A A+ A++

Na wrześniowej sesji Rady Miasta (21.09) ponownie pojawiła się Pani Maria Jolanta Kosidło w sprawie lokalu z zasobów ZGL. Jak wyjaśniał dyrektor Zakładu Tomasz Piotrowicz, nastały okoliczności, w których możliwe jest wykonanie przez Miasto wyroku Sądu Okręgowego i oddanie obydwu mieszkań powstałych z podziału 63-metrowego mieszkania opuszczonego przez Marię Kosidło. Dotychczas do ZGL nie wpłynęło oficjalne pismo w sprawie chęci objęcia w posiadanie obydwu mieszkań – zgodnie z orzeczeniem Sądu Okręgowego – co byłoby podstawą do dalszych rozmów..

Lokator jednego z mieszkań przy ul. Koszary zwolnił lokal, rodzina zajmująca jedno z dwóch mieszkań powstałych po podziale zgodziła się tam wyprowadzić. ZGL 1 września wysłał stosowne pismo do Pani Marii Kosidło ws. objęcia – zgodnie z wyrokiem Sądu Okrgowego – obydwu mieszkań. Jednak do czasu sesji nie otrzymał odpowiedzi. Zainteresowała na sesji domagała się zwrotu mieszkania w pierwotnej formie. – Prawomocne orzeczenie Sądu nakazuje administratorowi wydanie w posiadanie dwóch lokali, absolutnie nie wynika z niego obowiązek przywracania lokalu do stanu pierwotnego – przypomina Tomasz Piotrowicz.

Burmistrz Miasta Jerzy Rębek oraz przewodniczący Rady Miasta zwrócili Pani Marii Kosidło uwagę, że temat ten powinna omówić z dyrektorem ZGL indywidualnie i w ten sposób dojść do porozumienia.

2 października ZGL ponownie wysłał pismo do Pani Marii Kosidło, dotychczas nie otrzymał jej oficjalnego stanowiska na piśmie w sprawie chęci objęcia w posiadanie obydwu mieszkań zgodnie z orzeczeniem Sądu Okręgowego, co byłoby podstawą do dalszych rozmów..

Poniżej wyjaśnienie sprawy przez dyrektora ZGL Tomasza Piotrowicza.

Sprawa dotycząca wydania Pani Marii Jolancie Kosidło dwóch lokali mieszkalnych będących w zasobie mieszkaniowym Miasta Radzyń Podlaski związana jest z dwoma wyrokami sądu – Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim oraz Sądu Okręgowego w Lublinie. Wyroki dotyczyły przywrócenia posiadania lokali nr 8 i nr 19 w budynku przy ulicy Koszary 1 w Radzyniu Podlaskim, które powstały z podziału jednego lokalu (ponad sześćdziesięciometrowego), który Pani Maria Jolanta Kosidło dobrowolnie opuściła jeszcze w 2016 roku i zamieszkała na osiedlu Bulwary. Z powodów niezwiązanych z wyprowadzką umowa najmu została skutecznie rozwiązana z dniem 31.01.2017 r.
W związku z pozwem byłej lokatorki i wydanym wyrokiem Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim z dnia 5 grudnia 2018 r. Miasto Radzyń Podlaski – Zakład Gospodarki Lokalowej zostało zobowiązane do wydania lokalu nr 8 (jednego z dwóch powstałych po podziale). Gotowość do wykonania tego wyroku Miasto zgłaszało konsekwentnie Pani Marii Jolancie Kosidło pismami dnia 11.12.2018 r., 03.01.2019 r., 25.01.2019 r. Nie było na nie żadnej odpowiedzi.
Była lokatorka złożyła apelację z dnia 26. lutego 2019 r. od wyroku Sądu Rejonowego pierwszej instancji, w której to wniosła między innymi o zmianę orzeczenia i cyt. „wnoszę o zmianę pkt 3 zaskarżonego wyroku i uwzględnienie powództwa również w zakresie przywrócenia powódce posiadania drugiego lokalu powstałego z rzekomego podziału lokalu przy ul. Koszary 1/8 w Radzyniu Podlaskim, którego łączna powierzchnia pierwotnie wynosiła 64,29 m2 poprzez nakazanie pozwanemu wydania powódce drugiego lokalu powstałego z podziału tego lokalu”. Odnosząc się do użytego w apelacji słów „rzekomego podziału” należy wspomnieć, że zarówno Sąd Rejonowy jak i Sąd Okręgowy nie zakwestionował faktu podziału lokalu.
W dniu 12 marca 2020 r. Sąd Okręgowy w Lublinie wydał wyrok, który częściowo zmienił zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim cyt. „w punkcie 3. w ten sposób, że przywraca Marii Jolancie Kosidło posiadanie lokalu nr 8 położonego w budynku nr 1 przy ulicy Koszary w Radzyniu Podlaskim w ten sposób, że nakazuje pozwanemu Miastu Radzyń Podlaski wydanie Marii Jolancie Kosidło również drugiego lokalu powstałego z podziału lokalu nr 8 w budynku nr 1 przy ulicy Koszary w Radzyniu Podlaskim, o powierzchni 35,51 m2 (trzydzieści pięć metrów kwadratowych pięćdziesiąt jeden centymetrów kwadratowych), oznaczonego obecnie nr 19”.
Poruszany publicznie temat ruchomości pozostawionych w lokalu po opuszczeniu go przez Panią Marię Jolantę Kosidło, a zabezpieczonych i spisanych protokolarnie przez administratora, został zbadany przez sąd i w związku faktem braku woli ich odebrania przez byłą lokatorkę powództwo w tym zakresie zostało oddalone przez Sąd I instancji, zaś Sąd II instancji utrzymał w/w rozstrzygnięcie w mocy. Tym samym w/w wyroki regulujące przywrócenia posiadania lokali powstałych po podziale jednego lokalu; nie dają byłej lokatorce żadnego uprawnienia w zakresie wydania jej ruchomości. Sąd przyjął za zasadną argumentację Miasta – ZGL odnoszącą się do udostępnienia Pani Marii Jolancie Kosidło ruchomości do wydania jeszcze przed orzeczeniem wyroku Sądu I instancji. Dlatego też, Sąd oddalił pozew byłej najemczyni w części odnoszącej się do ruchomości.
Miasto Radzyń Podlaski zostało zobowiązane do wydania lokalu nr 8, do czego gotowość, jak wspomniano wyżej, zgłaszano Pani Marii Jolancie Kosidło pismami z dnia 11.12.2018 r., 03.01.2019 r., 25.01.2019 r. (nie uzyskano na nie odpowiedzi, a lokal pozostawał niezasiedlony co wiąże się między innymi z brakiem możliwości pobierania opłat), oraz po wyroku drugiej instancji do wydania lokalu nr 19. W związku z tym, że lokal nr 19 pozostawał zajmowany na podstawie ważnej umowy najmu przez zamieszkującą w nim rodzinę, nie było możliwości wydania w posiadanie tego lokalu Pani Marii Jolancie Kosidło. Nadmienić należy, iż wyroki Sądu w zakresie przywrócenia posiadania lokali Pani Marii Jolancie Kosidło, nie dawały żadnych podstaw do eksmisji osób trzecich. Innymi słowy nie można ich było egzekwować w stosunku do lokatorów lokalu nr 19, którzy zasiedlali go na mocy ważnej umowy najmu. Podczas rozmów telefonicznych oraz spotkania pomiędzy przedstawicielami ZGL a Panią Marią Jolantą Kosidło proponowano alternatywne rozwiązanie sytuacji, t.j. objęcie w posiadanie, oprócz lokalu nr 8, lokalu sąsiadującego bezpośrednio z tym lokalem (oznaczonego nr 7; obydwa lokale mają wspólne wejście, wspólny przedsionek przez co mogłyby stanowić jeden lokal o powierzchni zbliżonej do pierwotnego lokalu nr 8). Pani M.J. Kosidło oświadczyła, iż ta propozycja jest dla niej nie do przyjęcia i oświadczyła, że oczekuje przydziały innego mieszkania, w przeciwnym wypadku zwróci się do Komornika Sądowego celem egzekucji wyroku.
