W ostatnim czasie, w związku z problemem imigracyjnym, zaostrzone zostały zasady przyjmowania na stanowiska osoby pochodzące spoza Unii Europejskiej. Jak się okazuje najbardziej odczuły to szpitale.
Zobacz także:
Jak podaje Daily Mail, szefowie NHS ostrzegają, że stanowcze regulacje dotyczące zatrudnień, stwarzają poważne problemu w uzupełnieniu kadry pielęgniarskiej przed nadejściem zimy. Liderzy dziesięciu NHS trust, napisali list do Theresy May, ministra spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, z prośbą o pozwolenie na przyjęcie zagranicznych pielęgniarek. NHS Employers, grupa zrzeszająca pracowników brytyjskiej służby zdrowia, przekonuje, że obecne zasady stwarzają poważne zagrożenie dla życia pacjentów, kontroli kosztów i powodują brak pracowników w najtrudniejszym okresie roku.
Służba zdrowia potrzebuje około 1000 specjalnych certyfikatów dla pielęgniarek spoza Unii Europejskiej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Brak pracowników zagranicznych niesie ryzyko w trakcie zimy, kiedy potrzebna jest większa liczba pielęgniarek. Przez to może dojść do opóźnień w wizytach dla pacjentów czy odwołanych operacji.
– Są pielęgniark, gotowe do pracy z dnia na dzień. Jest tylko jeden problem. Nie możemy ich sprowadzić do naszego kraju – żali się Danny Mortimer, prezes NHS Employers. – To są wyszkolone osoby, które przeszły rekrutację, ale są spoza UE – w większości przypadków z Indii i Filipin. Ich nieobecność będzie mocno odczuwalna. One są bezcenne dla NHS. Prosimy Theresę May, aby spuściła trochę z tonu i pozwoliła im zacząć pracę.
– Jeśli NHS trust nie będzie w stanie zatrudnić tych osób, to będzie miało to wpływ na osiągnięcie odpowiednich standardów bezpieczeństwa. Męczymy się z różnicą pomiędzy popytem a podażą, a chcielibyśmy by rząd zauważył, że w przypadku pielęgniarek, te ostre zasady muszą być zniesione.
To nie pierwszy taki przypadek, kiedy regulacje imigracyjne są krytykowane przez środowisko lekarskie. W czerwcu Peter Carter, jeszcze wtedy prezes Royal College of Nursing, ostrzegał, że braki w kadrze pracowniczej mogą się jeszcze pogorszyć, przez restrykcyjne zasady imigracyjne. Chodziło o to, że rezydenci spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, muszą opuścić Wyspy po pół roku, jeśli zarabiają mniej niż 35 000 funtów.
Patryk Bonkiewicz / POLEMI.co.uk
Fot.: Monkey Business Images / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS