Segregacja odpadów wydaje się prosta – co niepotrzebne, to do kosza. Za nami kampania „Segreguję bio rozumiem”, która wspierała gdynian w zielonym recyklingu. Teraz nadeszła pora na kompleksowe spojrzenie. Spotkajmy się w gronie sąsiadów i porozmawiajmy o tym, co sprawia nam trudność w segregowaniu odpadów. Wypracujmy wspólne rozwiązania, w trosce o portfel i planetę.
O ile podstawowe frakcje odpadów papier, szło, metale i tworzywa sztuczne nie sprawiają gdynianom poważnych problemów, o tyle segregacja odpadów kuchennych BIO pozostawia wciąż wiele do życzenia. Szacuje się, że ok 30% zawartości pojemnika na pozostałości po segregacji (czarny pojemnik) to odpadki kuchenne. W ten sposób bezpowrotnie tracimy surowiec, z którego w Eko Dolinie powstaje pełnowartościowy kompost, na który istnieje bardzo duży popyt.
Prawidłowo przesegregowane odpady biodegradowalne są w Gdyni skutecznie zagospodarowywane. Z odpadów zielonych, takich jak trawa, liście, gałęzie powstaje w Eko Dolinie nawóz organiczny ED 2000. Natomiast z odpadów kuchennych w wyniku kompostowania produkowany jest nawóz ED 3000. Jednak by nawozy te były w 100% wartościowe, odpady muszą być prawidłowo wyrzucane.
By pomóc zrozumieć zasady i wesprzeć poprawną segregację wytwarzanych przez nas odpadów, Wydział Środowiska zorganizował serię spotkań z mieszkańcami „Odpady bez tajemnic”.
Odbędą się one w Sąsiedzkich Przystaniach zgodnie z poniższym harmonogramem:
- 23 lipca o godz. 17.00 – Przystań Widna 2A (Witomino)
- 24 lipca o godz. 17.00 – Przystań Lipowa 15 (Wielki Kack)
- 25 lipca o godz. 17.00 – Przystań Śmidowicza 49 (Oksywie)
- 29 lipca o godz. 17.00 – Przystań Opata Hackiego 33 (Chylonia)
- 30 lipca o godz. 16.00 – Przystań Łowicka 51 (Mały Kack)
Warsztaty mają charakter interaktywny, a w ich trakcie uczestnicy mogą zgłaszać swoje pytania i wątpliwości dotyczące odpadów. Prócz wiedzy, każdy z uczestników otrzyma kompaktowy/domowy pojemnik na odpadki BIO – kuchenne, który ułatwi zbiórkę tych odpadów.
Te edukacyjne działania mają na celu poprawę jakości selektywnie zbieranych odpadów przez naszych mieszkańców. Promują także ideę Zero Waste – ochronę zasobów poprzez świadomą konsumpcję, ponowne wykorzystanie produktów, opakowań i materiałów bez zanieczyszczania środowiska.
Gdyński system gospodarowania odpadami komunalnymi ma już przeszło 10 lat. Zgodnie z prawem każdy właściciel nieruchomości ma ustawowy obowiązek selektywnego zbierania odpadów. Zbiórka odpadów u źródła polega na sortowaniu odpadów komunalnych i gromadzeniu poszczególnych rodzajów materiałów w osobnych workach/pojemnikach, co w znacznej mierze ułatwia późniejszy odzysk i recykling surowców, a tym samym ogranicza ilość odpadów, które zalegają na składowiskach.
Czy opanowaliśmy już sztukę segregacji wystarczająco aby sprostać coraz bardziej wyśrubowanym wytycznym?
Jesteśmy na dobrej drodze, ale wciąż popełniane są pewne błędy, które możemy wyeliminować dokształcając się. Niektóre błędy wynikają ze zmian w systemie i technologii przetwarzania odpadów. Zasady segregacji, które obowiązywały podczas wdrażania systemu selektywnej zbiórki odpadów, w pewnym stopniu różnią się od tych, które aktualnie obowiązują. Niektóre odpady np. tetrapaki (tj. np. opakowania po sokach w kartonikach) gromadzone są aktualnie razem z odpadami z tworzyw sztucznych i metali (kiedyś były wrzucane do papieru) z uwagi na fakt, że wyciekające płyny zanieczyszczały frakcje papieru, a także z uwagi na większą intuicyjność dla mieszkańców i wygodę sortowania. Inne zmiany wynikają z ulepszania gdyńskiego systemu odbioru i wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców jak np. rezygnacja z wystawek na rzecz odbioru odpadów wielkogabarytowych na zgłoszenie (poprzez formularz lub telefonicznie).
By mieć pewność, jak w naszym mieście właściwie postępować z odpadami, warto skorzystać z gdyńskiej wyszukiwarki odpadów https://wyrzucamto.pl/segreguje-to
Właściwe segregowanie przekłada się na osiąganie wymaganych prawem poziomów recyklingu. Według obowiązujących przepisów, poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu jakie gminy są zobowiązane osiągnąć dla odpadów komunalnych w 2024 roku wynosi 45% wagowo. W roku następnym, tj. 2025, będzie to aż 55%.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS