Trzy dni dla miłośników literatury. Na targach można kupić książki nowe i używane oraz szereg innych gadżetów. W tym roku udział w wydarzeniu zapowiedziało wiele znanych autorów oraz wydawnictw. W tegorocznej edycji pojawiło się trochę nowości, w tym biletowany wstęp, który jest szeroko komentowany i krytykowany.
W tegorocznym programie znalazły się Spotkania z Nauką – sektor wystawienniczy z ofertą wydawców akademickich i programem spotkań oraz projekt Mosty Literackie 2024, czyli Salony: Wydawców Ukraińskich i Niezależnych Wydawców Białoruskich i spotkania wokół literatury ukraińskiej i białoruskiej. Nowością tegorocznej edycji jest Salon Muzeów i Książki Muzealnej – prezentacja oferty i dorobku polskich muzeów ze szczególnym uwzględnieniem muzeów ze Śląska.
Podczas trzech dni targów na czterech scenach jednocześnie odbywają się spotkania autorskie, panele i debaty. Dziś można było wziąć udział między innymi w panelu „O roli muzeów w kształtowaniu tożsamości regionalnej”, spotkaniach z Tomaszem Duszyńskim oraz z Markiem Maruszczakiem. W sobotę zaplanowano spotkania z takimi autorami jak Katarzyna Bonda, Magdalena Majcher, Barbara Kosmowska oraz Marek Krajewski.
Pierwszego dnia przy stoiskach tłumów nie było. Kolejki tworzyły się za to do strefy autografów w ramach Y&NA Festival. Dziesiątki nastoletnich czytelników czekało na możliwość spotkania z ulubionymi autorkami. Dziś były to między innymi Weronika Plota, Agata Polte czy Julia Kubicka. Jutro obecne będą m.in. Natalia Góralczyk, Angelika Kołodziej i Joanna Balicka. Ponadto w sobotę na Scenie Głównej odbędzie się spotkanie z autorkami z Wydawnictwa Jaguar, które opowiedzą czym twórczynie literatury young adult pozyskują serca czytelniczek.
Dziś z myślą o zorganizowanych grupach szkolnych odbyło się kilka wydarzeń w ramach programu dziecięcego i młodzieżowego. Miały miejsce premiera „Kociej szajki” w języku śląskim, spotkanie z Robbem Maciągiem wokół „Książki o górach”, spotkanie z Maciejem Mishokiem, Społecznym Opiekunem Zabytków w Kopicach, spotkanie z Marcinem Kruszewskim „Prawo Marcina”, a także warsztaty oraz konkurs poetycki organizowane przez Fundację Wolne Lektury.
Targi Książki to nie tylko literatura. Na miejscu, poza nowymi i używanymi pozycjami różnych gatunków, można kupić również szereg innych artykułów – koszulki, plakaty, pocztówki, płyty i gry planszowe. Pojawili się nawet nietypowi wystawcy, jak na temat imprezy m.in. Psibufet. Na gości czeka również strefa gastronomiczna.
Kontrowersje wzbudza wprowadzenie opłaty za wstęp na targi, który dawniej był bezpłatny. Na wydarzenie za darmo mogą wejść dzieci do 10. roku życia, osoby z niepełnosprawnościami z opiekunem oraz emeryci i renciści za okazaniem legitymacji potwierdzającej uprawnienia. Targi książki potrwają do 10.11. W sobotę wydarzenie odbywać się będzie w godzinach 10:00 – 19:00, a w niedzielę 10:00 – 17:00. Więcej o targach pisaliśmy TUTAJ.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS