20 grudnia w Zespole Placówek Oświatowych w Rogowie odbyło się świąteczne spotkanie. Jego celem było przybliżenie tradycji związanych z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia.
Przy wspólnym stole zasiedli zaproszeni goście: Krystyna Milczarek, naczelnik Wydziału Edukacji, Dariusz Kowalczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Końskich. Byli także Urszula Nowicka, kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Rogowie, Maria Stanek, była dyrektor szkoły, przedstawicielki zespołu ludowego ,,Rogowianka” Helena Kania i Krystyna Ziemnica. Jak również Ewelina Kiepas, przedstawicielka rodziców, Igor Ziemnica, uczeń – reprezentant społeczności szkolnej. Także gospodarz imprezy Waldemar Wiktorowski, dyrektor ZPO w Rogowie.
Kiedy pojawiła się choinka?
W trakcie spotkania zaproszeni goście dzielili się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa związanymi z wigilią oraz z rodzinnym świętowaniem. Przypominali zwyczaje świąteczne, opowiadali o celebrowaniu tradycji w ich domach. Natomiast nauczycielki prowadzące to spotkanie przekazywały uczniom informacje dotyczące symboliki bożonarodzeniowej i narodzin bogatej tradycji.
Uczniowie dowiedzieli się m.in. kiedy pojawiła się choinka w polskiej tradycji, tzw. podłażniczka, jakie potrawy przygotowywano na stół wigilijny przed laty. W jaki sposób wróżono po wieczerzy wigilijnej. W co wierzono oraz jakie figle i psoty urządzano, aby rozbawić gospodarzy. Bardzo ciekawe informacje przekazał wszystkim Dariusz Kowalczyk. Dyrektor opowiedział o tradycjach związanych z drugim dniem świąt na Konecczyźnie, m.in. o sypaniu owsem.
Koncert kolęd
Dyrektor biblioteki polecił wszystkim książkę „Przeminęło w czasie” autorstwa Mariana Chochowskiego. W książce można znaleźć mnóstwo interesujących informacji dotyczących tradycji, obrzędów i obyczajów obchodzonych w naszym regionie. Podczas spotkania odbywał się także konkursowy koncert kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. Każda klasa zaprezentowała się na scenie, dbając nie tylko o jak najlepsze wykonanie kolędy, ale również o dostarczenie wrażeń wizualnych. Dlatego na scenie pojawiło się mnóstwo pastuszków, aniołków, mikołajków i innych postaci.
Szczególną sympatię widzów zdobyli najmłodsi. Dzieci z przedszkola, pod kierunkiem swoich pań Wioletty Młodawskiej i Dominiki Szymczyk, przygotowały pastorałkę o bosym pastuszku oraz uczniowie klas młodszych przebrani za pastuszków i aniołków (wychowawcy – kl. I Elżbieta Cuper, kl. II Monika Kosmal i kl. III Katarzyna Kozerawska).
„Gdy się Chrystus rodzi”
Należy zaznaczyć, że każda klasa starannie przygotowała się do występu, a wychowawcy dostarczali swoim uczniom niezastąpionego wsparcia. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania zaśpiewali kolędę „Gdy się Chrystus rodzi”. Podczas wspólnego kolędowania zarówno goście, jak i wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice zostali poczęstowani świątecznymi piernikami, które upiekły mamy uczniów – Dorota Paszyńska, Izabela Kapituła oraz Kamila Bobińska.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Jego dopełnieniem były życzenia świąteczne przekazane przez dyrektora szkoły Waldemara Wiktorowskiego. Dyrektor wręczył nagrody uczniom za udział w konkursie na świąteczny stroik, kartkę przygotowany przez Iwonę Gil, Wiolettę Młodawską i Monikę Kosmal.
Innowacja pedagogiczna
Spotkanie odbyło się w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „W zaciszu ziemi koneckiej”. Realizatorkami i pomysłodawczyniami są nauczycielki: Beata Gawrońska (główny reżyser spotkania), Kamila Bobińska, Magdalena Walczuk i Ewa Kowalczyk.
Dariusz Kosma
Zdjęcia: ZPO w Rogowie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS