Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie otrzyma imponującą kwotę 11,5 miliona złotych na udoskonalenie swojego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (obecnie Klinicznego Oddziału Ratunkowego) z Ministerstwa Zdrowia. Dotacja pomoże jeszcze lepiej diagnozować pacjentów i nieść im pomoc.
Pieniądze dla SPSK 4 z Ministerstwa Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs wsparcia dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i pracowni diagnostycznych współpracujących z nimi, a w konkursie wzięło udział aż 207 wnioskodawców. Spośród nich wybrano 152 projekty, które otrzymają około 1,5 miliarda złotych na modernizację, przebudowę i doposażenie. Jednym z laureatów został nasz lokalny szpital SPSK 4.
SPSK4 największy szpital w regionie o specjalnym przeznaczeniu
SPSK Nr 4 w Lublinie to największy szpital w województwie lubelskim. Pełni kluczową rolę w obszarze ratownictwa medycznego. Jest to jedyna jednostka w regionie woj. lubelskiego i sąsiednich obszarach, która została wyznaczona przez Wojewodę Lubelskiego do realizacji zadań określonych w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Szpital specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów z najcięższymi urazami, takimi jak wypadki komunikacyjne czy upadki z dużej wysokości. Szpital mieści się przy ul. Jaczewskiego 8.
Zobacz również: Finał PGE Ekstraligi na telebimie! Niedzielny mecz Motor Lublin – Sparta Wrocław będzie można obejrzeć w oficjalnej strefie kibica
Szpital w liczbach
Co roku przyjmuje największą liczbę pacjentów w stanie nagłym z regionu. Rocznie przeprowadza się tu ponad 55 tysięcy hospitalizacji, a około 30 procent z nich odbywa się w Oddziale Ratunkowym.
Szpital może poszczycić się wykwalifikowanym personelem specjalistycznym, gotowym do pracy z pacjentami z poważnymi urazami, którzy są transportowani z całego województwa.
Centrum Urazowe SPSK Nr 4 w Lublinie pełni kluczową rolę w świadczeniach medycznych w najbardziej wymagających przypadkach i działa jako jednostka konsultacyjna dla innych szpitalnych oddziałów ratunkowych w regionie.
To cię zainteresuje: Pożar auta elektrycznego zaparkowanego w domowym garażu
Doposażenie szpitala – na co przeznaczona zostanie dotacja
Lista sprzętu zaplanowanego do zakupu
SPSK Nr 4 w Lublinie otrzyma dofinansowanie w wysokości 11 milionów 461 tysięcy złotych. Przyznane środki finansowe zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla Klinicznego Oddziału Ratunkowego i współpracującej z tym oddziałem pracowni diagnostycznej RTG. Na liście znajdują się:
- aparaty EKG
- defibrylatory
- urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej podczas RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej)
- zestawy do prowadzenia hipotermii terapetycznej
- cewniki REBOA do resuscytacji endowaskularnej w urazach wielonarządowych z symulatorem do nauki wprowadzania cewnika
- zestawy do podgrzewania płynów infuzyjnych i krwi z automatycznym infuzorem ciśnieniowym
- kardiomonitory
- pulsoksymetry z kapnografem
- wideolaryngoskop
- wózki transportowe i samojezdne
- zestawy do ogrzewania pacjenta – dmuchawa oraz koce i maty grzewcze
- fotele transportowe
- zestawy foteli zabiegowych do pobierania krwi w obszarze obserwacyjnym
- analizatory parametrów krytycznych
- lodówki na odczynniki i krew
- zestaw do monitorowania temperatury pomieszczeń gdzie przechowywane są leki
- pompy infuzyjne ze stacjami dokującym
- ssaki elektryczne
- wózki resuscytacyjne
- zestaw do zabezpieczenia dostępu naczyniowego u pacjenta z oświetlaczem naczyniowym (lokalizator żył) ze statywem mobilnym, wkłucia doszpikowe z napędem wielorazowego użycia
- respiratory transportowe z kapnometrią oraz respiratory stacjonarne
- aparaty do tlenoterapii high-flow
- lampy operacyjne
- stoły zabiegowe
- aparaty USG
- stetoskopy bezprzewodowe
- szafka z szufladami grzewczymi
- zestaw do monitorowania obszaru z kamerami obrotowymi stacją komputerową i nagrywarką wejście/wyjście, podjazd karetek
- wózek depozytowy
- centrale do monitorowania
- zestawy komputerowe z drukarkami
- zestawy do TRIAGE w systemie TOP SOR
- zestawy do segregacji na wypadek katastrofy (krótkofalówki, zestawy TRIAGE z opaskami, kamizelki taktyczne, plecaki ratownicze, dyktafon)
- komputery I-Mac do badań obrazowych
- komplety drobnego sprzętu chirurgicznego (zestawy do szycia i drobnych zabiegów z kontenerami do sterylizacji, piłą oscylacyjną do cięcia gipsu oraz stolikami narządziowym po dwa na stanowisko)
- mobilny zestaw dezynfekcji pomieszczeń obszaru zakaźnego
- zestaw desek ortopedycznych
- zestawy stolików przyłóżkowych
- bronchofiberoskop
- nasofiberoskop giętki
- konsola opisowa podstawowa (na potrzeby lekarzy SOR — zdjęcia i obrazy do samodzielnej oceny).
W kwestii doposażenia pracowni diagnostycznej RTG współpracującej z odziałem ratunkowym, będzie to:
- aparat RTG
- konsola opisowa podstawowa.
Zobacz także:
Pacjenci odczują poprawę jakości leczenia
Główne korzyści doposażenia Klinicznego Oddziału Ratunkowego SPSK Nr 4 w Lublinie dla społeczności to podniesienie jakości specjalistycznych i wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych, a w zakresie ratownictwa medycznego:
obniżenie poziomu śmiertelności oraz skutków powikłań powstających w wyniku wypadków i innych stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego poprzez dostęp do unowocześnionej bazy sprzętowej |
zmniejszenie odsetka trwałego inwalidztwa na skutek wypadków drogowych, kolejowych i innych zagrożeń poprzez szybką diagnozę i wdrożenie odpowiedniego leczenia |
rozwój zintegrowanego systemu ratownictwa medycznego w województwie lubelskim |
Korzystacie z SORU w Lublinie? Macie jakieś obserwacje, doświadczenia w tej kwestii? Dajcie znać anonimowo w komentarzu pod artykułem
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS