19.03.2021r. 08:11
47 lat wynosi średni wiek elektrowni w Polsce, a ponad połowa ma przeszło pół wieku – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Eksperci dodali, że większość elektrowni węglowych w Europie została uruchomiona ponad 30 lat temu.
Elektrownie wybudowane ponad 50 lat temu odpowiadają za ok. 30 proc. zainstalowanej mocy. “Największy udział w rynku mocy mają elektrownie, które powstały w latach 1971-1980 – stanowią one ok. 35 proc. zainstalowanych mocy” – czytamy w najnowszym wydaniu “Tygodnika Gospodarczego PIE”.
Analitycy przypomnieli, że największą moc ma elektrownia Bełchatów, uruchomiona w 1983 r. – ponad 5 GW. “Jest opalana węglem brunatnym, jej moc stanowi niecałe 20 proc. zainstalowanej mocy w elektrowniach zawodowych” – dodali. Według przytoczonych danych w 2019 r. wyemitowała ona 33 Mt dwutlenku węgla. Drugą co do wielkości w Polsce jest elektrownia Kozienice, oddana do użytku 49 lat temu, z zainstalowaną mocą ponad 4 GW. Do produkcji energii elektrownia wykorzystuje węgiel kamienny. W 2019 r. wyemitowała ponad 10 Mt CO2.
Zaawansowany jest też wiek elektrociepłowni w Polsce. “Cztery największe elektrociepłownie w Polsce zostały oddane do użytkowania prawie 60 lat temu” – zauważył PIE. Dwie z nich dostarczają ciepło do Warszawy (Siekierki, Żerań), kolejne dwie – do Białegostoku i Krakowa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS