOP 75. Zasady były następujące: każdy uczestnik zgodnie z regulaminem mógł zgłosić jeden ulubiony tytuł ze zbiorów naszej biblioteki. Na podstawie zebranych zgłoszeń powstała oleśnicka lista 75 tytułów, które warto, zdaniem naszych czytelników, przeczytać. Spośród czytelników, którzy zechcieli wziąć udział w naszej jubileuszowej zabawie wylosowaliśmy 3 osoby, które nagrodziliśmy książkowymi niespodziankami. Lista tytułów jest stale dostępna na naszej stronie.
Kolejnymi ważnymi wydarzeniami z okazji 75 -lecia były wystawy plenerowe w oleśnickim Rynku. Pierwsza, wiosenna to „Cztery pory roku” Oleśnica w obiektywie Daniela Grodzińskiego. Na wystawę składało się aż 41 współczesnych fotografii naszego miasta, które pochodziły z Działu Dokumentów Życia Społecznego Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja. Ich autorem jest pan Daniel Grodziński, którego fotografie trafiały m.in. na okładkę magazynu National Geographic.
Druga wystawa miała swoją odsłonę w Tygodniu Bibliotek, w maju. Na wystawę „Biblioteka to…” składały się archiwalne zdjęcia z historii funkcjonowania Biblioteki – najważniejsze wydarzenia, wspomnienia, goście biblioteki i jej pracownicy.
A teraz zapraszamy Państwa jeszcze do video-wędrówki przez 75 lat naszej historii. Prezentacja „Biblioteka to…” jest uzupełnieniem majowej wystawy plenerowej, a przede wszystkim ukłonem w stronę wszystkich osób, które stworzyły z nami tak piękną historię oleśnickiej biblioteki!
Dyrektor Anna Zasada wraz z pracownikami Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS