Jaki współczynnik kłamstwa osiągnęła ostatnio TVP i dlaczego więcej dzieci rodzi się w domach, na których są gniazda bocianów? – wyjaśnia Janina Bąk, statystyczka, autorka książek i bloga Janina Daily.
Newsweek: Czytając wczoraj twoją książkę, co chwila wybuchałam śmiechem. Zwłaszcza przy rozdziale “Jak to możliwe, że Trump wygrał, choć nikt na niego nie głosował?”. Ja zadawałam sobie analogiczne pytanie, patrząc na wyniki naszych wyborów.
Janina Bąk: Dobrze przeprowadzony sondaż potrafi trafnie przewidzieć wyniki wyborów, ale badanie badaniu nierówne. Jeśli zapytamy o preferencje wyborcze na swoim Facebooku, to najpewniej z radością zanotujemy, że zdecydowana większość respondentów zagłosuje tak jak my. Popełnimy jednak błąd doboru próby – grupa w naszej ankiecie nie jest reprezentatywna dla wszystkich Polaków uprawnionych do głosowania. Na tę niereprezentatywność wpływa m.in. zjawisko homofilii w sieciach społecznych, które polega na tym, że statystycznie częściej wchodzimy w relacje z ludźmi o wartościach i przekonaniach zbliżonych do naszych. Również politycznych. A błędny dobór próby to tylko jeden z wielu błędów, które mogą wypaczyć sondaże. Znaczenie może mieć to, czy był to sondaż telefoniczny, internetowy, osobisty, jakie odpowiedzi były do wyboru, liczba i kolejność pytań, a także jak je sformułowano. Jest różnica, czy pytamy, na kogo ktoś zagłosuje, czy kogo popiera.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS