A A+ A++

Wiosna za pasem, więc tradycyjnie Operacja Czysta Rzeka mobilizuje społeczność do porządków na łonie natury. Śmieci to problem, który dotyczy każdego z nas. Powinniśmy umieć zarządzać nimi w domu – segregować, a najlepiej generować ich jak najmniej w codziennym życiu. Nie możemy też pozostać obojętni wobec odpadów, które zalegają w naszym otoczeniu – cierpi przyroda, traci urok nasza okolica, a czasem zanieczyszczenie może okazać się niebezpieczne. Angażując się w społeczne sprzątanie mamy realny wpływ zachowanie natury dla przyszłych pokoleń. Wystarczy wybrać miejsce do posprzątania lub zgłosić się do akcji jako uczestnik. Rejestracja rusza 1 marca, a pierwsze tegoroczne porządki można będzie zorganizować chociażby z okazji Międzynarodowego Dnia Działań na rzecz Rzek czy z okazji Światowego Dnia Wody.

Pozostawione w lesie lub parku odpady i nieczystości budzą największe obawy Polaków – 69%. Niepokój wywołuje także zanieczyszczenie wody, pływające śmieci (64%) oraz martwe zwierzęta, w tym ryby (59%). Niemal równie często (57%) odczuwamy lęk, widząc ślady po wycieku paliwa, ścieki z kanalizacji i inne płyny przemysłowe[1]. To w tej grupie ekologicznych wrażliwców Operacja Czysta Rzeka może szukać wsparcia. I tak dzieje się już szósty rok z rzędu.

W ubiegłym roku na Warmii i Mazurach zorganizowano 41 akcji, raportując ponad 29 ton zebranych odpadów. W akcjach zaangażowane było ponad 1100 uczestników.

Sprzątano tereny takie jak:

  • Rzeki: Ełk, Iławka, Kortówka, Kośna, Łyna, Marózka, Wel, Wałsza
  • Jeziora: Jez. Drwęckie, Kortowskie, jezioro Brajnickie, Gim, jez. Lidzbarskie, Bartąg
  • miejscowości jak: Pieniężno, Purda, Pajtuny, Prejłowo, Matryki, Lipniki, Marcinkowo, Jedwabno, Ostróda, Olsztyn, Olsztynek, Dobre Miasto, Iława, Ełk, Lidzbark

Obyło się 5 akcji szkolnych w Kruklankach, Ostródzie, Dobrym Mieście.

Więcej informacji pod linkiem: https://operacjarzeka.pl/dla-mediow/sprzataj-smieci-na-6-z-operacja-czysta-rzeka/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDrogi publiczne to nie tory wyścigowe. 119 km/h i 125 km/h w obszarze zabudowanym
Następny artykułStart Boreckiego w wyborach potwierdzony. Poznaliśmy liderów Koalicji Października