Stan klęski żywiołowej w praktyce. Co przewiduje ustawa?
W myśl panującego prawa stan klęski żywiołowej może być wprowadzony w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej, oraz w celu ich usunięcia.
Oglądaj: Rząd na razie nieugięty ws. lekarzy. “To jest tak nierozsądne, nieetyczne, głupie”
Kiedy można wprowadzić stan klęski żywiołowej w życie?
Ustawa przewiduje, że wskazany stan wyjątkowy można wdrożyć na obszarze, na którym wystąpiła klęska, a także na terytorium, na którym wystąpiły lub mogą wystąpić jej skutki. W tym przypadku z powodu pandemii mówi się obszarze obejmującym cały kraj.
Stan wyjątkowy wprowadza na określony czas, “niezbędny” dla zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia, nie dłuższy niż 30 dni. Ustawa przewiduje przedłużenie okresu stanu klęski żywiołowej w wyjątkowych okolicznościach wskazanych przez Radę Ministrów.
Stan klęski żywiołowej w praktyce. Co przewiduje ustawa?
Stan klęski żywiołowej budzi szczególne emocje w związku z majowymi wyborami prezydenckimi – w trybie korespondencyjnym. Jak stanowi ustawa – w okresie 90 dni od dnia zakończenia stanu klęski żywiołowej nie mogą się odbyć wybory ani referendum.
Przypomnijmy, że w polskim prawodawstwie funkcjonują trzy stany nadzwyczajne.
- stan wojenny,
- stan wyjątkowy,
- stan klęski żywiołowej.
Stan klęski żywiołowej przewiduje również możliwość czasowego ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela (art. 20–26 ustawy).
Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS