A A+ A++

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Łask czeka na przyjęcie F-35A”: Minister Mariusz Błaszczak wziął udział w odprawie dotyczącej przygotowania bazy w Łasku do przyjęcia F-35A. „W tym tygodniu szef resortu obrony Mariusz Błaszczak odwiedził 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego zlokalizowaną w Łasku. Podczas wizytacji spotkał się m.in. z pilotami, którzy odbyli w USA treningi symulatorowe na samolotach F-35. Minister Błaszczak poinformował również o przebiegu przygotowań bazy w Łasku do przyjęcia samolotów F-35A, które Polska pozyskała w ramach programu Harpia. Pierwsze egzemplarze myśliwców piątej generacji mają trafić do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w styczniu 2026 r.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Zachód już nie da się zaskoczyć”: Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że Rosja musi zakończyć militarną rozbudowę swoich sił na Ukrainie i wokół niej, zaprzestać prowokacji i natychmiast doprowadzić do deeskala cji sytuacji. „Zachód jednoznacznie domaga się od Kremla zaprzestania prowokacji wobec Ukrainy i polityki zastraszania tego państwa. – Domagamy się natychmiastowej deeskalacji sytuacji – powiedział szef NATO. […] Wzrost rosyjskiego zaangażowania militarnego przy granicy z Ukrainą i na okupowanym Krymie, a także ataki prorosyjskich sił w Donbasie były głównymi tematami wczorajszego posiedzenia Komisji NATO -Ukraina. Udział w posiedzeniu w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego wzięli m.in. minister spraw zagranicznych tego kraju Dmytro Kułeba, a także sekretarz stanu USA Antony Blinken i minister obrony USA Lloyd Austin.”


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Kim rozpuszcza armię”: Z powodu kryzysu gospodarczego, Korea Północna demobilizuje część swojej armii – aby żołnierze jako cywile mogli podjąć pracę w konglomeratach pracowniczych. „Korea Północna skróciła długość służby wojskowej z 13 do 8 lat dla mężczyzn i z 8 do 5 lat dla kobiet. […] Ale demobilizowani nie nacieszą się wolnością. Decyzja została podjęta na tegorocznym VIII Kongresie Partii Robotniczej. Żołnierze, którzy służyli przez ponad 8 lat, mają zostać zwolnieni z wojska. Gdy to nastąpi, północnokoreańska armia – według szacunków – będzie o jakieś 20-30 proc. mniejsza. Obecnie jest najliczniejsza na świecie: według danych z 2019 r. liczyła 1,1 mln żołnierzy, to prawie 5 proc. populacji kraju.”


Patryk Słowik, Dziennik Gazeta Prawna, „Anonimowi też trzeba odpowiedzieć”: Jak potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny, wniosek o udzielenie informacji publicznej nie został złożony na oficjalnym piśmie oraz nie był podpisany imieniem i nazwiskiem, nie zwalnia z obowiązku udzielenia odpowiedzi. „Do jej dyrekcji wpłynęły drogą e-mailową pytania o internat należący do placówki. Wnioskodawca poprosił o odpowiedź również za pośrednictwem poczty elektronicznej. […] . Szef placówki odpisał, że wniosek skarżącego traktuje jako zabawę, oraz stwierdził, że informacje nie zostaną mu udzielone. Poinformował o zgłoszeniu sprawy do Żandarmerii Wojskowej i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Jak później przekonywał przed sądem, postąpił tak ze względu na działania wywiadowcze obcych państw. Z tego też powodu istniała – w jego ocenie – konieczność poznania tożsamości wnioskodawcy”


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBielszczanin w Polsacie. “Nasz nowy dom” z Przemkiem Oślakiem
Następny artykułI nagroda dla Emilii Linki w międzynarodowym konkursie!