A A+ A++

spotkania kameralne międzyrzecz 005
Koncert odbył się w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Międzyrzeczu …

29 września 2021 roku w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. odbył się drugi z trzech koncertów zaplanowanych w ramach cyklu Spotkań Kameralnych Międzyrzecz 2021. Koncert poświęcony był dwusetnej rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida.

Przybyłych na koncert gości powitała pani Małgorzata Telega-Nowakowska, następnie przekazała głos panu Wiesławowi Pietruszakowi*, prezesowi stowarzyszenia Sauerianum, który poprowadził koncert.

W repertuarze znalazły się przeboje znane, często z filmów, choć z pewnością nie zawsze kojarzymy te utwory z kompozytorami, często nawet wybitnymi. Wśród utworów zabrzmiały Fritza Kreislera „Piękny Rozmaryn” i „Synkopy”, a skoro Kreisler, to od razu kojarzymy z atmosferą starego Wiednia, bo i kompozytor oddawał klimat rozpoczęty jeszcze przez Lannera, Straussa i kontynuowany przez Lehara, Kalmana i wielu innych. Potem przez chwilę weszliśmy w świat impresjonizmu – Claude Debussy – „Estampes”, cudownie zagrany przez chińskiego pianistę Chilina Chena.

W dalszej części koncertu usłyszeliśmy niezwykle liryczne utwory Edward Elgar – „Salut d’amour” – przyjaciela Ignacego Paderewskiego i Camille Saint-Saensa – „Łabędź”, który jest częścią „Karnawału zwierząt”.

spotkania kameralne międzyrzecz 012
Koncert profesjonalnie poprowadził pan Wiesław Pieruszak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum” …

„Kiedy wymieniałem nazwiska Carla Böhma i Emila Młynarskiego (dziadka zmarłego niedawno polskiego piosenkarza i autora wielu fantastycznych tekstów Wojciecha Młynarskiego) to niewątpliwie obu bardziej kojarzyłem z batutą niż z kompozycją, a przecież wybitni dyrygenci często byli równie znakomitymi kompozytorami. Oba utwory „Perpetuo mobile” Carla Böhma i „Mazur G-dur” Emila Młynarskiego, jednego ze współzałożycieli pierwszej filharmonii w Warszawie zrobiły na słuchaczach niebywałe wrażenie” – komentował Wiesław Pietruszak.

Środowy koncert zakończony został jedną z piękniejszych sonat Ludwiga van Beethovena, sonatą quasi una fantasia cis-moll op. 27 nr 2, potocznie znaną jako „Sonatą księżycową”.

Niewątpliwą wartością dodaną koncertu była profesjonalna oprawa konferansjerka Wiesława Pieruszaka, który podczas swoich wystąpień pięknie opowiadał o muzyce i jej wykonawcach. Dzięki tym krótkim opowieściom o świecie muzyki koncert stał się swoistą lekcją historii muzyki, co jest, biorąc pod uwagę młodą widownię istotne i cenne.

Warto także z satysfakcją odnotować fakt, iż aula Szkoły Muzycznej była całkowicie wypełniona. Przed międzyrzecką publicznością wystąpili fenomenalni muzycy, prezentujący szeroki wachlarz muzyki klasycznej i operowej:

  • Antonina Musioł – skrzypce
  • Szymon Musioł – fortepian
  • Jilin Chen – fortepian

Młodziutka skrzypaczka Antonina Musioł, uczennica 2 klasy szkoły muzycznej II stopnia.
Szymon Musioł – fortepian, prywatnie tata skrzypaczki. Prorektor Akademii Muzycznej, im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
Jilin Chen – chiński pianista, który podyplomowe studia doktoranckie odbywa w akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Czy planuje pozostać w Polsce? To pytanie na razie jest bez odpowiedzi. Ceni nasz system edukacji muzycznej.

Oczywiście nie mogło zabraknąć sesji fotograficznej. Uczniowie szkoły muzycznej i nie tylko oni chętnie fotografowali się z wykonawcami. Był też czas na rozmowy.

„Chcę się z Państwem podzielić taką refleksją. Nie mamy w Międzyrzeczu filharmonii, ale mamy Szkołę Muzyczną. Jest mi bardzo miło gościć Państwa i cieszę się, że mamy odbiorców muzyki klasycznej. Oby było nas coraz więcej.
Zapraszamy serdecznie na 22 października 2021 r. na kolejny koncert. Pięknie Państwu dziękuję”
– na zakończenie powiedziała Małgorzata Telega-Nowakowska.

W związku z tym, że aula Szkoły Muzycznej ma swoje ograniczenia i nie wszyscy mieli możliwość uczestniczyć w tym muzycznym wydarzeniu koncert został przez nas w całości zarejestrowany. Zapraszamy do oglądania ponad godzinnej relacji.

WIDEO

FOTORELACJA

kliknij na zdjęciu aby powiększyć /zdjęcia: Kazimierz Czułup/


* Wiesław Pietruszak –  (https://www.facebook.com/wpietruszak) pedagog, instruktor harcerski, po 1989 r. polityk, radny Drezdenka, a także wicestarosta strzelecko-drezdenecki. Współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum”, od ponad 20 lat organizator Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Drezdenku.


Czytaj także:
Remont siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej I st. dobiegł końca
ZAKOŃCZENIE ROKU W PAŃSTWOWEJ SZKOLE MUZYCZNEJ 2019
RÓŻNE DROGI DO WOLNOŚCI
Jesienne pasowanie klas pierwszych w Szkole Muzycznej w Międzyrzeczu
Konkurs Piosenki Patriotycznej pod nazwą „NIEPODLEGŁA 2018” [wideo]
Finał Konkursu Piosenki Patriotycznej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzęstochowskie24: Módlmy się do aniołów stróżów
Następny artykułZjazd z ul. Tarnogórskiej na DK 88 będzie rozbudowywany? Jest gotowy projekt, ZDM przeanalizuje ruch