A A+ A++

Sejm w piątek nie zgodził się na odrzucenie sprawozdania z wykonania Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia (NPChUK) za 2022 rok. Jak tłumaczył podczas debaty wiceminister zdrowia Marek Kos, program wszedł w życie 28 grudnia 2022 r., a więc w 2022 r. obowiązywał jedynie kilka dni.

Podczas procedowania sprawozdania pod koniec maja zgłoszony został wniosek o jego odrzucenie. W piątek posłowie głosowali nad tym wnioskiem. 15 posłów głosowało za odrzuceniem sprawozdania z wykonania Programu za 2022 r., 397 posłów głosowało przeciwko, a żaden nie wstrzymał się od głosu. Oznacza to, że posłowie przyjęli dokument do wiadomości.

Posłowie zaakceptowali sprawozdanie

Debata nad sprawozdaniem odbyła się w Sejmie pod koniec maja. Wtedy też wiceminister zdrowia Marek Kos przypominał, że program ten wszedł w życie 28 grudnia 2022 r., dlatego też nie zostały zrealizowane założenia zaplanowane do realizacji w roku 2022 oraz nie zostały wydane środki finansowe.

– Środki te zostały zwrócone do budżetu państwa jako oszczędności. Konieczna też była aktualizacja harmonogramu, zaplanowanych na rok 2022 zadań w ramach Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia, która uwzględniała rozpoczęcie ich realizacji w latach kolejnych, począwszy od roku 2023. Zmiana ta uzyskała akceptację Krajowej Rady do spraw Kardiologii na posiedzeniu w dniu 18 kwietnia roku 2023 – zaznaczył wiceminister.

Program dla zdrowia serca

Kos wyjaśnił, że w 2022 r. działania koncentrowały się w szczególności na opracowaniu i uzgodnieniu NPChUK we współpracy z Narodowym Instytutem Kardiologii im. Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowym Instytutem Badawczym oraz Krajową Radą do spraw Kardiologii, a także na prowadzeniu programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznejNPChUK to wieloletni program na lata 2022-2032 wprowadzający kompleksowe zmiany w polskiej kardiologii i dziedzinach pokrewnych związanych z chorobami układu krążenia (ChUK). Strategia została przyjęta przez Radę Ministrów w drodze uchwały nr 247 z 6 grudnia 2022 r., która weszła w życie 28 grudnia 2022 r.

Profilaktyka chorób układu krążenia, jakie są jej cele?

Celami nadrzędnymi NPChUK są: obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu ChUK, w tym obniżenie nadumieralności mężczyzn w wieku produkcyjnym (25–64 lata) oraz zbliżenie wskaźników stanu zdrowia (długość trwania życia, liczba zgonów oraz chorobowość) do średnich wskaźników w UE. Ponadto, NPChuUK stawia sobie za cel zmniejszenie różnic regionalnych w zachorowalności i umieralności z powodu ChUK związanej z dostępnością do świadczeń zdrowotnych oraz zredukowanie poziomu klasycznych czynników ryzyka ChUK w populacji, takich jak nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, zaburzenia lipidowe, otyłość i cukrzyca. Dokument zakłada również poprawę organizacji badań naukowych w kardiologii oraz zwiększenie potencjału badań naukowych i projektów innowacyjnych w zakresie między innymi identyfikacji populacji najbardziej narażonych na ryzyko zachorowania na ChUK oraz głównych przyczyn rozwoju ChUK, a także wypracowania rozwiązań diagnostyczno-terapeutycznych. Program zakłada inwestycje w pięciu obszarach: kadrach; edukacji, profilaktyce i stylu życia; pacjencie; nauce i innowacjach oraz systemie opieki kardiologicznej.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska, oprac. EB

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCiechanów: Prowadził bez prawa jazdy. Miał ponad 3 promile
Następny artykułMiasto przywróciło przejście dla pieszych w centrum Katowic