A A+ A++

Jest taka stacja w Świdniku, na której nie zatrzymują się żadne pociągi, ale może zatrzymać się każdy, kto potrzebuje pomocy w walce z chorobą. Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Stacja Świdnik II” zapewnia rehabilitację społeczną, zajęcia w 6 pracowniach oraz Klubie Samopomocy „Tor”, porady psychologa, a także kontakt z instytucjami rynku pracy i ochrony zdrowia.

Po kilkunastomiesięcznej przerwie spowodowanej przebudową siedziby, w marcu Ośrodek wrócił pod stary adres, czyli na ul. Kolejową 5. Dzięki modernizacji budynku, zyskał więcej przestrzeni na działalność, został unowocześniony i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie zmieniły się natomiast jego zadania.

– Jesteśmy Ośrodkiem pobytu dziennego dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi lub wykazującymi inne zaburzenia czynności psychicznych, z wyłączeniem osób uzależnionych od środków psychoaktywnych. Działalność Ośrodka polega na wszechstronnym wsparciu terapeutycznym mającym na celu pomoc w powrocie do pełni życia społecznego i zawodowego.  Naszymi głównymi celami są rehabilitacja społeczna uczestników oraz pomoc w podtrzymywaniu i rozwijaniu umiejętności potrzebnych w codziennym funkcjonowaniu, na przykład prowadzenia gospodarstwa domowego. Mamy terapeutów, psychologa, pracownika socjalnego. Współpracujemy z placówkami medycznymi, przychodniami, lekarzami. Pomagamy w załatwianiu spraw urzędowych, kontaktach z organizacjami pozarządowymi czy instytucjami rynku pracy – wymienia Barbara Lipa, kierownik Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Stacja Świdnik II”.

Obecnie z usług Ośrodka korzystają 34 osoby ze Świdnika oraz gmin Mełgiew i Piaski. Są jeszcze wolne miejsca, więc jeśli ktoś jest zainteresowany, a mieszka na terenie powiatu świdnickiego, może zgłosić się na ul. Kolejową 5 po wniosek.

– Z wypełnionym wnioskiem oraz zaświadczeniami od lekarza psychiatry i lekarza rodzinnego o braku przeciwwskazań do uczestniczenia w zajęciach należy udać się do Centrum Usług Społecznych w Świdniku lub gminnego ośrodka pomocy społecznej w swoim miejscu zamieszkania – wyjaśnia B. Lipa. –  Pracownik socjalny przeprowadzi wywiad środowiskowy, później zaś dokumenty trafią do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdniku i to tam wydana zostanie decyzja administracyjna o możliwości skorzystania z naszych usług. Taka procedura trwa zazwyczaj około miesiąca. Decyzja wydawana jest na trzy miesiące. Przez ten czas zespół Ośrodka tworzy indywidualny plan postępowania wspierająco-aktywizujący w porozumieniu z uczestnikiem. Jeśli po tym czasie uczestnik nadal chce brać udział w zajęciach a my nie widzimy przeciwwskazań, decyzja jest przedłużana. Może być to rok, dwa, w zależności od tego, ile czasu wymaga zrealizowanie przyjętego planu. Działamy bardzo indywidualnie, ponieważ osoby z zaburzeniami mają różne potrzeby, do których dostosowujemy nasze propozycje. Dodam, że wszystkie zajęcia są bezpłatne, a uczestnikom zapewniamy jeden ciepły posiłek dziennie.

Powiatowy Ośrodek Wsparcia Stacja Świdnik II czynny jest od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00-15.00.

Sześć pracowni

W zależności od zainteresowań, indywidualnych predyspozycji oraz aktualnego stanu zdrowia, osoby korzystające z usług Ośrodka mogą uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach terapeutycznych.

Pracownia technik różnych: celem jest usprawnienie manualne, poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, rozwój wyobraźni, aktywności twórczej, uczenie samodyscypliny, cierpliwości, wytrwałości; uczestnicy zdobywają umiejętności z zakresu szycia ręcznego, maszynowego, haftu, tkania na ramach, krosnach, wyplatania ze sznurka, pracy na szydełku i drutach, a także malują na tkaninie, tworzą biżuterię z filcu, kamieni, drewnianych koralików, wykonują stroiki i ozdoby świąteczne.

Pracownia ceramiczna: uczestnicy mają do dyspozycji profesjonalne koło garncarskie, specjalistyczne narzędzia i materiały; zapoznają się z procesem technologii ceramiki; poznają różnorodne techniki: modelowanie ręczne z masy plastycznej, odlewy w formach gipsowych, modelowanie na kole, szkliwienie; tworzą niepowtarzalne przedmioty: misy, kubki, donice, wazony, serwetniki, świeczniki, kominki, anioły, baranki, koty itp.

Pracownia artystyczna: celem zajęć jest podtrzymanie lub wypracowanie sprawności manualnej, staranności wykonania oraz rozwój twórczego myślenia, wrażliwości estetycznej i cierpliwości; uczestnicy malują obrazy z wykorzystaniem farb akrylowych i do szkła, wykonują prace w technice decoupagu i batiku a także biżuterię, drobne formy ścienne, prace stolarskie – skrzynki i przycinanie podobrazi.

Pracownia komputerowo-poligraficzna: uczestnicy uczą się podstaw obsługi komputera, Internetu i urządzeń biurowych; rozwijają zmysł estetyczny, motorykę małą i koordynację wzrokowo – ruchową oraz indywidualne zdolności; tworzą dokumenty aplikacyjne oraz przygotowują się do rozmów o pracę; wykonują kartki okolicznościowe, obrazki, notesy i zakładki.

Pracownia gospodarstwa domowego: podopieczni codziennie przygotowują gorące posiłki, zupy i dania drugie; doskonalą umiejętności podstawowej obróbki warzyw i owoców; uczą się zasad właściwego gotowania, pieczenia, smażenia oraz grillowania; poznają zasady higieny, zdrowego odżywania, wpływu diety na zdrowie; zaznajamiają się z obsługą sprzętów AGD.

Pracownia doświadczania świata: celem jest niwelowanie napięć, zapobieganie i przeciwdziałanie wadom postawy oraz dysfunkcji narządów ruchu; zajęcia obejmują ćwiczenia usprawniające i kondycyjne z wykorzystaniem bieżni, orbitreka, roweru stacjonarnego, wioślarza, hantli; dostępne są aromaterapia, muzykoterapia, światłoterapia, maty masujące i grzewcza, trening relaksacyjny wg Jacobsona, trening autogenny Schultza.

– Wszystkie pracownie prowadzone są przez terapeutów z wieloletnim doświadczeniem.  Bardzo ważne jest, by osoby z zaburzeniami miały kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, więc staramy się, by oprócz zajęć w pracowniach, mogły również uczestniczyć w życiu społecznym. Organizujemy wyjścia do kina i teatru, wycieczki rowerowe i krajoznawcze, spotkania integracyjne z uczestnikami innych ośrodków, wychodzimy na spacery, do restauracji i cukierni – dodaje B. Lipa.

Klub Samopomocy „Tor”

Przy ul. Kolejowej 5 działa również Powiatowy Klub Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Tor”, którego uczestnikami są oczekujący na przyjęcie do Ośrodka oraz jego byli uczestnicy. Klub zapewnia wsparcie terapeutyczne, a także rehabilitację społeczną, zawodową i ruchową. Uczestnicy mogą tu doskonalić i nabywać umiejętności związane z codziennym funkcjonowaniem a także rozwijać swoje zainteresowania. Korzystają ze sprzętu i pracowni POW „Stacja Świdnik II”.

– Jeśli chodzi o Klub, wystarczy przyjść i wypełnić wniosek oraz deklarację o chęci udziału w zajęciach. Potrzebne jest też  zaświadczenie od lekarza psychiatry lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Podobnie jak uczestnicy Ośrodka, osoby które korzystają z Klubu, oprócz zajęć w pracowniach, często wychodzą do restauracji, cukierni, na spacery. Staramy się aktywizować uczestników społecznie – wyjaśnia pani kierownik.

Zajęcia w Powiatowym Klubie Samopomocy „Tor” odbywają się od poniedziałku do czwartku, w godz. 15.00-19.00.

Otwarci na świat

POW „Stacja Świdnik II”  nie zamyka się w czterech ścianach. Z różnego rodzajami spotkań i happeningów wychodzi na zewnątrz. Organizowała świdnickie obchody Dnia Zdrowia Psychicznego, akcje pod hasłem „Schizofrenia – otwórzcie drzwi”, prezentacje twórczości swoich uczestników. Najbliższą okazję do poznania artystycznych talentów uczestników ośrodka mieszkańcy naszego miasta będą mieli we wrześniu. W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej planowana jest bowiem wystawa rękodzieła.

– Jestem pełna podziwu dla naszych uczestników, bo przy tworzeniu wykazują się dużą cierpliwością, precyzją, skupieniem. Ich dzieła są naprawdę piękne i wyjątkowe, więc już dzisiaj zapraszam do świdnickiej biblioteki – mówi Barbara Lipa. Dodaje: – Arteterapia pozwala im wyrazić emocje, uczy systematyczności i doprowadzania pracy do końca, rozwija wyobraźnię.

Równie ważne

Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak to fizyczne. Jeśli więc coś niedobrego dzieje się w tej kwestii, nie wstydźmy się prosić o pomoc specjalistów.

–  Życie pędzi coraz szybciej, jest pełne stresów i napięć, więc pojawia się też coraz więcej zaburzeń związanych z psychiką. Mogą dotknąć każdego. Każdemu może przydarzyć się kryzys, problem w związku, rodzinie i pracy, stany depresyjne lub lękowe. Nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym sami. Istotne jest, żeby w odpowiednim czasie skorzystać z pomocy terapeuty, psychologa czy psychiatry. Im wcześniej udamy się do specjalisty, tym lepiej dla nas i naszego zdrowia, bo choroba nie będzie miała szansy się pogłębić i spowodować  większego cierpienia czy szkód. Mam nadzieję, że mit psychiatry jest coraz bardziej obalany. Więcej się mówi o zdrowiu psychicznym, coraz więcej osób z przestrzeni publicznej przyznaje się do swoich problemów i do tego, że korzysta ze specjalistycznej pomocy. Najważniejsze, aby w przypadku pojawienia się objawów choroby czy zaburzeń psychicznych udać się do lekarza psychiatry, który pokieruje dalszym leczeniem – podkreśla pani Barbara.

Agnieszka Wójcik-Skiba

 

Głos Świdnika Klub Samopomocy Tor Świdnik Powiatowy Ośrodek Wsparcia “Stacja Świdnik II” Świdnik

Last modified: 23 lipca, 2024

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChorzowianin z brązowym medalem mistrzostw Europy!
Następny artykuł17,5 mln funtów kary dla BT za awarię numeru alarmowego