A A+ A++

W czwartek, 12 września, Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jakub Jakubowski oraz Radni Miejscy Mariusz Szczygieł i Klaudia Szczygielska spotkali się z mieszkańcami, aby omówić plany rewitalizacji Parku przy Pałacu Potockich. W trakcie spotkania, w którym uczestniczyło około 20 osób, dyskutowano nad koncepcjami przywrócenia świetności temu zabytkowemu miejscu.

Jednym z kluczowych elementów rewitalizacji ma być zachowanie historycznego i zabytkowego charakteru Parku. Istotnym aspektem, który podkreślano, jest przeprowadzenie badań archeologicznych i uwzględnienie ich wyników w dalszym kształtowaniu przestrzeni Parku i oferty skierowanej do odwiedzających Pałac Potockich. Wśród pomysłów omawianych na spotkaniu znalazł się unikalny plac zabaw inspirowany barokiem, który nie tylko przyciągnie turystów, ale również zapewni rozrywkę rodzinom.

Poruszono temat stworzenia przestrzeni na koncerty i wydarzenia kulturalne, takie jak Dni Karola Lipińskiego, które mogłyby przyciągnąć jeszcze więcej słuchaczy. Mieszkańcy zgłaszali również potrzebę rewitalizacji Oranżerii, która ich zdaniem mogłaby zostać przekształcona w miejsce warsztatów i spotkań lokalnych grup.

Ważnym elementem rewitalizacji mogą być monumentalne rzeźby rozmieszczone w peryferyjnych częściach Parku, oraz przywrócenie historycznego parkanu sprzed wojny, zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Planowane jest również oczyszczenie stawu i przekształcenie przestrzeni dziś nieużywanych w ogrody z unikalnymi, endemicznymi gatunkami roślin, alejki spacerowe. altany i inne miejsca odpoczynku.
Jak podkreślał Burmistrz Jakubowski:

Osoba, która budowała założenie pałacowo-parkowe, miała ambicje bycia królem Polski. Dziś w naszym małym, powiatowym miasteczku, mamy ogromny Park, który możemy wykorzystać, by z jednej strony nasi mieszkańcy poczuli się jak królowie. Ale przede wszystkim mamy potencjał, by korzystać z Parku dzięki stworzeniu poważnej i ambitnej oferty turystycznej. Historyczny Park wzbogacony o mądrze zaplanowane współczesne elementy, w połączeniu z silną ofertą dla Pałacu Potockich, powinien być magnesem. Pomimo, że dzisiaj Pałac jest zrewitalizowany, czeka nas dużo ciężkiej pracy, aby tętnił życiem.

Podczas dyskusji pojawiły się również pomysły wykorzystania tuneli jako atrakcji turystycznych oraz nawiązania współpracy ze szkołami zawodowymi i uczelniami wyższymi, która umożliwiłaby uczniom i studentom ogrodnictwa udział w działaniach na terenie Parku.

Burmistrz Jakub Jakubowski akcentował także konieczność realizacji projektu wgłębnika, czyli przestrzeni bezpośrednio przy północnej ścianie Pałacu. Obecnie to “teren zielony”. Jednak jego historyczny układ i struktura są objęte ścisłą ochroną konserwatorską. Będą w całości zrealizowane tak, aby ukazać pełne piękno Pałacu Potockich. W rzeczywistości jest to także jedyne miejsce, dla którego posiadamy jakiekolwiek założenia i projekty. Pozostała część Parku wciąż czeka na opracowanie dokumentacji i planów. Z tego powodu poprosiliśmy mieszkańców o spotkanie, aby zebrać pomysły a w konsekwencji rozpocząć prace nad koncepcją w pracowni Pani Doroty Pape.

Planowane inwestycje mają na celu przekształcenie Parku w przestrzeń na międzynarodowym poziomie, która przyciągnie turystów z całego świata, czyniąc Radzyń ważnym punktem na mapie turystycznej.

Autorzy zdjęć: Mariusz Szczygieł, Anna Małoszewska

Fot. Anna Małoszewska

Fot. Anna Małoszewska

Fot. Anna Małoszewska

Fot. Anna Małoszewska

Fot. Anna Małoszewska

Fot. Anna Małoszewska

Fot. Mariusz Szczygieł

Fot. Mariusz Szczygieł


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEksperci wskazali finalistę PGEE
Następny artykułŻarty żartami