Czy wiewiórki mieszkające w parku Wolności potrzebowały specjalnych tuneli zbudowanych z pieniędzy podatników?
„Jakiś czas temu powieszono na Strzelnicy dwa napowietrzne przejścia dla wiewiórek nad parkową alejką. Dodatkowo są podobno zaopatrzone w „orzeszkomaty”, dla zachęty korzystania z nich. Takie przejścia są potrzebne w miejscach, gdzie wiewiórki są narażone na kolizję z ruchem ulicznym, co oczywiście nie ma miejsca w parku. Urzędnicy twierdzą, że usytuowanie tuneli dla wiewiórek miało nakłonić je do zakładania gniazd w okolicy tuneli na wysokich drzewach.
Skąd przekonanie, że wiewiórki założą gniazdo w pobliżu tunelu? Co ma jedno do drugiego? Skąd u naczelniczki wydziału takie przekonanie? Jakieś badania, publikacje naukowe? A po co jej gniazda w okolicy tuneli? Przymusowa relokacja wiewiórek? Jedynym racjonalnym celem tego rodzaju przejść napowietrznych jest zapewnienie bezpieczeństwa wiewiórkom, przebiegającym ruchliwe ulice, co w tym przypadku nie ma miejsca. Koszt tego kabaretu to prawie 6 tys. zł, ale uważam, że to nie wszystkie koszty. Ktoś to urządzenie serwisuje, widziałem przy nim furgonetkę i podnośnik z Łodzi.”
W tej sprawie głos zabrała rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Pabianicach:
„Przejścia i umieszczone na ich końcu urządzenia z pokarmem – orzeszkomaty zostały wykonane w ramach edukacji ekologicznej dla dzieci. Koszt zamontowanych tuneli i orzeszkomatów oraz lin to 5,9 tys. zł. W obrębie przejść dla wiewiórek zimą będą rozstawione karmniki oraz budki dla zwierząt wykonane m.in przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej.
Zamysłem stworzenia takiej strefy było szerzenie edukacji ekologicznej z dziećmi z pabianickich szkół oraz podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatu Terapii Zajęciowej na temat zwierząt żyjących w parku Wolności, potrzeby dokarmiania zwierząt w okresie zimowym kiedy ciężko jest im znaleźć pokarm, organizowanie w przyszłości w okolicy strefy spacerów i zabaw edukacyjnych, podczas których będzie można dowiedzieć się m.in. o zwierzętach leśnych i gatunkach roślin występujących w parku Wolności.
Odnośnie sensu wieszania tuneli nad alejką, jesteśmy kolejnym miastem, które takie konstrukcje wykonało. Od 2014 r wiewiórki podlegają częściowej ochronie gatunkowej, prowadzą nadziemny tryb życia, na ziemię schodzą głównie w poszukiwaniu pokarmu, zasiedlają stare budki lęgowe, duże gniazda i dziuple. Nie gardzą materiałem budulcowym z gniazd ptaków i ich piórami. W roku bieżącym powieszono w tym parku wiele budek dla ptaków, usytuowanie tuneli dla wiewiórek ma zachęcić je do budowania w okolicy tuneli gniazd w wysokich partiach drzew, np. w rozwidleniu gałęzi z patyków, trawy i mchu. Projekt edukacyjny z udziałem dzieci planujemy ok. 21 stycznia, kiedy w kalendarzu ekologicznym przypada Dzień Wiewiórki.”
Masz sprawę? Napisz do nas;
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS