Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Płocku przesłało do naszej redakcji sprostowanie do części informacji zawartych w artykule z dnia 18 marca br. pt. „Z odpadów chcą wytwarzać paliwo i produkty petrochemiczne. Spadki opłat za śmieci?”. Zamieszczamy je poniżej w całości.
W w/w artykule nieopatrzenie informują Państwo, iż „PGO w Kobiernikach nie ma zakładu przetwarzania odpadów …. a jedynie niecki na składowanie odpadów”.
Uprzejmie informuję, że PGO w Płocku prowadzi ZAKŁAD PRZETWARZANIA ODPADÓW, w tym sortownię odpadów w celu odzyskania surowców oraz ZAKŁAD SKŁADOWANIA ODPADÓW.
Instalacja do mechaniczno – biologicznego przetwarzania odpadów działa na podstawie Decyzji nr 99/16/PZ.Z z 21 lipca 2016 r. i jest INSTALACJĄ KOMUNALNĄ wpisaną na listę Instalacji komunalnych prowadzoną na podstawie art. 38b ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2019 r. poz. 701, ze zm.), w związku z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw przez Marszałka Województwa Mazowieckiego w Biuletynie Informacji Publicznej.
Zważywszy, na fakt, iż w artykule pojawia się nierzetelna informacja nt. prowadzenia „jedynie niecek na składowanie odpadów” należy po krótce przedstawić proces, któremu poddawane są odpady zmieszane tj. 20 03 01 w ramach prowadzonych instalacji, aby sprostować tę błędną informację.
Zmieszane odpady, które są dostarczane do Zakładu przetwarzania, są w pierwszej kolejności poddawane mechanicznemu przetwarzaniu tj. ręcznie sortowane, dzięki czemu odzyskiwane są z nich odpady surowcowe tj. papier, tworzywa sztuczne, szkło.
Zgodnie z posiadaną technologią odpady są dzielone na sicie na dwie frakcje : 0-80 mm oraz powyżej 80 mm. Frakcja powyżej 80 mm, po pozbawieniu jej odpadów surowcowych, przekazywana jest firmie, wyłonionej w drodze przetargu, zajmującej się odzyskiem. Odpady te traktowane są jako komponent do produkcji paliwa alternatywnego. Frakcja o wielkości 0-80 mm, zawierająca znaczne ilości odpadów biodegradowalnych, kierowana jest do części biologicznej instalacji, gdzie prowadzona jest dwuetapowa obróbka tj. 5 tygodni w żelbetonowych reaktorach oraz 14 tygodni na placu technologicznym. Odpady, które przejdą w/w proces to stabilizat, który po osiągnięciu parametrów zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 16 lipca 2015 r. w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowiskach, może zostać poddany składowaniu i podlega opłacie określonej w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za korzystanie ze środowiska (nazywaną w artykule „opłatą za składowanie”).
Instalacja do składowania odpadów działa na podstawie Decyzji nr 132/16/PZ.Z z dnia 27 września 2016r. oraz Decyzji zmieniającej o nr 9/20/PZ. Z dnia 24.01.2020 r. i jest INSTALACJĄ KOMUNALNĄ wpisaną na listę Instalacji komunalnej prowadzoną na podstawie art. 38b ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2019 r. poz. 701, ze zm.), w związku z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw przez Marszałka Województwa Mazowieckiego w Biuletynie Informacji Publicznej.
Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem w sprawie dopuszczenia odpadów do składowania dla odpadów zdefiniowanych jako stabilizat posiadających określone wartości tych parametrów – opłata może być pomniejszona 4-krotnie.
Przeprowadzona w Spółce modernizacja kompostowni, przy jednoczesnym przestrzeganiu reżimu technologicznego, pozwala na skorzystanie z takiej regulacji, powodując realne zmniejszenie kosztów składowania. W chwili obecnej jest to najkorzystniejszy finansowo i dopuszczalny prawnie sposób, aby ograniczyć koszty zagospodarowania tego odpadu.
Jak sami Państwo są w stanie sprawdzić, opłaty za składowanie odpadów obowiązują każdy podmiot i wynikają wprost z Rozporządzenia. PGO w Płocku, realizując proces przetwarzania odpadów zgodnie z obowiązującym prawem oraz posiadanymi decyzjami, dokłada wszelkich starań, aby wspomniana opłata za składowanie odpadów była jak najniższa.
Jednocześnie jako podmiot zajmujący się wykonaniem zadania własnego gminy, jakim jest zagospodarowanie odpadów, informujemy, że nie została nam przedstawiona koncepcja technologii opisanej w artykule jako „bezodpadowa” a tym samym powodująca brak konieczności składowania odpadów, które powstaną w wyniku jej zastosowania. Należy jednak pamiętać, że samo zagadnienie gospodarki o obiegu zamkniętym jest dla nas na tyle ważne, że jesteśmy otwarci i żywo zainteresowani poznaniem planów związanych z inwestycją koncernu. Podobne stanowisko prezentujemy, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii oraz odzyskiwanie energii z potencjalnych źródeł podczas procesu przetwarzania. Na terenie zakładu funkcjonuje zarówno elektrownia biogazowa, jaki farma fotowoltaiczna, zasilające zakład w energię elektryczną.
Wiceprezes zarządu PGO w Płocku, Katarzyna Struzik
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS