A A+ A++

Stalowa Wola dobrym miejscem do życia

03.12.2022

W piątek, 2 grudnia Serwis Samorządowy PAP podczas uroczystej gali ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”, który został opracowany przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.  

Dumni jesteśmy z faktu, że Stalowa Wola zajęła III miejsce w kategorii gminy z siedzibą powiatu ziemskiego. Nasze miasto okazało się lepszym miejscem do życia niż ponad dwa tysiące pozostałych gmin w Polsce.  

– Chciałbym podziękować organizatorom, Polskiej Agencji Prasowej, Panu Profesorowi za organizację tego ambitnego rankingu, ale przede wszystkim mieszkańcom, dzięki którym budujemy miasto szczęśliwe, miasto dobre do życia. Gratuluję wszystkim laureatom i zapraszam do Stalowej Woli – powiedział odbierając nagrodę w imieniu Prezydenta Miasta Stalowa Wola Lucjusza Nadbereżnego Zastępca Naczelnika Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Stalowej Woli Wojciech Chodorek. Prezydent Nadbereżny przekazał tę radosną informację podczas trwającej w tym samym czasie Sesji Rady Miejskiej, podziękował mieszkańcom i przedsiębiorcom za wspólne tworzenie miasta szczęśliwego i dobrego miejsca do życia. 

W rankingu uwzględniono wszystkie 2477 gmin, spośród których wyłoniono laureatów na  podstawie 63 wskaźników. Wśród nich znalazły się m.in.: poziom edukacji, dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, infrastruktura kulturalna, przeciętne wynagrodzenie czy walory estetyczne krajobrazu. Wszystkie razem tworzą syntetyczny Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.  

Wśród ponad sześćdziesięciu badanych wskaźników niezwykle istotne są te, na które niebagatelny wpływ mają działania samorządu lokalnego; zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty to w końcu podstawowe zadanie własne gminy. Ranking uwzględnia m.in. atrakcyjność migracyjno-osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej czy jakość edukacji. Jednocześnie po raz pierwszy w tak szerokim zakresie wykorzystano szereg różnorodnych danych środowiskowych. 

Wyniki rankingu zostały ogłoszone w pięciu kategoriach określonych według typów funkcjonalnych. Są to: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców oraz gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców. 

„Gmina dobra do życia” to coroczny, ogólnopolski ranking Serwisu Samorządowego PAP, który jest wiodącym portalem informacyjnym dla samorządów terytorialnych. Serwis działa od lutego 2004 roku. Nadrzędnym celem redakcji jest zapewnienie odbiorcom dostępu do rzetelnej i kompleksowej informacji, przydatnej w pracy oraz użytecznej w zarządzaniu jednostkami samorządu terytorialnego. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwolnić Iran z rąk reżimu mułłów
Następny artykułZ boiska do szpitala. Słodko-gorzkie wspomnienia Marka Koźmińskiego z meczów przeciwko Francji [VIDEO]