A A+ A++

Apple prowadzi dość kontrowersyjną politykę, jeśli chodzi o umożliwianie użytkownikom samodzielnej naprawy, a niektóre urządzenia są właściwie jednorazowe. Wtedy, kiedy naprawa jest możliwa, może okazać się dość kosztowna, ale wbrew pozorom to zwykle nie jest wystarczający argument przemawiający za wymianą sprzętu.

Nie wszystko da się naprawić

Nie chodzi tylko o to, że są pewne uszkodzenia, których po prostu nie da się naprawić, bo są zbyt rozległe albo dotyczą elementów niewymienialnych. Niektóre produkty Apple, na przykład słuchawki Airbuds, są po prostu skonstruowane w taki sposób, że nie ma możliwości ich naprawy. Jednak już jeśli chodzi o iPhone’a czy wszystkie komputery osobiste i przenośne, to tutaj przeważnie jest możliwość naprawy. Możliwości reperacji są oczywiście różne w przypadku poszczególnych generacji, a więcej o możliwości przeprowadzenia skutecznej naprawy można przeczytać na przykład na stronie https://www.maclife.pl/pl/uslugi.

Czy naprawa iPhone’a się opłaca?

Na to pytanie oczywiście nie ma jednej odpowiedzi, zwłaszcza że nie chodzi tylko o sam koszt serwisu. W razie ewentualnej wymiany sprzętu trzeba się liczyć także z pewną uciążliwością: konfiguracja nowego urządzenia, przyzwyczajenie się do nowych rozwiązań, które pojawiają się w kolejnych generacjach sprzętu – to wszystko może sprawiać, że coraz więcej osób decyduje się na naprawę. Tak jak w przypadku iPhone’ów dodatkowym argumentem jest fakt, że cena urządzeń kolejnych generacji rośnie niewyobrażalnie szybko, natomiast zmian funkcjonalnych jest już naprawdę niewiele – warto więc zapłacić za szybką i profesjonalną naprawę.

Opłaca się naprawiać jedynie profesjonalnie

Apple stosuje kilka różnych rozwiązań, które nie ułatwiają samodzielnych napraw. Od specjalistycznych narzędzi, przez parowanie komponentów, aż po dodatkowe blokady programowe, które oznaczają, że po fizycznej wymianie części trzeba jeszcze dodatkowo zaprogramować urządzenie, aby działało prawidłowo. Na tym etapie konieczny jest zwykle udział autoryzowanego serwisu. 

Jest jednak jeszcze coś. O ile jest pewna kategoria napraw – na przykład wymiany szybki – które można przeprowadzić względnie łatwo, o tyle już bardziej złożone procedury wymagają często sięgnięcia po instrukcje serwisowe. To o tyle istotne, że w przypadku większości serwisów niemających autoryzacji nie uda się takich napraw przeprowadzić lub pojawi się ryzyko trwałego uszkodzenia sprzętu. Mówiąc wprost – im większy problem, tym bardziej warto zapłacić więcej za pracę autoryzowanego serwisu, zamiast szukać oszczędności, które w najlepszym przypadku będą oznaczały, że wady się nie da usunąć. W najgorszym – konieczność wymiany sprzętu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZłodziej miedzianych elementów w rękach kolbuszowskich policjantów
Następny artykułLudzie do wynajęcia od ręki