Czas święty i świecki nie dają czasu do namysłu: po raz drugi w ciągu 6 lat katolicy z Łomży stoją przed koniecznością połączenia Środy Popielcowej z walentynkami. Święto kościelne i komercyjne znowu w kalendarzu wypadają tego samego dnia: 14. lutego. Czy któreś świętowanie wybiorą albo spróbują jakoś łączyć miłość do Boga, co wymaga pokuty i umartwienia, z miłością do człowieka?
– Walentynki to problem świata świeckiego, show biznesu i komercji, czyli nie nasz, wiernego Ludu Bożego – wyjaśnił nam z uśmiechem ks. Jacek Czaplicki z Kurii Diecezji Łomżyńskiej wątpliwość, jak pogodzić Środę Popielcową i początek Wielkiego Postu ze świętem zakochanych żon i mężów, dziewcząt i chłopców, przyjaciółek i przyjaciół… – Katolik, wprowadzone przez przemysł i handel, walentynki pogodzi w prosty sposób, obchodząc je w przeddzień lub w czwartek, bo miłość można wyznawać codziennie przez cały rok. Natomiast Środa Popielcowa to dla nas dzień szczególny, gdy Kościół wzywa do pokuty i umartwienia, ażeby człowiek sobie uświadomił, że jest grzesznikiem…
Walentynki bez potraw mięsnych
Cytowane powyżej wyjaśnienie kapłana ma 6-letnią historię – w 2018 r. też przydarzył się zbieg dat. Przed sześcioma laty ks. Jacek Czaplicki przewodził wydziałowi duszpasterstwa ogólnego w Kurii, lecz od czerwca 2022 r. jest proboszczem Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Jak widzi tę paradoksalną kwestię: nakładania się Dnia Zakochanych i Środy Popielcowej – po sześciu latach i w nowej roli 53-letni kapłan? Połączenie radosnego poflirtowania z popielcowym, postnym czasem… Środa Popielcowa w ponad 1000-letniej tradycji Kościoła to koniec okresu zabaw karnawałowych.
Ksiądz poglądów nie zmienił – nadal uważa, że przekonania religijne, światopoglądowe człowieka są ważniejsze, niż święta komercyjne. Wielu katolików zdaje sobie sprawę z tego, że Walentynki to amerykański patent marketingowy na wywołanie w ludziach poczucia winy, że nie kupili kwiatka i nie kupili prezentu kochanej osobie. Towarzyszy temu świadomość, że miłość nie jest na zawołanie, gdy nadchodzi data 14.02, tylko jest codzienną postawą względem drugiej osoby, dla której pragnie się dobra. W Ameryce walentynki – jako święto i kartka z serduszkiem i wyznaniem uczuć – zaczęły robić karierę w połowie XIX w. W Polsce nabrały wigoru od początku lat 90. jako wielka kampania reklamowa wydawnictwa, które sprzedawało książki z romansami. Zakochani mogą w walentynki umówić się na kolację wieczorem po pracy, po zajęciach na uczelni lub po lekcjach w szkole. Jeśli są w wyznawanej wierze i rytuale tradycjonalistami, nie będą zamawiać w środę potraw mięsnych.
Post i tradycja Środy Popielcowej
Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowe przygotowanie do świąt Wielkanocy. Wielki Post trwa do Wielkiego Czwartku. Internetowa Liturgia Godzin podaje, że w Środę Popielcową (kanony 1251, 1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego ) obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (3 posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta). Prawo o wstrzemięźliwości dotyczy wiernych powyżej 14. roku życia, o poście – osób pełnoletnich do 60. roku. Nie ma obowiązku uczestniczenia w Eucharystii. Zwyczaj posypywania głów popiołem, na znak żałoby i pokuty w Środę Popielcową, znany jest w wielu kulturach, m.in. w Egipcie, u Arabów i w Grecji. W liturgii pojawił się w VIII w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził zwyczaj jako obowiązujący w Kościele. Popiół do posypania głów wiernych jest z palm wielkanocnych, poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS