A A+ A++

Ponieważ światowy rynek komputerów osobistych nadal wychodzi z wieloletniego kryzysu, producenci procesorów Intel i AMD według doniesień zwiększają dostawy procesorów w ujęciu rok do roku, mimo że odnotowują sekwencyjny spadek sprzedaży. Rynek serwerów pozostaje jednak ospały, a dostawy procesorów do serwerów odnotowują dwucyfrowy spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Według nowego raportu Jon Peddie Research (JPR) rynek procesorów do komputerów klienckich osiągnął w pierwszym kwartale 2024 r. 62 miliony jednostek, co stanowi znaczny wzrost o 33% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Jednak dostawy nadal spadają o 9,4 procent w stosunku do czwartego kwartału 2023 r., kiedy producenci dostarczyli na całym świecie 69 milionów sztuk CPU.

Rynek procesorów do komputerów klienckich osiągnął w pierwszym kwartale 2024 r. 62 miliony jednostek, co stanowi znaczny wzrost o 33% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Łączna liczba dostarczonych iGPU, która w zeszłym kwartale wyniosła 56 milionów jednostek, również wykazuje podobny trend. Chociaż odnotowano wzrost o 30 procent rok do roku, nadal oznacza to spadek w porównaniu z czwartym kwartałem 2023 r., w którym dostarczono 62 miliony sztuk. Patrząc w przyszłość, raport przewiduje, że penetracja iGPU w sektorze komputerów osobistych znacznie wzrośnie, osiągając 98 procent.

Kolejną interesującą tendencją potwierdzoną w raporcie jest rosnąca preferencja większości użytkowników komputerów stacjonarnych w zakresie laptopów. Chociaż popyt na notebooki od lat znacznie przewyższa sprzedaż komputerów stacjonarnych, najnowsze dane sugerują, że obecnie jest to bardziej widoczne niż kiedykolwiek. W pierwszym kwartale 2024 r. procesory do komputerów stacjonarnych stanowiły 27% rynku, w porównaniu z 32% w pierwszym kwartale 2023 r., podczas gdy procesory mobilne zwiększyły swój udział w rynku z 68% do 73%.

Tymczasem, pomimo wzrostu liczby w segmencie komputerów konsumenckich, trzeba też odnotować gorsze wieści dla takich firma jak Intel i AMD. Według raportu dostawy procesorów do serwerów spadły o 13 procent w porównaniu z ostatnim kwartałem i aż o 17 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, co sugeruje, że farmy serwerów i centra danych nie modernizują się tak szybko, jak oczekiwałaby tego branża sprzętu komputerowego.

sprzedaż igPU

Zdaniem prezesa JPR Jona Peddiego najnowsze wyniki zaskoczyły wielu analityków i inwestorów, którzy spodziewali się, że sekwencyjny wzrost utrzyma się jeszcze przez co najmniej kilka kwartałów. Peddie spodziewa się, że dane za II kwartał pozostaną słabe, ale uważa, że ​​na dłuższą metę może to być dobry znak, ponieważ wskazują na stabilizację rynku i powrót do „tradycyjnego zachowania cyklicznego”. Cała branża będzie jednak miała nadzieję, że rynek prędzej czy później powróci do wzrostu.





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO ile więcej zapłacimy za prąd i gaz? Wraca polityczna bitwa o ceny energii
Następny artykułJak wybrać najlepszą porównywarkę OC? Poradnik krok po kroku