A A+ A++

Stal Mielec w Ekstraklasie występuje od sezonu 2020/21. Do najwyższej klasy rozgrywkowej zespół powrócił po 24 latach przerwy.

Jednym ze partnerów drużyny z województwa podkarpackiego jego bukmacher z francuskim kapitałem, Betclic. Umowa obowiązuje od 2023 roku. Kod promocyjny Betclic to atrakcyjny bonus powitalny a sam operator dba nie tylko o nowych użytkowników ale też o tym z dłuższym stażem.

Stal Mielec – historia powstania

Początki piłki nożnej w Mielcu sięgają 1939 roku. 10 kwietnia tego roku założony został wielofunkcyjny Klub Sportowy PZL Mielec. Poza sekcją piłkarską, na której się skupię, klub zrzeszał także sekcje piłki ręcznej mężczyzn, siatkówki kobiet i mężczyzn, lekkoatletyczną czy hokeja na lodzie. Ta ostatnia obecnie nie istnieje. 

Stal Mielec w rozgrywkach I i II ligi 

Debiut w najwyższej piłkarskiej klasie rozgrywkowej Stal zaliczyła w sezonie 1961. 19 marca tego roku zremisowała 1:1 z Łódzkim Klubem Sportowym. Jednocześnie w debiutanckim sezonie mielczanie zdołali się utrzymać w I lidze (tak wówczas nazywała się najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce). Jednak w następnym sezonie ta sztuka już się niestety nie udała. Mielczanie bardzo szybko chcieli z powrotem powrócić do I ligi. Zaczęli więc sprowadzać zdolnych piłkarzy z Krakowa czy Śląska. Do mieleckiego klubu powrócił także trener Michał Matyas. Jednak wzmocnienia nie dały oczekiwanego rezultatu i ostatecznie mielczanie grali w II lidze do sezonu 1966/67. Wtedy to Stal spadła do III ligi. 

Stal Mielec w III lidze

W pierwszym sezonie po spadku mieleckim piłkarzom nie udało się powrócić do drugiej klasy rozgrywkowej w Polsce. Jednak już w sezonie 1968/69 pojawiła się presja wywalczenia promocji do II ligi. W 1969 roku była bowiem 30. rocznica powstania klubu sportowego w Mielcu. Sztuka ta udała się i piłkarze z Mielca powstanie swojego klubu świętowali osiągając promocję do drugiej piłkarskiej klasy rozgrywkowej w Polsce. Następny sezon to kolejny awans mielczan. Zajęli oni drugie miejsce w II lidze i wywalczyli bezpośredni awans do I ligi. 

Powrót Stali do I ligi

Pierwszy sezon po powrocie do I ligi mielczanie zakończyli na 10. miejscu, co dało im utrzymanie. W 1971 roku Stal zagrała w Pucharze Lata (inaczej Intertoto). Rozgrywane były jedynie rozgrywki grupowe. Piłkarze z Mielca wygrali swoją grupę, wygrywając ze wszystkimi rywalami. Sezon 1971/72 Stal zakończyła na 5. miejscu w tabeli. Trzeba też dodać, że w 1971 roku w reprezentacji Polski zadebiutował Grzegorz Lato. Był to pierwszy mielczanin powołany do piłkarskiej reprezentacji Biało – Czerwonych. 

Pierwsze krajowe sukcesy Stali Mielec  

Sezon 1972/73 był bardzo szczególny dla mielczan. Piłkarze Stali wywalczyli wtedy pierwszy tytuł Mistrza Polski w piłce nożnej. Jako Mistrz Polski drużyna wystąpiła w Pucharze Europy (obecnie Liga Mistrzów). Nie był to jednak udany występ. Polski zespół odpadł już w I rundzie, przegrywając z reprezentującą wówczas Jugosławię Crveną Zvezdą Belgrad. 

Sezon 1973/74 był kolejnym dobrym w wykonaniu Stali. Co prawda gracze z Mielca nie zdołali obronić tytułu Mistrza Polski, zajęli jednak trzecie miejsce. 

Kolejny sezon również był dla nich bardzo udany. Wywalczyli oni wicemistrzostwo Polski. Królem strzelców został Grzegorz Lato. A skoro o tym piłkarzu można, należy dodać, ze został on królem strzelców Mistrzostw Świata 1974. Do tej pory jest to jedyny Polak, który wywalczył tę koronę. 

Stal jako wicemistrz Polski w 1975 roku występował w Pucharze UEFA. Mielczanom udało się dotrzeć do ćwierćfinału tych rozgrywek. Ulegli w nim niemieckiemu Hamburger SV i odpadli z dalszych rozgrywek. 

Następny sezon – 1975/76 – przyniósł Stali drugi tytuł Mistrza Polski w Piłce Nożnej. Było to jednocześnie ostatnie do tej pory mistrzostwo Polski zdobyty przez podkarpacką drużynę. W tym samym sezonie mielczanom szło bardzo dobrze w Pucharze Polski. Dotarli w nim bowiem do finału. Na ich nieszczęście w finale lepiej dysponowany był Śląsk Wrocław i to wrocławianie cieszyli się z triumfu w tych rozgrywkach, wygrywając 2:0. Jednocześnie dla piłkarzy z Wrocławia był to pierwszy Puchar Polski wywalczony w historii klubu. 

Na podium Stal Mielec znalazła się jeszcze dwa razy. W sezonach 1978/79 oraz 1981/82 zdobywała trzecie miejsce w rozgrywkach. Do finału Pucharu Polski Stali również nie udało się już dostać. W sezonach 1976/77, 1983/84 oraz 1989/90 dotarła do półfinału tych rozgrywek. 

Sezon 1982/83 był bardzo słaby w wykonaniu Stali. Mielczanie, pomimo silnej kadry, grała bardzo słabo. Pomimo prowadzenia go przez aż czterech trenerów w przeciągu sezonu, zespół z Mielca zajął przedostatnie, 15. miejsce w tabeli i został zdegradowany do II ligi. Był to pierwszy spadek mielczan od 13 lat. 

Stal Mielec w II lidze i ostatni raz w I 

W pierwszym po spadku sezonie mielczanom nie udało się awansować do I ligi. Udało się to w następnym – rozgrywki II ligi w sezonie 1984/1985 Stal wygrała. W sezonie 1985/86 mieleckiej drużynie udało się utrzymać w najwyższej klasie rozgrywkowej, jednak sezon później ponownie nastąpił spadek do II ligi. W sezonie 1986/87 piłkarze z Mielca ponownie awansowali do najwyższej klasy rozgrywkowej. Utrzymali się w niej do końca sezonu 1995/96. Zajęli w nim 17. miejsce w tabeli i zostali zdegradowani z I ligi.  

Powrót do Ekstraklasy do 24 latach

Na powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce kibice Stali Mielec czekali aż 24 lata. Sezon 2019/2020 zespół z Mielca wygrał rozgrywki I ligi i wywalczył bezpośredni awans do Ekstraklasy. Do tej pory w niej występuje. W bieżącym sezonie zajmuje 8. miejsce w tabeli. W ostatnio rozegranym meczu pewnie pokonali Śląsk 3-1 przed własną publicznością. Ten sezon pokazuje, że drużyna z Mielca jest prowadzona w zrównoważony sposób i z sezonu na sezon są coraz lepsi. Kto wie, może kibice z Mielca doczekają się klubowych sukcesów, tak jak doczekali awansu ich ukochanego zespołu do najwyższej klasy rozgrywkowej? Według redakcji Obstawiamy.info jeśli obecny trend utrzyma się dalej, są duże szanse, że Stal Mielec może być realnym kandydatem do walki nawet o europejskie puchary.

Artykuł sponsorowany

e-leclerc-mielec

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAndrzej Pietrzyk: “Wykorzystaliśmy nasze pięć minut”
Następny artykułNiezwykle udane Mistrzostwa Okręgu dla Rekinów! (ZDJĘCIA)