Bardzo długo trzeba było czekać na otwarcie zmodernizowanego stadionu lekkoatletycznego w Dębicy. Od wtorku 26 września amatorzy biegania na bieżni i innych lekkoatletycznych konkurencji nie będą już musieli jeździć do Pustkowa-Osiedla, Mielca czy Ropczyc, bo trenować mogą na miejscu.
Antoni Bonarek jest członkiem drużyny MUKLA Dębica. Specjalizuje się w konkurencjach rzutowych, kiedyś jego pierwszym wyborem był rzut dyskiem, dziś po kontuzji stawia raczej na pchnięcie kulą. W grupie wiekowej do 18 lat ma czwarty wynik w Polsce.
– Mimo że tak naprawdę nie mając gdzie trenować, jechałem na zawody właściwie bez przygotowania – opowiada dębicki lekkoatleta.
Jest pewien, że teraz progres jego wyników będzie bardzo zauważalny. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że wkrótce zmieni kategorię wiekową na do 20 lat i tak będzie miał większe szanse na walkę z rywalami, kiedy na każdą imprezę pojedzie dobrze przygotowany. A Antoni Bonarek nie ukrywa, że wiąże swoją przyszłość z lekkoatletyką.
W podobnej sytuacji do niego są także chociażby oszczepnicy. Trzecia zawodniczka Mistrzostw Polski Juniorów Aleksandra Strzałka, trenowała do tej pory na stadionie przy ul. Akademickiej. Ale tam nie ma profesjonalnego rozbiegu. Adolf Moździoch, który ma pod opieką grupę rzutową pamięta także zajęcia na boisku w Górze Motycznej.
– Do tej pory często zabieraliśmy grupę do dwóch samochodów i jechaliśmy z nimi do Pustkowa-Osiedla czy Ropczyc, by tam móc przeprowadzić trening – opowiada Jacek Bigus, który wraz z żoną Anną prowadzi klub MUKLA.
Teraz będą mogli spotykać się na ul. Paderewskiego i trenować wszystkie konkurencje, łącznie ze skokiem wzwyż, którego do tej pory nigdzie w Dębicy nie można było ćwiczyć.
Stadion został oficjalnie otwarty tuż po godz. 11:00. A do przecięcia wstęgi została zaproszona m.in. Aleksandra Strzałka. Obiekt pobłogosławił i poświęcił ks. Andrzej Surowiec, proboszcz pobliskiej parafii Krzyża Św. Nie zabrakło też przemów, w których burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk przypomniał, że budowa kosztowała 4,6 mln zł, z czego 3,4 mln zł miasto musiało wyłożyć z własnego budżetu.
Senator Zdzisław Pupa wyraził nadzieję, że nowoczesny obiekt treningowy sprawi, że nazwiska dębickich lekkoatletów jako medalistów ważnych imprez sportowych będą częściej pojawiać się na portalach internetowych i w prasie. Z kolei sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł nie mógł oszczędzić sobie uwagi, że obecny rząd wydaje więcej na budowę takich obiektów niż poprzednicy.
Bieżnia lekkoatletyczna jest dostępna bezpłatnie od poniedziałku do soboty w godz. 7:00-21:00. Wejść na stadion można od strony Domu Sportu. Konieczne jest posiadanie obuwia sportowego. Skocznie i rzutnie dostępne są tylko dla grup zorganizowanych, pod opieką nauczyciela, instruktora lub trenera w ustalonych uprzednio z MOSIR godzinach treningów.
Po nawierzchni nie można jeździć na wrotkach, motocyklach, rowerach, hulajnogach i z wózkami dziecięcymi. W ważnych sprawach można się kontaktować z portiernią w Domu Sportu dzwoniąc pod nr tel. 881 291 730.
Autor: Janusz Grajcar
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS