A A+ A++
Uroczystości rocznicowe na terenie PZL-Świdnik

W minioną niedzielę świdniczanie uczcili 41. rocznicę wydarzeń Świdnickiego Lipca. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się na terenie PZL, od złożenia kwiatów pod pomnikiem wystawionym w pierwszą rocznicę robotniczych protestów.


„W tym miejscu w dniach 8-11.07.1980 Załoga WSK PZL-Świdnik protestem klasy robotniczej dała początek fali strajków w kraju, przerywając lata upokorzeń ludzi pracy” – brzmi napis na obelisku. Rola świdnickich wydarzeń przez lata była nieco marginalizowana, na rzecz Lubelskiego Lipca i gdańskiego Sierpnia ‘80. Ale to z lotniczego miasta na cały kraj ruszyła lawina sprzeciwu wobec komunistycznego reżimu i robotniczych protestów, które doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność”, a w konsekwencji odzyskania w 1989 roku suwerenności. Nawiązując do głosu poety „lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach” można śmiało stwierdzić, że świdniczanie dali mocny grunt pod przyszłe zmiany. Tu były słynne Świdnickie Spacery, tu powstało Radio Solidarność, tu wyrośli słynni działacze wolnościowi.

Przypomnijmy, 41 lat temu pracownicy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik, na wieść o podwyżkach cen artykułów spożywczych w zakładowym bufecie, przerwali pracę i rozpoczęli strajk. Był to pierwszy w kraju protest, który udało się zakończyć pisemnym porozumieniem zawartym między władzami komunistycznymi a strajkującymi.

W 41. rocznicę tych wydarzeń, po oficjalnych uroczystościach na terenie PZL, o 11.30 ich uczestnicy udali się na mszę św. w kościele pw. NMP Matki Kościoła w intencji bohaterów Lipca 1980 roku. Wierni mieli okazję zobaczyć animację „Dzwon Wolności” oraz wysłuchać prelekcji „Operacja Dzwon” przygotowanej przez lubelski oddział IPN. O godz. 15.00, w muszli koncertowej Centrum Usług Społecznych, rozpoczął się festyn rodzinny, natomiast o godz. 17.00 potańcówka.

Tradycyjnie już w obchody włączył się także Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” S.A., który organizował akcję poboru krwi i rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Organizatorami wydarzeń byli: Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” WSK PZL-Świdnik S.A., NSZZ Solidarność Region Środkowo-Wschodni, Urząd Miasta Świdnik, Miejski Ośrodek Kultury, Strefa Historii, Instytut Pamięci Narodowej. Oddział w Lublinie oraz Centrum Usług Społecznych. LT

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Biznes w Toruniu” – takim hasłem mamy reklamować w telewizji swój potencjał gospodarczy
Następny artykułW SCK dział już Letnia Akademia Artystyczna 2021 [FOTO]