A A+ A++

Poniżej zamieszczamy sprostowanie artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów “dostarczono” w nocy?”.

Szanowny Pan Jacek Gluga,

Redaktor Naczelny „Gazety Wyborczej” w Bydgoszczy

W nawiązaniu do artykułu „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów “dostarczono” w nocy?” autorstwa red. Pauliny Błaszkiewicz opublikowanego w dniu 23 lipca 2024 roku o godz. 13:25 w serwisie internetowym toruńskiej „Gazety Wyborczej” pod linkiem: https://torun.wyborcza.pl/torun/7,48723,31165366,skandal-wokol-konkursu-na-dyrektora-csw-w-toruniu-kandydatow.html, wnoszę o opublikowanie następującego sprostowania:

Termin nadsyłania zgłoszeń w konkursie na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” był wyznaczony w dniu 22 lipca 2024 roku do godz. 15:30. Dokumenty należało składać w siedzibie Urzędu Miasta Torunia przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 8. W terminie zostało złożonych pięć ofert, natomiast w czasie, gdy Pani Redaktor Paulina Błaszkiewicz kontaktowała się ze mną w przedmiotowej sprawie i zadawała pytania, mieliśmy wiedzę o trzech ofertach, o czym poinformowałem Panią Redaktor w rozmowie telefonicznej oraz za pośrednictwem komunikatora Messenger, poprzez który kontaktował się ze mną p. Błaszkiewicz w dniu 22 lipca 2024 w godzinach popołudniowych.

Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, posiadający informację o trzech kandydaturach rozważał przedłużenie konkursu – ze względu na małą liczbę zgłoszeń, na co wpływ mogły mieć: sezon urlopowy czy późne ogłoszenie konkursu. Prezydent Torunia podpisał zarządzenie (nie uchwałę jak napisała red. P. Błaszkiewicz) o przedłużeniu konkursu, jednak ostatecznie zostało ono wycofane i nie weszło w życie.

Nie jest prawdą, że powiedziałem – cytuję: „Kandydaci składali jeszcze dokumenty w urzędzie przy ul. Grudziądzkiej”. Wraz z dyrektor Biura Kadr i Płac UMT weryfikowaliśmy czy przypadkiem dokumenty w konkursie nie zostały złożone w tym lub innym miejscu. Okazało się, że nie. O czym poinformowałem Panią Redaktor w porannej rozmowie telefonicznej w dniu 23 lipca 2024 roku. Wyjaśniłem również dlaczego Prezydent Torunia wycofał się z decyzji o przedłużeniu konkursu. Niestety, ta informacja nie została w żaden sposób odnotowana w tekście, który ukazał się w serwisie internetowym „Gazety Wyborczej”.

Wszystkie oferty zostały złożone w terminie. Oferty wpłynęły: 18 lipca 2024 roku, 19 lipca 2024 roku, 22 lipca 2024 roku o godz. 11:07, 12:20 i 13:49. Dwie z nich zostały przekazane do Biura Kadr i Płac UMT w dniu 23 lipca 2024 roku wraz z adnotacją o dacie i godzinie wpływu.

Pragnę wyjaśnić, że w sytuacji, gdyby oferta została dostarczona do innego budynku Urzędu Miasta Torunia w terminie wyznaczonym w ogłoszeniu – to decyzję o jej rozpatrzeniu lub odrzuceniu – mogłaby podjąć wyłącznie komisja konkursowa powołana przez Prezydenta Miasta Torunia w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.

Prosząc red. Paulinę Błaszkiewicz o odłożenie w czasie publikacji tekstu dotyczącego konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, chciałem przekazać w sposób pełny i rzetelny informacje dotyczące postępowania na dyrektora jednej z ważniejszych instytucji kultury w Toruniu i w Polsce. Informacje takie zostały przekazane w dniu 23 lipca 2024 roku, nie tylko redakcji „Gazety Wyborczej”, ale również pozostałym lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim mediom.

Prezydent Miasta Torunia poważnie traktuje postępowania na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. W trosce o dobro tej instytucji rozważał możliwość przedłużenia naboru, wyłącznie w celu pozyskania większego grona zgłoszeń oraz kandydatów/-ek na stanowisko tej ważnej instytucji na kulturalnej mapie Torunia i kraju. Używane przez Autorkę sformułowania mają bardziej znamiona publicystyki niż rzetelnie opracowanego materiału dziennikarskiego.

Pragnę zwrócić uwagę Pani Redaktor, że Pan Adam Szponka, zastępca Prezydenta Miasta Torunia, a jednocześnie przewodniczący komisji konkursowej oraz Pan Jan Świerkowski nie są przedstawicielami ratusza, lecz Gminy Miasta Toruń. Użyte w tekście red. Pauliny Błaszkiewicz sformułowanie jest znacznym uproszczeniem.

Z ubolewaniem przyjmuję wypowiedzi cytowanych rozmówców, którzy zapewne udzielili odpowiedzi w kontekście zaprezentowanej przez red. Błaszkiewicz rzeczywistości, która odbiegała od stanu faktycznego.

Prośba o opublikowanie sprostowania wynika z zapisów art. 31a oraz art. 32 Prawa prasowego.

Zwracam się z uprzejmą prośbą, aby w przyszłość zwrócić większą uwagę na rzetelne i staranne przygotowanie publikowanych treści.

Z wyrazami szacunku,

Marcin Centkowski

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Torunia

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiS nie przewidział, że będzie lato. Prezes PKP Intercity o notorycznych awariach klimatyzacji w pociągach
Następny artykuł29-letni mieszkaniec Łańcuta będący pod wpływem alkoholu wywołał wypadek na autostradzie A4