A A+ A++

Kilka tygodni temu świat obiegł news o powstaniu nowej największej elektronicznej panoramy miasta. Poprzedni rekord – wpisany zresztą do Księgi Rekordów Guinnesa – należał do gigapanoramy Londynu. Miała ona rozdzielczość 320 gigapikseli i przedstawiała 360-stopniową panoramę stolicy Zjednoczonego Królestwa. Aktualny rekord należy jednak do gigapanoramy Pragi. Powstała ona po zmontowaniu ośmiu tysięcy 50-megapikselowych zdjęć stolicy Czech. W rezultacie powstała panorama miasta o rozdzielczości 500 gigapikseli. Jakimi narzędziami posłużył się jej twórca. Okazuje się, że całość powstawała na 2-procesorowej stacji roboczej Fujitsu Celsius R970.

Obliczenia, które zwykłemu pecetowi zajmowałyby dni profesjonalna stacja robocza jest w stanie wykonać w czasie mierzonym w godzinach. Jak to możliwe? Otóż ta sztuka nie polega wyłącznie na zastosowaniu jak najbardziej wydajnych podzespołów. Sztuką jest natomiast taka konfiguracja, by żaden element komputera nie stanowił wąskiego gardła. Można oczywiście połączyć superwydajny procesor z najszybszą kartą graficzną i możliwie dużą ilością RAM, ale w profesjonalnych zastosowaniach to często nie wystarcza. Architekci, programiści, projektanci CAD i inne osoby zajmujące się skomplikowanymi obliczeniami potrzebują sprzętu, który nie tylko szybko liczy, ale radzi też sobie z szybkim składowaniem olbrzymiej ilości danych w pamięci masowej. Przykładem komputera, który radzi sobie  z takim zadaniem jest stacja Celsius R970.

Dwa to więcej niż jeden

Typowe procesory stosowane w domowych lub biurowych pecetach wyposażone są zwykle w cztery lub osiem rdzeni. Ich ekstremalne odmiany mogą mieć 16, 18, 24 albo nawet 32 rdzenie. Istnieją jednak sytuacje gdzie i taka liczba będzie niewystarczająca, bo w przypadku zadań łatwo dzielących się na wątki większa liczba rdzeni pozwoli to zrobić. Producenci stacji roboczych mają z takim wymaganiami do czynienia niemal na co dzień i dlatego oferują dwuprocesorowe maszyny. We wspominanym modelu Celsius R970 możemy zamontować aktualnie dwa 28-rdzeniowe układy oferujące możliwość przetwarzania do 112 wątków jednocześnie (dzięki technologii Hyper-Threading.

Aby jednak nie zmarnować takiego potencjału obliczeniowego, dane do przetwarzania muszą być dostarczane wystarczająco szybko. Częściowo dba o to producent procesorów wyposażając je w niemal 40 MB pamięci cache. Wydajnym dostarczaniem danych do pamięci podręcznej zajmuje się z kolei kontroler pamięci RAM. W R970 każdy zainstalowany procesor ma do dyspozycji cztery kanały szybkich pamięci DDR4 2666 MHz z korekcją ECC. Łącznie w szesnastu slotach RDIMM można zainstalować nawet 1024 GB pamięci – po 512 GB na procesor. Dla porównania w zwykłym pececie możemy obecnie zainstalować maksymalnie 64 GB pamięci obsługiwanych … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKarty eSIM dostępne w Orange
Następny artykułNiezręczne randki okiem kelnerów, którzy musieli na to patrzeć