Sekretarz generalna OBWE Helga Schmid w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą zapewniła, że OBWE „użyje wszystkich dostępnych instrumentów dyplomatycznych dla poprawy sytuacji Polaków na Białorusi” – powiedział PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
CZYTAJ TAKŻE:
— Represje wobec Polaków na Białorusi! Rewizje w mieszkaniu kolejnych działaczy Związku Polaków. Zatrzymano Andrzeja Pisalnika i jego żonę
— Niepokojące informacje ws. Andżeliki Borys! Szefowa Związku Polaków na Białorusi skazana na areszt. Szef MSZ reaguje
— Prezydent Duda skierował list do przywódcy USA. Chodzi o prześladowania Polaków na Białorusi! „Budzimy sumienie świata”
Prezydent Duda zwraca uwagę na sytuację Polaków na Białorusi
Szczerski zaznaczył, że jednym z głównym tematów wtorkowego spotkania prezydenta z sekretarz generalną Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie była sytuacja Polaków na Białorusi.
Prezydent podkreślił, że sytuacja ta nie ulega poprawie a represje wobec polskiej mniejszości zaostrzają się. Sekretarz generalna OBWE zapewniła, że OBWE „użyje wszystkich dostępnych instrumentów dyplomatycznych dla poprawy sytuacji Polaków na Białorusi”
— powiedział PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.
Jak dodał, Helga Schmid podkreśliła, że uruchomiła już bardzo wiele kanałów dyplomatycznych, którymi dysponuje OBWE, by upominać się o sytuacje Polaków u władz Białorusi, a także podnieść tę kwestię na forum Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.
Sytuacja na wschodzie Ukrainy
Drugim ważnym tematem rozmowy Andrzeja Dudy z Helgą Schmid była sytuacja na wschodzie Ukrainy. OBWE ma swoją misję monitorującą na wschodnich terenach Ukrainy.
W tej kwestii jest wspólne przekonanie prezydenta i sekretarz generalnej, że kluczową kwestią dla sytuacji na Ukrainie jest spójna i zdecydowana odpowiedź państw zachodnich wobec Rosji; odpowiedź mówiąca o braku akceptacji dla eskalacji napięcia
— podkreślił prezydencki minister.
Jak zaznaczył, są „dwa szczególne przedmioty troski ze strony OBWE” w kontekście Ukrainy.
Po pierwsze ograniczenie możliwości działania misji obserwacyjnej OBWE w sytuacji wzrostu napięcia i różnego typu działań blokujących możliwość obserwowania sytuacji na wschodzie Ukrainy, gdzie mamy do czynienia z ciągłymi naruszeniami rozejmu i zawieszenia broni
— dodał Szczerski.
Z drugiej strony, zaznaczył, OBWE obawia się, że wzrost napięcia łatwo może przerodzić się w konflikt zbrojny w wyniku prowokacji.
To jest dzisiaj główny powód do niepokoju także Polski: obawa, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli w wyniku prowokacji i reakcji na tę prowokację. A w sytuacji napięcia, z którym mamy do czynienia i takiej ilości wojska i manewrów, jakie tam mają miejsce, nie jest to rzecz wykluczona
— powiedział Szczerski. Jak dodał, obecna sytuacja na wschodzie Ukrainy bardzo przypomina sytuację w Gruzji przed wybuchem wojny w 2008 roku.
Rozmowy z prezydentem Mołdawii
Według ministra rozmowa dotyczyła także innych krajów regionu, które są przedmiotem polskiego zainteresowania i działań w ramach OBWE.
Po pierwsze Mołdawii, gdzie zależy nam na stabilnej sytuacji wewnętrznej i rozwoju tego państwa w kierunku takim, jakiego oczekuje mołdawskie społeczeństwo
— powiedział Szczerski.
Poinformował też, że w środę Andrzej Duda będzie rozmawiał telefonicznie z prezydent Mołdawii Mają Sandu, także „w kontekście sytuacji na Morzu Czarnym i manewrów Rosji wokół Ukrainy”.
Rozmowa Andrzeja Dudy z Helgą Schmid dotyczyła także Gruzji i konsekwencji ostatniego konfliktu w górnym Karabachu.
Prezydent omówił z sekretarz generalną sytuacja bezpieczeństwa także w regionie Kaukazu
— dodał minister.
Szczerski zaznaczył, że rozmowa prezydenta z sekretarz generalną OBWE „nakreśliła obszar geograficzny, który będzie szczególnie istotny dla Polski w pracach OBWE w czasie naszego przewodnictwa w tej organizacji, które rozpocznie się w styczniu 2022 roku”.
wkt/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS