A A+ A++

Stłuczenie kolana to często bardzo bolesny i z pozoru niegroźny uraz mechaniczny, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia tkanek miękkich i drobnych naczyń krwionośnych. W zależności od stopnia stłuczenia mogą wystąpić różne objawy bólowe. Niekiedy ból stawu kolanowego jest na tyle dotkliwy, że utrudnia chodzenie. Stłuczenia w żadnym wypadku nie powinno się bagatelizować, ponieważ mogło ono doprowadzić do urazu mięśni, a nawet kości. Jak złagodzić ból kolana po upadku lub uderzeniu? Poznaj sprawdzone domowe sposoby na ból kolan po stłuczeniu. Dowiedz się, kiedy domowe sposoby leczenia nie wystarczą i konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Ból, opuchlizna i siniak – najczęstsze objawy stłuczenia

Stłuczenie stłuczeniu nierówne. Siła uszkodzenia stawu kolanowego może być różna, w związku z czym możemy mieć do czynienia z całym wachlarzem objawów, które mogą być w dodatku w różnym stopniu nasilone. Większości poszkodowanych najczęściej dokuczają jednak takie dolegliwości jak ból kolana, obrzęk i siniak. Niekiedy pojawia się też ograniczona ruchomość, co z kolei przyczynia się do problemów z chodzeniem [1].

Co ważne, w przypadku stłuczenia nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Nie oznacza to jednak, że nie doszło do poważnego uszkodzenia struktur stawowych czy kostnych [1].

Domowe sposoby na ból kolan po stłuczeniu – jak sobie pomóc?

Dolegliwości bólowe po stłuczeniu mogą być bardzo dotkliwe, dlatego dobrze jest spróbować je uśmierzyć, stosując naturalne metody. Przedstawiamy sprawdzone metody radzenia sobie z bólem w kolanie po stłuczeniu.

Ochrona i odpoczynek

Przez pierwsze dni po stłuczeniu w miarę możliwości powinno się oszczędzać uszkodzoną kończynę, a już na pewno zrezygnować z aktywności fizycznej. Wskazany jest odpoczynek, trzymając nogę w pozycji uniesionej, powyżej poziomu serca. Do osiągnięcia takiej pozycji wykorzystać można poduszki lub złożony koc. Takie postępowanie zalecane jest bez względu na przyczynę bólu kolana, również w przypadku przeciążenia [2].

Zimne okłady

Na opuchnięte kolano, aby uśmierzyć ból i złagodzić obrzęk, najlepiej sprawdzą się chłodne okłady. Do ich przygotowania wykorzystać można specjalny kompres lub kostki lodu zawinięte w ściereczkę. Zimne okłady należy stosować przez ok. 10–15 minut co 2–3 godziny w ciągu kilku dni zaraz po stłuczeniu. Chłodzenie powinno złagodzić stan zapalny i pomóc pozbyć się bólu [2].

Umiarkowany ucisk

Okłady na kolano przyniosą jeszcze lepsze efekty w połączeniu z umiarkowanym uciskiem. Na spuchnięte kolano po upadku warto więc założyć elastyczny bandaż lub specjalną opaskę. Pamiętajmy jednak, że ucisk nie powinien być zbyt mocny, aby nie doprowadził do zastoju krwi [2].

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

W aptece bez recepty kupić można niesteroidowe leki przeciwzapalne w formie miejscowej lub doustnej, które pomogą złagodzić ból kolana, jeśli stanie się on bardzo dotkliwy. Wskazane jest stosowanie przede wszystkim maści i sprayów bezpośrednio na skórę2. Po przeciwbólowe i przeciwzapalne leki sięgnąć można także w przypadku bólu kolana w przebiegu takich dolegliwości jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa.

Na stłuczenie można spróbować zastosować również babcine sposoby na ból kolana takie jak okłady z kapusty czy octu albo kąpiel z dodatkiem soli epsom. Pamiętajmy jednak, że są to metody o niepotwierdzonym działaniu.

Kiedy skonsultować stłuczone kolano z ortopedą?

Stłuczenie zwykle nie wymaga konsultacji z lekarzem. W większości przypadków kontuzjowany jest w stanie samodzielnie ocenić, że uraz nie jest poważny, a towarzyszące mu objawy można łagodzić, stosując wyżej przedstawione domowe sposoby na stłuczone kolano. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do diagnozy, warto udać się do lekarza, najlepiej ortopedy. Specjalista zleci odpowiednie badania, które pomogą zdiagnozować przyczynę problemów z kolanem po kontuzji. Skonsultować się z lekarzem trzeba przede wszystkim wtedy, gdy doszło do przerwania ciągłości kości (złamania) lub przemieszczenia końców kości względem siebie, poza fizjologiczne położenie (zwichnięcia).

 

Przygotowane w ramach płatnej promocji marki Diky

 

Bibliografia:

  1. Lang A., Rehabilitacja po stłuczeniu kolana w ostrym i późnym stanie pourazowym, Termedia, 202 https://www.termedia.pl/wartowiedziec/Rehabilitacja-po-stluczeniu-kolana-w-ostrym-i-poznym-stanie-pourazowym,41064.html
  2. Łęgosz P., Sarzyńska S., Małdyk P., Podstawowe zasady postępowania w leczeniu zachowawczym urazów związanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu, Z praktyki ortopedy, NR 15, 2019.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar przyczepy kempingowej koło Iławy. Zginął 69-latek
Następny artykułLiga NHL. Bruins wygrali 8. mecz z rzędu. Ullmark ustanowił rekord klubu