A A+ A++

Poza depresją, jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów jest otyłość. Schorzenie, które znacząca wpływa na jakość życia i dobrostan. Na szczęście obecnie dostępnych jest coraz więcej skutecznych sposób na walkę z tą chorobą.

Efektywne leczenie otyłości jest możliwe. W zależności od przyczyny istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, z których mogą skorzystać cierpiący na tę dolegliwość.

Czym jest otyłość i jak ją rozpoznawać?

Otyłość wynika z braku równowagi pomiędzy wydatkowaną przez organizm energią a ilością spożytych kalorii. W efekcie tkanka tłuszczowa odkłada się w nadmiarowej ilości i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. To czy chorujemy na otyłość możemy zweryfikować m.in. za pomocą obliczenia indywidualnego wyniku wskaźnika BMI (Body Mass Index, wskaźnik Queteleta II). Metoda ta jest jednak polecana jedynie dla osób dorosłych i polega na podziale wagi ciała osoby, w jednostce masy kilogram, przez jej wysokość, w jednostce długości metr do kwadratu. W zależności od sumy lekarz lub dietetyk mogą sklasyfikować stopień otyłości, niedowagi lub potwierdzić, że wynik mieści się w ustalonych normach. Niestety, jeśli podczas diagnostyki stwierdzona zostanie otyłość – nie warto bagatelizować sytuacji. Osoba z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej narażona jest na liczne schorzenia. Przy takim stanie zdrowia znacznie zwiększa się ryzyko chorób sercowych, układu oddechowego czy wystąpienia dolegliwości tak dotkliwych jak cukrzyca typu 2.

Najczęstsze przyczyny otyłości: styl życia i więcej

Współczesny marketing i trendy dietetyczne niekorzystnie wpływają na nawyki żywieniowe, które możemy zaobserwować w swoim otoczeniu. W większości kanałów informacyjnych spotkamy się z reklamami produktów, które nie są zdrowe dla konsumentów i posiadają wysoką zawartość kalorii. Produkty przetworzone, fast foody, gazowane, słodkie napoje oraz tłuste przysmaki są obecnie szeroko dostępne. Dlatego tak ważne są zdrowe, codzienne wybory w naszej diecie. Dodatkowo na częstsze występowanie otyłości w społeczeństwie wpływa także to, że coraz więcej z nas prowadzi siedzący tryb życia. W efekcie nie dostarczamy sobie dostatecznej, dziennej dawki aktywności fizycznej. Silna korelacja występuje także pomiędzy jakością naszej diety a stanem zdrowia psychicznego. Osoby cierpiące na przewlekle obniżony nastrój niejednokrotnie konsumują zbyt wiele kalorii. W ten sposób próbują wyregulować swoje emocje i zapewnić sobie pozytywne bodźce. Przy niektórych chorobach, przykładowo takich jak niedoczynność tarczycy, występują zaburzenia metaboliczne, które mogą wzmagać gromadzenie tłuszczu w organizmie. Nierzadko również leki, choćby te przeciwpsychotyczne czy sterydy, przynoszą podobne, niepożądane skutki. Nadmierny przyrost masy ciała może być spowodowany wieloma czynnikami, od środowiskowych po uwarunkowania genetyczne.

Nowoczesna terapia leczenia otyłości: co może pomóc w walce z nadwagą?

Jeśli borykamy się z nadwagą, która zakrawa o otyłość, wystarczyć może wprowadzenie do swojej codziennej rutyny kilku istotnych zmian. Kluczowa będzie modyfikacja diety przy jednoczesnym zwiększeniu aktywności fizycznej. Jadłospis powinien być zbilansowany i gwarantować deficyt kaloryczny, który poskutkuje obniżeniem masy ciała. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z dietetykiem, który pomoże nam z indywidualnym doborem odpowiedniej diety w celu uzyskania oczekiwanych rezultatów. Podczas leczenia otyłości, szczególnie tej II i III stopnia, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy specjalistycznej. Obecnie nawet bez wychodzenia z domu, za pomocą platform takich jak Medicept, możemy skonsultować swój stan zdrowia ze specjalistą w zakresie odchudzania. Po dogłębnej analizie, diagnostyce i przeprowadzonym wywiadzie, zdobędziemy z pomocą dietetyka głębszy wgląd w stan naszego organizmu, rozpoczniemy leczenie i zostaniemy szczegółowo poinstruowani na temat niezbędnych zmian.

Może okazać się, że nasz przypadek wymaga wdrożenia specjalistycznych narzędzi. Jedną z takich metod jest terapia behawioralna, która może wspomóc pozbycie się niezdrowych, nawykowych tendencji do objadania się. Terapię tego rodzaju często poleca się jako metodę wspomagającą podczas procesu leczenia otyłości. Istnieją także farmakologiczne sposoby umożliwiające redukcję wagi. Jednak do leczenia otyłości za pomocą leków kwalifikują się jedynie osoby cierpiące na tę przypadłość przy jednoczesnym występowaniu choroby współistniejącej: nadciśnieniu tętniczym, bezdechu sennym, dyslipidemii, stanie przedcukrzycowym lub cukrzycy typu 2. Leki dedykowane do walki z otyłością naśladują działanie hormonu odpowiedzialnego za wydzielanie insuliny – glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1) – łącząc się z receptorem dla GLP-1 zwiększają uczucie sytości, zmniejszają łaknienie, w efekcie pozwalając na utratę nadmiarowych kilogramów. Więcej na temat specjalistycznych rozwiązań w leczeniu otyłości znajdziesz tutaj: https://medicept.pl/leczenie-otylosci-online/

Artykuł zewnętrzny



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJulian Alaphilippe w ekipie Tudor
Następny artykułJohn Aprea nie żyje. Aktor zasłynął m.in. rolą w “Ojcu chrzestnym II”