Siatkówka plażowa w Polsce wiek dziecięcy i młodzieżowy ma już raczej za sobą, bowiem trudno mówić o młodej dyscyplinie w przypadku, kiedy medale mistrzostw Polski w tej odmianie siatkówki rozdawane są od 27 lat. Środowisko „plażówki” wciąż jednak czuje się marginalizowane i poza spektrum głównych działań PZPS. Wybory nowego prezesa krajowej federacji są dobrą okazją, aby zmobilizować kandydatów na ten fotel do przedstawienia programu dla „plażówki”. Z inicjatywą otwartego listu, zawierającego główne zagadnienia dotyczące tej dyscypliny, wystąpili organizatorzy Plaża Open. Liczą, że każdy z kandydatów przedstawi rozwiązania dla siatkówki plażowej w nadchodzącej kadencji. Poniżej prezentujemy treść listu otwartego.
List otwarty organizatorów Plaży Open do kandydatów na prezesa PZPS
Od dłuższego czasu środowisko siatkówki plażowej w Polsce ma wrażenie, że siatkówka plażowa jest w Polskim Związku Piłki Siatkowej z przymusu. Nie ma ze strony polskiej federacji udostępnionych publicznie celów i planów upowszechniania siatkówki plażowej. Jest ona pozostawiona sama sobie. Czy najbliższe wybory na prezesa PZPS coś zmienią? Pojawiają się obawy, że nie, stąd list otwarty sztabu organizacyjnego Plaży Open do kandydatów na najważniejsze stanowisko w Polskiej Siatkówce. Liczymy, że wzbudzi on reakcję każdego z Szanownych Kandydatów i przybliży nam ich koncepcje rozwoju siatkówki plażowej w Polsce, która dynamicznie rozwija się w wielu europejskich krajach.
Obserwując wyścig o fotel prezesa daje się odczuć fakt, że tematem podejmowanych rozmów przedwyborczych jest siatkówka halowa. Siatkówka plażowa ponownie jest zmarginalizowana, a jej temat i jej problemy są zupełnie niedostrzegane. Prywatni pasjonaci organizują turnieje, dzięki czemu znacząco przyczyniają się do promocji i upowszechniania polskiej siatkówki plażowej oraz drużyn występujących w Grand Prix Polski. Niestety, obserwujemy brak bliskiej współpracy i podobnych długofalowych działań ze strony PZPS.
W związku z problemami, jakie od kilku lat trapią polską siatkówkę plażową, a także z brakiem prezentacji pomysłów i działań Wydziału Siatkówki Plażowej Polskiego Związku Piłki Siatkowej, mających na celu poprawę tej sytuacji, prosimy wszystkich kandydatów na Prezesa PZPS o stanowisko w następujących kwestiach:
– jakie cele w siatkówce plażowej wyznacza kandydat na Prezesa PZPS?
– jakie działania należy wykonać aby turnieje Grand Prix Polski były atrakcyjnym produktem?
– jaka współpraca z organizatorami i finansowanie może pomóc w rozwoju turniejów?
– jaki jest plan na promocję i upowszechnianie siatkówki plażowej?
– czy handbook jest konieczny? Czy można w inny sposób zainteresować do współpracy?
– jaki jest pomysł na rozwiązanie problemu marginalizacji najważniejszych turniejów (podniesienie ich wartości i medialności) w tym Superpuchar Polski, Puchar Polski, finały Mistrzostw Polski?
– jak scalić mocno podzielone środowisko siatkówki plażowej?
– jak przekonać przedstawicieli PZPS/Wydziału Siatkówki Plażowej do udziału w turniejach krajowych?
– w jaki sposób traktować na równi pary “nie kadrowe” z “kadrowymi” w turniejach międzynarodowych najwyższej rangi?
Jakie dostrzegają Państwo problemy związane z funkcjonowaniem polskiej siatkówki plażowej? Jakie macie plany ich rozwiązania?
Środowisko polskiej siatkówki plażowej – siatkarki, siatkarze, trenerzy, organizatorzy turniejów – od lat sygnalizują o nawarstwiających się problemach, oczekując ich rozwiązania.
Szanowni Kandydaci prosimy o konkrety w tak ważnej dla polskiej siatkówki plażowej sprawie.
W imieniu sztabu 36 organizatorów cyklu Plaża Open:
Monika Brzostek Marcin Strządała
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS