Niezwykle ciepłe przyjęcie polskiej delegacji przygotowały władze samorządu Hadery, miasta położonego w północnym Izraelu. Okazją do spotkania, podczas którego omawiano międzymiastową współpracę, był m.in. udział zawodników Pomorskiego Okręgu Związku Judo w międzynarodowych zawodach.
Przedstawicieli Rumi, z wiceburmistrzem Marcinem Kurkowskim na czele, przywitał burmistrz Hadery Zvika Gendelman oraz zastępca burmistrza do spraw stosunków zewnętrznych, Natan Liviev. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o możliwości nawiązania współpracy gospodarczej w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, nowych technologii. Poruszono również kwestie dotyczące wymiany edukacyjnej młodzieży.
Podczas wizyty w Izraelu przedstawiciele Rumi kibicowali także zawodnikom Pomorskiego Okręgu Związku Judo, którzy uczestniczyli w odbywających się przez cztery dni (14-17 listopada) międzynarodowych zawodach. W zawodach fantastycznie wyniki osiągneli młodzi zawodnicy, którzy w 4-osobowym składzie zdobyli 5 medali. Ogromne uznanie należy się Paulinie Muszyńskiej, która w dwóch kategoriach zdobyła złoty i srebrny medal. Ponadto złote medale otrzymali: Dmitrij Janczylik i Michał Jędrzejewski, srebrny medal wywalczył Dawid Mechowski. Słów pochwały o zawodnikach reprezentujących Polskę nie szczędzili organizatorzy, władze miasta, mistrzowie olimpijscy oraz publiczność.
– Bardzo dziękujemy za wspaniałe przyjęcie delegacji i za zaproszenie na zawody. Miłym akcentem była obecność biało-czerwonych flag na ulicach, które zostały tam zawieszone specjalnie na nasz przyjazd – mówi Marcin Kurkowski, wiceburmistrz Rumi. – Ten wyjazd był nie tylko okazją do kibicowania naszym sportowcom, ale również poznania tamtejszej kultury i nawiązania współpracy, która może zaowocować w przyszłości nawiązaniem partnerskich relacji dla młodzieży, mieszkańców, a także lokalnych przedsiębiorców – dodaje.
Hadera to miasto położone w północnym Izraelu, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, a zamieszkuje je ponad 77 tysięcy mieszkańców. Jest to ważny ośrodek handlowy, który słynie m.in. z uprawy i przetwórstwa owoców cytrusowych, stawów rybnych, zakładów papierniczych oraz fabryk opon i kosmetyków. Na północ od miasta znajduje się duża elektrociepłownia wraz z portem węglowym, która zaopatruje w energię elektryczną 60 procent powierzchni całego kraju. Natomiast nadmorskie okolice są wykorzystywane do rozbudowy infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej. W mieście znajduje się 1 z 4 stacji dostarczającej wysokiej jakości wodę pitną pochodzącą z odsalania wody morskiej. Jest to największa na świecie fabryka uzyskiwania wody pitnej metodą odwróconej osmozy. Stacja ta zaopatruje około 1/3 Izraela w wodę pitną.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS