A A+ A++

W kwietniu w siedmiu największych miastach deweloperzy sprzedali 3,7 tys. mieszkań, o 4 proc. mniej niż w marcu, o 15 proc. mniej rok do roku i najmniej od stycznia 2023 r.

W kwietniu, podobnie jak w marcu, firmy wprowadziły do oferty znacznie więcej lokali niż sprzedały – w kwietniu było to prawie 6 tys. lokali, o 9 proc. mniej niż w marcu. W rezultacie na koniec kwietnia w ofercie w siedmiu największych miastach było 45,4 tys. lokali, o 6 proc. więcej miesiąc do miesiąca i o 13 proc. więcej rok do roku.

Z danych wynika, że stosunkowo wysoki poziom oferty wpłynął na wyhamowanie wzrostu cen: w większości miast podwyżki stawek ofertowych za mieszkanie deweloperskie nie przekroczyły 1 proc. wobec marca.

Tymczasowe spowolnienie rynku mieszkaniowego?

Zdaniem Ilony Łyżczarz, ekspertki Otodom Analytics, wiele wskazuje na to, że spowolnienie sprzedaży jest tymczasowe, a obecny stan wynika m.in. z dwóch czynników. Pierwszy to wyczekiwanie na program „Na start” i wstrzymywanie się z decyzją o zakupie przez część kupujących. Drugi to ceny mieszkań, które dla wielu kupujących są już uznawane za zbyt wysokie.

Marcin Krasoń dodał, że reakcje konsumentów na nowy program wsparcia są ostrożniejsze niż … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXIV Bieg Częstochowski już 18 maja!
Następny artykułWe wrześniu rusza Festiwal Książki Katolickiej