Kolejne alternatywne propozycje zawierały opcję przydziału Pani Marii Jolancie Kosidło lokalu przy ulicy Pomiarowej 2 lub lokalu w budynku o najwyższym standardzie wśród miejskich zasobów mieszkaniowych przy ulicy Budowlanych 2a. Pismo z taką propozycją wysłano dnia 9 lipca 2020 r. i w związku z brakiem odpowiedzi, ofertę ponowiono dnia 10 sierpnia 2020 r. Na żadne z tych pism nie uzyskano odpowiedzi.
Równolegle do tych wydarzeń prowadzone były rozmowy z rodziną legalnie zajmującą lokal nr 19 w kwestii możliwości jej dobrowolnego przeniesienia do innego lokalu. W związku z pojawieniem się możliwości zaoferowania odpowiedniego lokalu, po dokonaniu jego oględzin przez w/w rodzinę, w dniu 24.08.2020 r. zaproponowano zamianę lokali. Propozycja została przyjęta, a Państwo zamieszkujący lokal nr 19, mając na uwadze skomplikowaną sytuację i wykazując dobrą wolę, zdołali w krótkim czasie przeprowadzić się i zwrócili zajmowany lokal w dniu 01.09.2020r. (do czego nie byli prawnie zobligowani).
W związku z tymi faktami, niezwłocznie już tego samego dnia wystosowano pismo do Pani Marii Jolanty Kosidło z wiadomością o możliwości wykonania wyroku Sądu, a mianowicie do oddania w posiadanie dwóch lokali tj. nr 8 i nr 19 przy ulicy Koszary 1 w Radzyniu Podlaskim.
Do dnia 30 września 2020 r. Pani Maria Jolanta Kosidło nie odpowiedziała oficjalnie na otrzymane pismo, mimo takiej deklaracji podczas wystąpienia na sesji Rady Miasta w dniu 21 września 2020 r. Natomiast pod koniec września b.r. odbyło się spotkanie przedstawicieli ZGL oraz Pani Marii Jolanty Kosidło, która po obejrzeniu lokali i zaproszeniu przez Dyrektora ZGL do biura przy ulicy Lubelskiej 5 nie zdecydowała się na protokolarne przejęcie lokali w posiadanie – co pozwoliłoby wykonać orzeczenie Sądu.
Należy wspomnieć, że wyrok Sądu mówi o „przywróceniu posiadania”, a więc obowiązku wydania lokali. Nie odnosi się on natomiast (i nie może odnosić z uwagi na zakres kognicji Sądu w sprawie o przywrócenie posiadania) do stanu lokali, ich wyposażenia, przeprowadzania prac remontowych, łączenia lub podziału lokali. Wyrok w sprawie o przywrócenie posiadania nie reguluje też ( i nie może regulować ) kwestii najmu w/w lokali.
Zakład Gospodarki Lokalowej, działający imieniem Miasta Radzyń Podlaski, jest zobowiązany do wykonania wyroku i jego postanowień zawartych w orzeczeniu. Jak wspomniano wyżej Miasto jest do tego gotowe, o czym poinformowało ponad miesiąc temu Panią Marię Jolantę Kosidło. Zostało już wysłane ponowne pismo, po raz kolejny informujące o takiej gotowości. Dyrektor ZGL, mając na uwadze dążenia Pani Marii Jolanty Kosidło do bezwarunkowego wykonania wyroku sądu, mnogość podjętych działań, jak również mając na uwadze zburzenie spokoju rodziny zamieszkującej dotychczas lokal nr 19 i  konieczne z nią rozmowy zmierzające do jej przekonania do zamiany mieszkań, które to rozmowy i działania doprowadziły ostatecznie do opróżnienia mieszkania nr 19 i uzyskania stanu gotowości do wykonania wyroku Sądu, stoi na stanowisku, że jedynym możliwym scenariuszem dalszego postępowania jest protokolarne przekazanie w posiadanie Pani Marii Jolancie Kosidło dwóch lokali nr 8 i nr 19, co pozwoliłoby wydać lokale – zgodnie z treścią orzeczenia Sądu. ZGL zaznacza, iż przed ewentualnym wydaniem lokali nie będą w nich prowadzone żadne prace czy zmiany, gdyż orzeczenie Sądu nie obliguje do tego administratora lokali. Podkreślić należy, iż w aktualnym stanie sprawy, jedyną przeszkodą w realizacji orzeczenia Sądu jest nie wykonanie protokolarnego przyjęcia lokali przez Panią Marię Jolantę Kosidło.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDeklaracja z Great Barrington – Apel o racjonalność ws. Covid-19. 12.10: podpisało ponad 8 tys. naukowców, 22,5 tys. medyków oraz prawie 400 tys. obywateli
Następny artykułINFORMACJE NT. NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