W telewizji już od kilku tygodni słychać zapowiedzi filmów o Kevinie, a Ty martwisz się, że jeszcze nie zrobiłaś przedświątecznych porządków? Praca, natłok obowiązków i brak odpowiedniej organizacji sprawia, że brakuje czasu na wypełnienie nawet najważniejszych punktów ze świątecznej listy. Nie martw się – oto 5 pomocnych wskazówek, które pomogą Ci szybko i sprawnie uporać się z obowiązkami i utrzymać w domu blask przez całe święta.
1. Sprawdź stan swoich akcesoriów do sprzątania
Chociaż może to wydawać się banalne, ale najlepszą wskazówką, jakiej możemy Ci udzielić przed rozpoczęciem świątecznego sprzątania, jest upewnienie się, że narzędzia czyszczące są w dobrym stanie. Zanim rozpoczniesz walkę z bałaganem, przygotuj wszystkie akcesoria potrzebne do sprzątania, tak by od razu przejść do działania. Zainwestuj w te dobrej jakości, bo niewydajne ściereczki czy rozpadający się mop na pewno nie sprawią, że porządki pójdą sprawnie. Sprawdź, czy ściereczki z mikrofibry, które już masz, nie wymagają odświeżenia. Jeśli tak, wypierz je w pralce w temperaturze do 60 stopni. A mopy? Jeśli używasz mopa 1-2 Spray, Ultramaxa, obrotowego TURBO lub jakiegokolwiek z oferty Viledy, który ma zdejmowaną nakładkę z mikrofibry, również możesz ją wyprać w pralce w 60 stopniach. Pamiętaj jednak, aby nie używać środków zmiękczających lub wybielaczy do tkanin, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na włókna w materiale i zmniejszyć skuteczność głowicy mopa.
2. Zrób listę zadań
Nieważne, ile masz pracy w domu i jak bardzo jest ona czasochłonna, podstawą jest harmonogram. Zrób listę wszystkich zadań, które w miarę realizacji stopniowo będziesz wykreślać. Określ priorytety – spisując najważniejsze czynności postaraj się pominąć te, które niekoniecznie muszą być wykonane przed świętami. Wigilia z pewnością będzie udana, nawet jeśli zrezygnujesz z szorowania fug czy mycia lamp.
3. Podziel się obowiązkami
Planowanie świątecznych porządków ma jeszcze inną, bardzo przydatną zaletę – niektóre z zadań możesz oddelegować innym członkom rodziny. Zaangażuj do porządkowej batalii wszystkich domowników, na kartce rozpisz im konkretne cele i koniecznie powieś ją w widocznym miejscu w domu. Nawet najmłodsi z powodzeniem mogą pomóc przy chociażby zmianie pościeli, ścieraniu kurzu czy myciu podłóg. Możesz zorganizować nawet świąteczne zawody mające na celu wyłonienie najskrzętniej pracującego pomocnika, który w ramach nagrody dostanie drobny, słodki upominek. Dzieci chętnie pomagają w domu, jednak czasem potrzebują odrobiny motywacji i pomocy ze strony dorosłych. A i Tobie będzie łatwiej wykreślać kolejne pozycje z listy obowiązków, jeżeli będziesz miała dodatkowe ręce do pracy.
4. Ułatw sobie pracę i skorzystaj z innowacyjnych akcesoriów
Podczas porządków niezwykle przydatne są wszelkiego rodzaju akcesoria, a nawet gadżety. Ułatwią pracę i znacznie skrócą czas sprzątania. Dla przykładu mycie okien tradycyjną metodą jest dość czasochłonne. Dzięki elektrycznej ściągaczce nie musisz polerować szyb, wystarczy, że przetrzesz je płynem przeznaczonym do mycia szklanych powierzchni, a zanieczyszczenia zostaną zebrane przez urządzenie. Jeżeli wybierzesz model, który charakteryzuje się długą pracą i krótkim czasem ładowania (np. Windomatic Power pracuje aż 40 minut), możesz umyć nawet 120 mkw. szklanych powierzchni, np. lustra, kafelki czy kabiny prysznicowe. Z kolei podłogi warto gruntownie wyczyścić, np. odkurzaczem myjącym JetClean. Ten poręczny elektryczny odkurzacz myjący zbiera kurz i drobiny, myje podłogi na mokro i osusza w jednym cyklu. Możesz go używać do różnego rodzaju twardych podłóg, takich jak drewno, laminat lub płytki i winyl (nie jest przeznaczony do czyszczenia dywanów). Specjalna rolka do mycia na mokro, obracająca się z prędkością 3000 obr./min. usuwa nawet tłuste i uporczywe zabrudzenia, zapewniając świetne efekty czyszczenia. Wałek czyszczący JetClean wykonany jest z kombinacji włókien z mikrofibry co gwarantuje skuteczność w usuwaniu nawet najcięższych plam i pozwala usunąć 99% bakterii przy użyciu samej wody. A kształt urządzenia umożliwi Ci łatwe sprzątanie podłóg nawet pod meblami.
Jeśli wolisz tradycyjne mycie mopem, sięgnij po zestaw sprzątający TURBO. To mop i wiadro z obrotowym systemem, który doskonale odsącza i sprawia, że wyczyścisz podłogi bez wysiłku. Mycie podłóg będzie łatwe i skuteczne, a mopa wyciśniesz bez konieczności moczenia rąk. Ponadto wiadro do mopa TURBO ma wyprofilowany otwór, dzięki któremu w prosty sposób wylejesz wodę, bez ryzyka jej rozlania i nadwyrężenia pleców. I choć w czasie gotowania i dekorowania mieszkania, podłogi z pewnością zdążą się jeszcze zabrudzić, to po gruntownym czyszczeniu, wystarczy je później tylko odświeżyć, np. mopem 1-2 Spray.
5. Skorzystaj z tego, co masz w domu
Zapomniałaś o zakupie detergentów? Twoje ulubione jednorazowe ściereczki do czyszczenia się skończyły? W te święta postaw na ekologiczne rozwiązania i skorzystaj z domowych zapasów i to nie koniecznie tych, które znajdują się w łazience. To, co rozwiąże problem znajdziesz w… kuchni! Proszek do pieczenia wybawi uporczywe plamy, soda zdezynfekuje materac, dywan i wszelkie powierzchnie, z których chcesz pozbyć się bakterii, a ocet może zastąpić nawet najdroższy płyn do mycia szyb. Cytryna pomoże ci w walce z kamieniem w czajniku i pochłonie nieprzyjemne zapachy z deski do krojenia czy lodówki. Wspomniana już wcześniej soda świetnie odświeży i wyczyści pralkę z uporczywego, nieświeżego zapachu i niechcianych złogów i niewypłukanych detergentów. Wystarczy wsypać ją do pojemnika na proszek i ustawić cykl prania przy temperaturze ok. 60 stopni. Sprzątanie bez detergentów to nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne rozwiązanie. Produktem, który spełnia właśnie takie założenia jest ściereczka z mikrofibry. Nie wymaga żadnych środków czyszczących, jedyne czego potrzebujesz, to woda. Wysokiej jakości włókna mikroaktywne sprawiają, że ściereczki nowej generacji (np. Actifibre od Viledy) czyszczą idealnie nie zostawiając smug i zacieków i usuwają 99% baterii z czyszczonych powierzchni.
Tak przygotowana możesz być spokojna, że ze wszystkim zdążysz, porządki okażą się mniej pracochłonne, a efekty bardziej spektakularne.
źródło: vileda
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS