Projekt Małopolska Lokalnie
Od 2014 roku wspiera młode organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne i samopomocowe poprzez konkurs grantowy na mikrodotacje do 6 000 zł. Środki na realizację projektów Małopolska Lokalnie w roku 2023 pochodzą z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030, finansowanego z krajowych środków publicznych Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Partnerem projektu jest Województwo Małopolskie. Na terenie powiatu oświęcimskiego operatorem konkursów grantowych jest Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych z Krakowa.
Zachęcamy do zapoznania się i korzystania z oferty przygotowanej dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego:
Grupa nieformalna Między Innymi w ramach realizacji projektu Ogrodowe skrzynki kontaktowe zaprasza mieszkańców Chełmka do wspólnego tworzenia trzech mini ogrodów w przestrzeni miejskiej, udziału w dwóch spacerach przyrodniczych i dwóch warsztatach plastycznych.
Szczegóły na profilu na Facebooku „U nas w Chełmku”
Na kolejną edycję sąsiedzkiej integracji zapraszają mieszkańców oświęcimskiego Osiedla Pod Borem Osiedlowe Aktywistki. W ramach projektu Będzie łogień! Wakacje Pod Borem zaplanowano międzypokoleniową współpracę dzieci, rodziców, dziadków, wnuków i oczywiście sąsiadów. Motywem przewodnim będzie tytułowy ogień. Jego płomień rozpali własnoręcznie zrobione świece, w Muzeum Ognia mieszkańcy samodzielnie zapalą znicz olimpijski, a najodważniejsi podejmą próbę ugaszenia wirtualnego ognia. Uczestnicy projektu wybiorą się również z wizytą do straży pożarnej. Wakacje zakończą wspólną biesiadą przy ognisku.
Szczegóły na profilu na Facebooku Rada osiedla pod Borem
Swoje działania kontynuować będą także seniorzy z Zaborza, którzy w ramach projektu Ach, Ci Seniorzy!? zaplanowali wycieczki krajoznawcze do Niepołomic i Cieszyna oraz warsztaty teatralne w ramach których seniorzy przygotują przedstawienie dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Szczegóły na profilu na Facebooku Klubu Seniora w Zaborzu
Nie pleć głupot -pleć wiklinę! To hasło przyświeca projektowi Zręcznej grupy, która przy wsparciu patrona, Stowarzyszenia Na deskach zaprasza mieszkańców gminy Brzeszcze do wspólnego działania. Projekt podzielony został na trzy części/działania: warsztaty wikliniarstwa dla młodzieży i dorosłych, warsztaty wikliny papierowej dla dzieci oraz piknik plenerowy.
Szczegóły na profilu na Facebooku Stowarzyszenia Na deskach
W tym roku aż dwa projekty skierowane są do mieszkańców gminy Osiek. Grupa nieformalna Osiek- tu się dzieje! zaprasza młodzież w wieku od 10 do 18 lat na kurs z pierwszej pomocy i warsztaty samoobrony w ramach projektu ŚwiadoMoc – wiem jak pomóc, wiem jak się obronić. Natomiast Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Osieku przygotowało Spotkania pokoleń, czyli cykl spotkań seniorów z młodymi mieszkańcami gminy. W ramach działań pod wdzięcznym tytułem „Miszmasz w kotle” odbędą się dwa warsztaty kulinarne z KGW w Osieku oraz z szefem kuchni, Sebastianem „Szromu” Schroma, uczestnikiem programu kulinarnego „Hell’s Kitchen”. Następnie, uczestnicy projektu wezmą udział w „Tańcach i pląsach”, czyli warsztatach z tańca ludowego z Zespołem Pieśni i Tańca „Kotlina” i warsztatach muzyczno-tanecznych z choreografami. Trzeci cykl to „Śpiewać i grać każdy może” w ramach którego odbędzie się wspólna próba z zespołem Osieczanie oraz nauka gry na instrumentach Orffa i bum bum rurkach. Pod koniec realizacji zadania odbędzie się spotkanie „Jak zostać strażakiem?” w trakcie którego strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku opowiedzą o pracy strażaka, zaprezentują sprzęt strażacki oraz przygotują dla uczestników tor przeszkód. Na koniec wszyscy zintegrują się przy ognisku.
