Niewielka przestrzeń w halach przemysłowych i na budowach może być bardzo ograniczająca, redukując sprawność wszystkich prac. Tam, gdzie pojawia się problem, ludzie jednak często znajdują rozwiązanie – tym razem są to ssawki próżniowe. Pomogą one w transporcie i montowaniu elementów szklanych. Czym dokładnie są i jak inaczej można je jeszcze wykorzystać? Warto się temu przyjrzeć.
Ssawki próżniowe – czym są i jak są zbudowane?
Ssawki te nie zawsze są nazywane tak samo, często można je spotkać pod nazwą zawiesin, bądź chwytaków próżniowych. To właśnie dzięki nim praca w niewielkich przestrzeniach jest ułatwiona – jednak jak dokładnie działają?
Ssawki próżniowe składają się m.in. z:
- konstrukcji nośnej,
- pompy próżniowej,
- układu dystrybucji ciśnienia,
- talerzy ssących.
Kluczowym elementem jest tutaj konstrukcja nośna, która pozwala na montaż wszystkich części składowych maszyny. Pompa próżniowa i układ dystrybucji mają za zadanie łączyć zbiornik próżni z powierzchnią ssącą. Wszystko to zwieńczone musi być odpowiednim połączeniem między szybą a układem nośnym, dzięki czemu ciężar będzie mógł zostać przeniesiony na zawiesie hakowe.
Rodzaje ssawek próżniowych
Ssawki próżniowe najczęściej dzielone są ze względu na sposób zasilania. Tutaj wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje, a mianowicie ssawki zasilane z sieci, akumulatorowe, jak i ręczne. Ostatnia z tych opcji jest wyposażona w manualną pompkę próżniową, co pozwala na stosowanie jej w przypadku montażu szyb giętych i płaskich.
Jeśli chodzi o dwa pozostałe typy, mają one rozszerzone działanie, co umożliwia aż trzy sposoby manipulacji szybą. Można ręcznie obracać i pochylać szyby bądź wykonywać jedno lub oba z tych zadań mechanicznie. Zależnie od potrzeb, można stosować różne typy ssawek próżniowych. Jakie mają one zastosowanie na budowie i halach przemysłowych?
Ssawki próżniowe – gdzie znajdą zastosowanie?
Ssawki (zob. https://dzwigamy.com/przyssawki/) te najczęściej znajdują swoje zastosowanie w podnośnikach próżniowych, które to zdobywają dzięki nim możliwości transportowania, podnoszenia i instalowania elementów szklanych. W innym wypadku te wielkogabarytowe konstrukcje nie byłyby możliwe do zbudowania, a już szczególnie trudne byłoby to w zamkniętych pomieszczeniach i na niewielkich budowach.
Na zewnątrz jednak podnośniki nie zawsze się zdadzą, gdyż nie mają odpowiedniej ochrony przed warunkami atmosferycznymi. W takim wypadku wykorzystuje się chwytaki do szyb, które są odporne na kapryśną pogodę. Oczywiście i one są wyposażone w ssawki próżniowe, bez których nie mogłyby spełnić swoich zadań. Wszystko to pokazuje, jak ważnymi elementami są ssawki próżniowe i jak szerokie zastosowanie mają na całym świecie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS