Burmistrz Paweł Pirek mówi o współpracy służb w czasie epidemii, o akcji „Maseczka dla seniora”, stosowaniu się mieszkańców do zaleceń sanitarnych i konieczności przełożenia wyborów prezydenckich.
Za nami miesiąc trwania izolacji i walki z koronawirusem. Jak podsumuje Pan współpracę służb w naszej gminie w tym czasie?
Burmistrz Paweł Pirek: Od samego początku nasze służby zgodnie współpracują i dzięki temu problemy, jakie pojawiły się w pierwszych dniach, zostały szybko rozwiązane. Pracownice biura bezpieczeństwa i sekretarz gminy monitorują sytuację i sprawnie reagują na zgłaszane problemy. Samorząd lokalny stanął przed bardzo dużym wyzwaniem. Najważniejszymi zadaniami dla nas jest pomoc mieszkańcom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej z powodów wieku i chorób, oraz pomoc ochronie zdrowia. Bardzo szybko zareagowaliśmy na brak możliwości zakupu maseczek i uruchomiliśmy akcję „Maseczka dla seniora”. Maseczki szyte są na bieżąco i dostarczane seniorom przez „Cichociemnych”. Na wsiach maseczki zostały przekazane sołtysom, którzy zaniosą je do osób potrzebujących. Zleciłem też dodatkowy zakup i czekamy na dostawę. Przy okazji proszę o cierpliwość. Przyjęliśmy bardzo dużo zgłoszeń i potrzeba trochę czasu, by dotrzeć do wszystkich seniorów. Gmina będzie zaopatrywać w środki ochrony osobistej tylko osoby starsze i nieporadne życiowo, natomiast pozostali mieszkańcy powinni zaopatrzyć się sami, zarówno w maseczki jak i środki do dezynfekcji. Jesteśmy w stałym codziennym kontakcie z Zakładem Gospodarki Komunalnej i Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Współpracujemy też z Ochotniczą Strażą Pożarną. Codziennie rozmawiam z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym o aktualnej sytuacji w gminie i powiecie. W czasie epidemii najważniejszym sprzętem ratującym życie jest respirator. W porozumieniu z prezesem PCM gmina zakupiła do naszego szpitala za kwotę 120 tys. zł wysokiej klasy respirator i dodatkowo aparat do USG, z myślą o wykorzystaniu tych urządzeń w walce z koronawirusem.
Jak ocenia Pan stosowanie się mieszkańców do obostrzeń?
Większość mieszkańców stosuje się do zaleceń. Widać to po tym, jak wyglądają ulice, sklepy, park czy skwery. Jednak nie wszyscy tak postępują. Z wywiadów prowadzonych z osobami zarażonymi wynika, że zdecydowana większość zarażeń nastąpiła w wyniku domowych kontaktów rodzinnych bądź towarzyskich w czasie, gdy wiadomo było, że należy tych kontaktów unikać. Mało tego, osoby poddane domowej kwarantannie przyjmowały gości, a goście wiedzieli o tej kwarantannie. Oczywiście, to są wyjątki, ale pamiętajmy – taki wyjątek może być przyczyną wielu tragedii. Mówię to ku przestrodze. Niech to będzie ostrzeżenie dla nas wszystkich, bo choroba jest bardzo poważna, wymagająca również hospitalizacji. Apeluję do mieszkańców: zostańmy w domu, nawet w Święta Wielkanocne. Będzie to smutne i przykre, ale jeśli chcemy się spotkać z rodziną i spędzić razem kolejne święta, to nie mamy wyjścia.
Kilka dni temu podpisał się Pan pod apelem Konwentu Wójtów i Burmistrzów Gmin Subregionu Wrocławskiego, w którego skład wchodzi gmina Brzeg Dolny, w sprawie przełożenia wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja. Proszę o komentarz.
Dziś już powszechnie mówi się, że szczyt zachorowań w Polsce nastąpi w maju lub czerwcu tego roku. Tak też mówią eksperci. Jeśli przeprowadzenie wyborów w takiej formie jak dotychczas miałoby spowodować wzrost zachorowań, a przez to więcej przypadków śmiertelnych, to absolutnie nie powinny się w tym terminie odbyć. Niestety taka będzie rzeczywistość, jeśli do tego dojdzie. Moim zdaniem jest to niedopuszczalne. Już mówiłem, że egzaminy ósmoklasisty, egzaminy maturalne można przełożyć, wybory zorganizować w innym terminie, rok szkolny można powtórzyć, ale z życiem ludzkim tego zrobić się nie da.
Cieszę się, że wielu wójtów i burmistrzów w obliczu zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców, jakim jest koronawirus, zdecydowało się wystosować wspólny apel do Marszałek Sejmu o przełożenie terminu wyborów. To my w gminach najlepiej widzimy problemy, a wręcz dramaty osób poddanych kwarantannie, już nie mówiąc o tych, którzy zachorowali i przebywają w szpitalach. To my widzimy dramaty osób zamykających swe firmy, dramaty zwalnianych z pracy. Stąd też każde działanie, które zmniejsza ryzyko rozpowszechniania się choroby, należy jak najbardziej wspomagać dla dobra nas wszystkich. Korzystając z okazji serdecznie dziękuję wolontariuszom – naszym harcerzom „Cichociemnym” oraz mieszkańcom, którzy współpracują z nami w ramach wolontariatu, za bezinteresowna pomoc skierowaną głównie do osób starszych i chorych. Jeszcze raz apeluję do wszystkich: zostańcie w domach. Ograniczcie swoją aktywność przez najbliższy czas. Od tego zależy zdrowie i życie.
jb
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS