A A+ A++

Od kilku miesięcy w mediach społecznościowych krąży mem z rzekomym cytatem ze Stanisława Lema. Według tekstu z grafiki pisarz miał stwierdzić, że istnieją trzy płcie: mężczyźni, kobiety i chorzy psychicznie. W rzeczywistości to nie Lem wypowiedział te słowa, a amerykański bokser Jake Paul.

Teza:

Stanisław Lem stwierdził, że istnieją trzy płcie: mężczyźni, kobiety i chorzy psychicznie.

Nasza ocena:

Źródło: X/Katechetka

Nie Lem, a bokser Jake Paul

Mem z rzekomym cytatem ze Stanisława Lema wrzucony przez konto Katechetka na portalu X wyświetlono ponad 235 tys. razy. Zdobył przy tym ponad 5 tys. interakcji, w tym ponad 4 tys. polubień. Po raz pierwszy rzekomy cytat pojawił się w mediach społecznościowych 11 maja 2024 roku. Zamieściło go konto posługujące się nazwą Ewa Ululska. Dokładnie w tym czasie na portalu X krążył wiralowy film z wypowiedzią boksera Jake’a Paula. Paul wypowiedział dokładnie te słowa z rzekomego cytatu przypisywanego Lemowi. Post ten wyświetlono ponad 1,7 mln razy. Poza memem utworzonym w maju 2024 roku nigdzie nie znaleźliśmy wzmianki na temat podobnej wypowiedzi Lema. Ze względu na koincydencję czasową popularnego postu z wypowiedzią amerykańskiego boksera należy stwierdzić, że identyczne słowa zostały fałszywie przypisywane polskiemu pisarzowi. Na łamach naszego portalu weryfikowaliśmy również inną wypowiedź błędnie kojarzoną z Lemem.

Paul Jake o płciach
Źródło: X/Mario Nawfal

Niebinarność w twórczości Lema

Co ciekawe, Stanisław Lem już w napisanym w 1974 roku opowiadaniu pt. „Maska” używał inkluzywnego języka neutralnego płciowo. Jak pisze Paweł Kozioł na łamach portalu Culture:

Początkowo istota mówi o sobie w rodzaju nijakim („rozpoznawałom siebie„). Później jednak zaczyna postrzegać siebie jako kobietę (Lem nazywa to „przypływem płci„).

Stanisław Lem — inkluzywny język
Źródło: Maska/Stanisław Lem

Podsumowanie

Krążący w mediach społecznościowych rzekomy cytat ze Stanisława Lema dotyczący liczby płci został zmyślony. W rzeczywistości jest to bardzo popularna wypowiedź amerykańskiego boksera Jake’a Paula, którą fałszywie przypisano polskiemu pisarzowi. Lem nigdy nie zasugerował, że osoby niebinarne są chore psychicznie. Cytaty fałszywie przypisywane znanym ludziom są bardzo popularne w mediach społecznościowych, a najczęściej wykorzystuje się do tego znane osoby ze świata nauki, kultury i polityki.

Źródła

Culture – „Maska” Stanisława Lema

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDofinansowanie na budowę nowoczesnej hali sportowej w Pruszkowie
Następny artykułInflacja ma przełożenie na policyjne statystyki kradzieży