Jeśli firma posiada prawa własności intelektualnej może je sprzedać, czyli „przenieść prawa własności intelektualnej”.
Przeniesienie praw: sprzedaż patentów, znaków towarowych i innych praw własności intelektualnej (IP)
Firma może sprzedać swoje prawa IP (patenty, znaki towarowe, prawa autorskie itp.), przenosząc prawa własności intelektualnej. Podpisanie umowy o przeniesienie praw IP oznacza przeniesienie wszystkich praw, które pierwotnie firma posiadała w odniesieniu do danej własności intelektualnej.
Po zawarciu umowy o przeniesienie praw IP firma nie będzie już podlegał żadnym obowiązkom związanym z daną własnością intelektualną (jak np. uiszczanie opłaty za ochronę). Nie będzie również odnosiła korzyści z ewentualnych sukcesów rynkowych produktu lub usługi. Ponadto, o ile nie zostało to wyraźnie dopuszczone w umowie przeniesienia praw, nie będzie już mógła korzystać z danej własności intelektualnej (wynalazku, znaku towarowego itp.), dopóki jest ona chroniona.
Jak zawrzeć umowę o przeniesienie praw IP?
- Umowę należy sporządzić na piśmie i muszą ją podpisać obie strony.
- Należy jasno określić i zidentyfikować własność intelektualną, którą firma chce przenieść, na przykład podając jej numer rejestracyjny (jeśli jest zarejestrowana).
- Należy uzgodnić i zawrzeć w umowie rekompensatę finansową, którą wypłaci firmie następca prawny.
- Trzeba omówić ewentualne gwarancje dotyczące konkretnych szczegółów i włączyć je do umowy.
- Trzeba wskazać, które prawo należy stosować przy interpretacji umowy (na przykład prawo konkretnego kraju UE) oraz określić jurysdykcję w przypadku ewentualnego rozstrzygania sporów, niezależnie od tego, czy będzie to organ arbitrażowy, czy sąd rejonowy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS