A A+ A++

Kłopoty ze snem są przyczyną nie tylko rozdrażnienia, niewysypiania się czy braku koncentracji. Zdrowy i odpowiednio długi sen dobrej jakości to również możliwość regeneracji dla wielu układów i narządów wewnętrznych. Dzięki temu w prawidłowy sposób funkcjonuje m.in. metabolizm czy system odpornościowy. Już zaledwie kilkudniowa bezsenność może nieść ze sobą szereg negatywnych konsekwencji. Sprawdź, jak skutecznie pokonać problemy z zasypianiem i niewysypianiem się.

Skąd biorą się problemy ze snem?

Bezsenność często jest spowodowana nieprawidłowymi nawykami i stylem życia. Za niedostateczną jakość snu odpowiadają zwykle stresujący tryb życia, wymagająca praca, aktualna sytuacja rodzinna czy zmiana miejsca zamieszkania. Problem z zaśnięciem i komfortowym snem mają też osoby, które ostatni posiłek zjadają tuż przed snem lub jest on zbyt kaloryczny i ciężkostrawny. Wówczas zachodzące w układzie trawiennym procesy zmuszają organizm do pracy w czasie, gdy powinien odpocząć.

W wielu przypadkach bezsenność jest spowodowana również stanem zdrowia i występowaniem wielu chorób współistniejących. Najczęściej są to schorzenia i infekcje, którym towarzyszy gorączka, duszności, ból gardła, parcie na mocz czy uporczywe poty. Do chorób, którym towarzyszą problemy ze snem, można zaliczyć też:

  • chorobę Parkinsona,
  • zespoły otępienne,
  • urazy mózgu,
  • bezdech senny,
  • psychozy,
  • manie,
  • schizofrenię,
  • depresję.

Kłopoty ze snem i zasypianiem powodują również używki – szczególnie alkohol i papierosy.

Domowe sposoby na bezsenność

W celu poprawy jakości snu oraz ułatwienia sobie zasypiania warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na higienę snu. Sypialnia jest miejscem, które powinno służyć wyłącznie do spania i odpoczynku. Nie należy więc spożywać tam posiłków ani korzystać z laptopa lub oglądać telewizji. Ważne jest też dokładne wietrzenie pomieszczenia przed snem oraz używanie odpowiednio dopasowanej poduszki i materaca.

Ponadto, aby poradzić sobie z bezsennością, należy zadbać o spożywanie lekkostrawnej kolacji i nie bezpośrednio przed snem. Kluczowe jest także unikanie mocnej herbaty oraz napojów kofeinowych i alkoholowych. Dobrze jest zamienić je na ziołowe napary, m.in. z rumianku, melisy, kozłka lekarskiego czy szyszki chmielu.

Skutecznym sposobem na zdrowy sen i szybkie zaśnięcie może być również skorzystanie z ulubionej formy relaksu przed snem. Świetnie sprawdzi się tu medytacja, joga, ale też aromatyczna kąpiel, np. z olejkiem lawendowym, czy słuchanie muzyki relaksacyjnej.

Do wyboru są również różnego rodzaju suplementy bazujące na ekstraktach roślinnych. W przypadku bezsenności polecane są preparaty zawierające w składzie ekstrakty z takich roślin i ziół, jak: passiflora, melisa lekarska, kozłek lekarski, pozłotka kalifornijska czy ashwaghanda.

Jaki lek zastosować na bezsenność?

W leczeniu bezsenności krótkotrwałej przydatnym preparatem może okazać się Senamina. To produkt leczniczy, którego substancją czynną jest doksylamina. Lek Senamina nie uzależnia i jest dostępny bez recepty. To tabletki do połknięcia, które działają w sposób wyciszający i uspokajający. Zaśnięcie następuje z reguły w ciągu 30 minut od zażycia. Preparat wspomaga utrzymanie zdrowego i głębokiego snu aż do 8 godzin, dzięki czemu organizm jest zregenerowany i wypoczęty. Więcej informacji na temat Senaminy znajdziesz na senamina.pl

Lek Senamina jest przeznaczony dla osób dorosłych. Przy występowaniu chorób przewlekłych przed zastosowaniem preparatu warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku problemów z bezsennością trwających dłużej niż 3-4 tygodnie należy skontaktować się ze specjalistą w celu ustalenia przyczyny zaburzeń snu.

Źródła:

  • Siemiński Mariusz, Skorupa Łukasz, Wiśniewska-Skorupa Karolina. Diagnostyka i terapia bezsenności w praktyce ogólnolekarskiej. Część II: Terapia bezsenności. “Varia Medica” 3.2 (2019): 116-121.
  • Skalski Michał, Szczęsna Magdalena. Współczesne standardy farmakologicznego leczenia bezsenności. “Pediatria i Medycyna Rodzinna” (Paediatrics & Family Medicine) 15.4 (2019).
  • Heitzman Janusz. Postępowanie w przypadku bezsenności i zaburzeń snu. “Lekarz POZ” 7.3 (2021).

SEA/14171/10/23

Informacje o leku:
Senamina, 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Lek OTC
Wskazania do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.
Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTurniej finałowy Mistrzostw Dolnego Śląska chłopców w piłce nożnej halowej
Następny artykułOŚWIĘCIM. Potrącenie pieszej na pasach, kierowca Opla Corsa odjechał