Szczegóły na profilu na Facebooku SiS w Osieku
Pozostałe projekty skierowane są do mieszkańców gminy Kęty, którzy dzięki dofinansowaniu Lokalnego Programu Grantowego przez samorząd gminny mieli większe szanse na dofinansowanie swoich inicjatyw.
Stowarzyszenie Integracyjne Światłocień zaprasza osoby słabowidzące lub niewidome z powiatu oświęcimskiego do udziału w projekcie Jestem więc czuję, czy czuje więc jestem?, w ramach którego zaplanowano organizację warsztatu z psychologii pozytywnej, a następnie master klasy z obszaru emocji, relacji i ciała. Cykl master klas zakończy się spotkaniem integracyjnym. Szczegóły na profilu na Facebooku Koła Polskiego Związku Niewidomych w Kętach
W Nowej Wsi w tegorocznej edycji Lokalnego Programu Grantowego zrealizowane będą dwa projekty.
Członkinie grupy hobbystycznej „Babski Art” w Nowej Wsi spojrzą Poza horyzont i wezmą udział w warsztatach rękodzielniczych z witrażu, transferu cyfrowego, utwardzania tkanin.
Szczegóły na https://www.facebook.com/GBP.Kety
RuszaMY! to hasło Klubu Seniora „Pod Białą Gąską” w Nowej Wsi, którego członkowie zaplanowali wzmocnienie integracji społecznej wśród mieszkańców Nowej Wsi w wieku senioralnym poprzez organizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, takich jak wizyta w Klubie Seniora w Witkowicach, cykl spacerów nordic walking, wizyta w gospodarstwie i udział w warsztatach wypieku chleba oraz piknik integracyjny.
Szczegóły na profilu Facebook Klubu Seniora „Pod Białą Gąską” w Nowej Wsi
Wakacyjna przygoda z fantastyką to pomysł na rozwój instytucjonalny Stowarzyszenia Pasjonatów Fantastyki CENTAUR poprzez zakup nowych gier planszowych, udział członków stowarzyszenia w kursie pedagogicznym oraz szkoleniu z malowania figurek i gier papierowych RPG. Zdobyte umiejętności członkowie stowarzyszenia pokażą w trakcie turnieju „Gorącego Ziemniaka”, warsztatów malowania figurek i sesji RPG dla mieszkańców Kęt.
Szczegóły na https://www.facebook.com/DomKulturywKetach
Kolejny projekt rozwijający potencjał organizacji pozarządowej to Rozwój, Natura i Zmysły, czyli Leśne Przebudzenie, w ramach którego Fundacja Leśne Przebudzenie zakupi sprzęt do nowego typu zajęć – cyjanotypii oraz warsztatu przyrodniczego. Dodatkowo, członkinie zarządu fundacji wezmą udział w szkoleniu z rozpoznawania roślin jadalnych i gotowania w plenerze. Aby zwiększyć rozpoznawalność organizacji zaplanowano Dzień Otwarty w ramach którego zaprezentowane zostaną zdobyte przez zarząd fundacji umiejętności i zakupiony sprzęt.
Szczegóły na https://www.facebook.com/LesnePrzebudzenie
Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych przygotowała dla lokalnych społeczników nie tylko konkursy grantowe – chętni Małopolanie mogą korzystać ze spotkań sieciujących oraz webinarów.
Zapraszamy do śledzenia strony www.malopolskalokalnie.pl oraz fanpage’a na Facebooku www.facebook.com/malopolskalokalnie. Dla byłych, obecnych i przyszłych realizatorów projektów w ramach Małopolska Lokalnie jest także grupa wymiany doświadczeń na Facebooku www.facebook.com/groups/malopolskalokalnie.
Lokalny Program Grantowy Gminy Chrzanów realizowany jest ze środków Powiatu Oświęcimskiego i Gminy Kęty. Współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030, Komitet do spraw Pożytku Publicznego.
Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS