A A+ A++

Publikacja z dnia: 06-08-2024 11:08

Przejście na emeryturę oznacza otwarcie nowego rozdziału w życiu. Każdy jednak ma co do niego nieco inne oczekiwania. 

Jedni stawiają na pasywny wypoczynek, inni nadrabiają zaległości towarzyskie i kulturalne z kilkudziesięciu lat, jeszcze inni chcą nadal pracować, w pełnym lub niepełnym etacie. 

Należysz do tej ostatniej grupy? Niezależnie od motywacji, które skłaniają cię do podjęcia pracy na emeryturze, sprawdź, jakie przysługują Ci prawa.

Dorabianie – emerytura plus dodatkowy zarobek

Najbardziej oczywistą przyczyną, dla której decydujemy się kontynuować aktywność zawodową pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, jest luka finansowa. Emerytura jest niższa niż zarobki i może nie pozwolić na zachowanie standardu życia, do którego przywykliśmy – zwłaszcza jeśli nie mamy oszczędności i nie zadbaliśmy o wykupienie specjalnej polisy, gwarantującej comiesięczne dopłaty wyrównujące.

Ale pieniądze to nie jedyny powód pracy na emeryturze. Dla części osób zachowanie codziennej rutyny jest ważnym elementem zdrowia emocjonalnego, ale i fizycznego. Aby przyzwyczaić ciało i umysł do zupełnie innych standardów funkcjonowania, dobrym pomysłem jest praca w niepełnym wymiarze godzin, zmniejszanych z czasem aż do momentu, gdy poczujemy, że jesteśmy już gotowi na całkowitą swobodę.

Jeszcze innym osobom praca na emeryturze daje poczucie stabilności oraz możliwość odkładania na przyszłość dla dzieci czy wnuków. Dodatkowy, pewny dochód oznacza, że na konto oszczędnościowe trafia miesięcznie znacznie więcej środków.

Gdzie szukać pracy dla emeryta?

Decydując się na pracę na emeryturze, mamy dwie zasadnicze opcje. Pierwszą jest pozostanie u dotychczasowego pracodawcy. Jeśli warunki są dobre, zespół sympatyczny, a na dodatek lubisz to, co robisz, będzie to prawdopodobnie najrozsądniejsze rozwiązanie.

Emerytura może być jednak czasem zmian. Jeśli jesteś zmęczony dotychczasową pracą, chcesz spróbować czegoś innego albo pracować w innym wymiarze godzin, najlepiej poszukać pracy dla emeryta, np. w firmie ochroniarskiej, na GoWork.pl. Znajdziesz tutaj nie tylko same oferty, ale także opinie o firmach. Dzięki nim dowiesz się, który pracodawca jest rzetelny i wywiązuje się z zawieranych umów.

Najwięcej ofert pracy dla emerytów dotyczy stanowisk lekkich, nie wymagających dużej siły fizycznej ani intensywnego wysiłku psychicznego. Seniorzy często zatrudniani są np. jako pracownicy ochrony, woźni, sprzedawcy w sklepach osiedlowych czy tzw. złote rączki. Żadnych problemów ze znalezieniem atrakcyjnych ofert nie będzie miał emerytowany lekarz czy nauczyciel.

Praca na emeryturze a przepisy

Osoba, która osiągnęła wiek emerytalny (obecnie w Polsce jest to 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet), ale chce pozostawać aktywna zawodowo, ma dwie możliwości. Pierwszą jest zawieszenie emerytury i kontynuacja pracy zawodowej na dotychczasowych zasadach. Dzięki temu świadczenie wzrasta i gdy ostatecznie zdecydujemy się na odpoczynek, każdego miesiąca będziemy dostawać nieco więcej pieniędzy.

Drugą, znacznie powszechniejszą możliwością, jest pobieranie emerytury i jednocześnie pracowanie – na etacie albo w ramach umowy cywilno-prawnej. Nie obowiązują przy tym żadne limity, poza jednym wyjątkiem – uważać muszą te osoby, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, ale skorzystały z mechanizmu emerytury pomostowej. Jeśli zarobki pochodzące z innego źródła znacznie przewyższą kwotę pobieranej emerytury, wówczas świadczenie może zostać pomniejszone (jeśli pensja wynosi między 70 a 130% przeciętnego wynagrodzenia), a nawet zawieszone (jeśli wypłata przekracza wartość 130% przeciętnego wynagrodzenia).

(artykuł sponsorowany)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJustyna Święty-Ersetic odpadła w repasażach. Najlepszy czas w sezonie, ale rywalki były szybsze
Następny artykułKolorowe pałuckie stroje wzbudziły zachwyt międzynarodowej publiczności w Węgorzewie (fotogaleria)