A A+ A++

13 grudnia, w 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece „TAMA” w Brzegu Dolnym odbyło się spotkanie z Henrykiem Strzyżem, autorem wydanej przed miesiącem książki „Za horyzontem nadziei”.

Ponieważ Henryk Strzyż opisał w książce losy dolnobrzeskiej „Solidarności”, spotkanie przyciągnęło wielu mieszkańców Brzegu Dolnego. Zarówno tych, którzy związek w Rokicie współtworzyli, jak i tych, którzy chcieli tę historię lepiej poznać. Autor przez godzinę opowiadał o czasach stanu wojennego, o represjach państwa wobec przeciwników politycznych, a także o bohaterskiej postawie mieszkańców miasta. W swoich opowieściach nikogo nie potępiał, jedynie jasno rysował ówczesne społeczne podziały.

Podczas spotkania Henryk Strzyż podarował bibliotece trzy oryginalne egzemplarze raportu tajnej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Rokita, dokumentującego represje w Brzegu Dolnym w okresie od 13 grudnia 1981 roku do 13 grudnia 1988 roku. Raport ten został wydany w grudniu 1998 roku jako wydanie specjalne Tajnego Biuletynu Informacyjnego NSZZ „Solidarność” Rokita.

– Niech podane w nim fakty staną się przyczynkiem do poznawania ludzi, którzy mieli odwagę stanąć do walki z opresyjnym systemem PRL-u – powiedział autor, przekazując dokument dyrektorowi placówki.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa eksponatów z prywatnych zbiorów Henryka Strzyża i Tadeusza Bareckiego pt. „Działalność NSZZ »Solidarność« przy NZPO »Organika-Rokita« w Brzegu Dolnym w latach 1980-1989”, na której można było zobaczyć wiele archiwalnych numerów Tygodnika „Solidarność”, sztandar NSZZ przy NZPO Organika-Rokita, medale i odznaczenia za działalność w związku, monety i znaczki okolicznościowe, a także wiele wydawnictw książkowych.

Książka „Za horyzontem nadziei” ukazała się nakładem Urzędu Miejskiego w Brzegu Dolnym. Można ją nabyć w dolnobrzeskiej Księgarni Stanisława Skrzyńska.

wm

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJulian Assange suffering torture, abuse in prison as deep state tries to MURDER him
Następny artykułRegionalne smaki i smaczki – zobacz publikację