Ponieważ światowy rynek komputerów osobistych nadal wychodzi z wieloletniego kryzysu, producenci procesorów Intel i AMD według doniesień zwiększają dostawy procesorów w ujęciu rok do roku, mimo że odnotowują sekwencyjny spadek sprzedaży. Rynek serwerów pozostaje jednak ospały, a dostawy procesorów do serwerów odnotowują dwucyfrowy spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Według nowego raportu Jon Peddie Research (JPR) rynek procesorów do komputerów klienckich osiągnął w pierwszym kwartale 2024 r. 62 miliony jednostek, co stanowi znaczny wzrost o 33% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Jednak dostawy nadal spadają o 9,4 procent w stosunku do czwartego kwartału 2023 r., kiedy producenci dostarczyli na całym świecie 69 milionów sztuk CPU.
Rynek procesorów do komputerów klienckich osiągnął w pierwszym kwartale 2024 r. 62 miliony jednostek, co stanowi znaczny wzrost o 33% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Łączna liczba dostarczonych iGPU, która w zeszłym kwartale wyniosła 56 milionów jednostek, również wykazuje podobny trend. Chociaż odnotowano wzrost o 30 procent rok do roku, nadal oznacza to spadek w porównaniu z czwartym kwartałem 2023 r., w którym dostarczono 62 miliony sztuk. Patrząc w przyszłość, raport przewiduje, że penetracja iGPU w sektorze komputerów osobistych znacznie wzrośnie, osiągając 98 procent.
Kolejną interesującą tendencją potwierdzoną w raporcie jest rosnąca preferencja większości użytkowników komputerów stacjonarnych w zakresie laptopów. Chociaż popyt na notebooki od lat znacznie przewyższa sprzedaż komputerów stacjonarnych, najnowsze dane sugerują, że obecnie jest to bardziej widoczne niż kiedykolwiek. W pierwszym kwartale 2024 r. procesory do komputerów stacjonarnych stanowiły 27% rynku, w porównaniu z 32% w pierwszym kwartale 2023 r., podczas gdy procesory mobilne zwiększyły swój udział w rynku z 68% do 73%.
Tymczasem, pomimo wzrostu liczby w segmencie komputerów konsumenckich, trzeba też odnotować gorsze wieści dla takich firma jak Intel i AMD. Według raportu dostawy procesorów do serwerów spadły o 13 procent w porównaniu z ostatnim kwartałem i aż o 17 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, co sugeruje, że farmy serwerów i centra danych nie modernizują się tak szybko, jak oczekiwałaby tego branża sprzętu komputerowego.
Zdaniem prezesa JPR Jona Peddiego najnowsze wyniki zaskoczyły wielu analityków i inwestorów, którzy spodziewali się, że sekwencyjny wzrost utrzyma się jeszcze przez co najmniej kilka kwartałów. Peddie spodziewa się, że dane za II kwartał pozostaną słabe, ale uważa, że na dłuższą metę może to być dobry znak, ponieważ wskazują na stabilizację rynku i powrót do „tradycyjnego zachowania cyklicznego”. Cała branża będzie jednak miała nadzieję, że rynek prędzej czy później powróci do wzrostu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS