A A+ A++

Skromne spotkanie odbyło się bez herbaty, kawy i ciasteczek. Nie było długich przemów, występów artystycznych ani rozmów przy stolikach – bo nie było stolików. Garstka łomżyńskich zawodników i trenerów przyjęła z rąk prezydenta Mariusza Chrzanowskiego statuetki Łomżyński Laur Sportowy i dyplomy jako wyróżnienie od Miasta. – Jesteśmy z Was dumni nie tylko jako urzędnicy, ale i jako mieszkańcy Łomży – gratulowała w hallu Hali Kultury Karolina Krzykowska biegaczom: Rafałowi Pogorzelskiemu i Dawidowi Likwiarzowi, tenisiście Wiktorowi Kosowskiemu oraz zapaśnikowi Kacprowi Łebkowskiemu. Z uśmiechem mówiła, czemu łomżyniacy są z nich dumni: imponujecie nam, osiągacie sukcesy, poświęcacie dużo czasu i wysiłku na trening, mając szkołę i życie osobiste.

Uroczystość wręczania Laurów odbyła się w sali widowiskowej Hali Kultury (tj. wyremontowanej hali targowej na Starym Rynku). Na scenie rozstawiono bannery, po lewej na stole lśniły statuetki, a słupki w rządku odgrodziły kilkunastu fotografów i pracowników mediów od pustki na sali. Ludzie z aparatami i kamerami stłoczyli się za słupkami i rozmawiali bez dystansu, więc gdyby nie maski i 20 kilka tysięcy zakażonych w Polsce codziennie, można by udawać, że w Łomży nie ma pandemii. Ale prezydent Chrzanowski w mowie akurat na to zwrócił uwagę, że sportowcy w trudnych czasach obostrzeń sanitarnych obecnością i aktywnością zaspokajają społeczną potrzebę kibiców – radości z  rywalizacji. Nazywał to spotkanie “bardzo skromną uroczystością”, życzył Laureatom zdobywania Laurów nie tylko łomżyńskich, wręczał, gratulował osiągnięć i pozował do zdjęć z wyróżnionymi.

Pandemia Sportowca Roku 2020 w Łomży
Rafał Pogorzelski ma 21 lat. Trenuje od lat 8 pod kierunkiem trenera Andrzeja Korytkowskiego w Ludowym Łomżyńskim Klubie Sportowym Prefbet Śniadowo Łomża.
– Pandemia koronawirusa i obostrzenia sanitarne odbijały się negatywnie na przygotowaniach do zawodów, ponieważ obiekty sportowe były zamknięte, a wiele turniejów się nie odbyło – ocenia trudny rok Rafał Pogorzelski, który spośród sukcesów najwyżej ceni brązowy medal Halowych Mistrzostw Polski U-23 na 3 000 m w Toruniu. Na letnich MP zajął 5. miejsce w biegu na 3 tys. metrów z przeszkodami w Białej Podlaskiej z czasem 9 minut 48 sekund. Nie był zadowolony, bo trapiła go kontuzja – przepuklina, na szczęście, wyleczona. Rafał jest Sportowcem Roku po raz 3. Jego potencjał trener Korytkowski zauważył, gdy biegacz, krajowy medalista halowy i przełajowy (7 medali) był uczniem gimnazjum. 

Pierwszy bieg z orzełkiem i pierwszy Laur
Dawid Likwiarz to 19-letni uczeń Liceum Mistrzostwa Sportowego i wychowanek dwóch trenerów Andrzejów: Wardaszki i Korytkowskiego. Do biegania namówił go brat. Dawid śmieje się, że pięć i pół roku temu miał nadwagę, więc treningi traktował jako zabawę, ale od 3 lat zajmuje się sportem poważnie. Uważa, że rok pandemii nie wpłynął negatywnie na jego rozwój fizyczny. Mniej zajęć w ławce szkolnej i nauczanie online – to więcej czasu na treningi. Efekty na podium aż błyszczą: złoty medal Mistrzostw Polski U-20 w biegu na 1500 m (4 minuty 2 sek., Radom) i reprezentacja kraju w meczu Polska – Czechy U-20 na 1500 m.
– Bieg z orzełkiem na piersi w stroju reprezentanta Polski to niezapomniane przeżycie i piękne wzruszenia – opowiada skromny maturzysta LMS z Łomży. W 2020 r. wygrał srebro Mistrzostw Polski U-20 w sztafecie mix 4 x 800 w Łodzi. A co w roku 2021?

Marzenia o Wimbledonie i podróżach
Wiktor Kosowski to zdolny 17-latek. Około 10 lat trenuje tenis ziemny w UKS Return Łomża z dr. trenerem Tomaszem Waldzińskim. Do gry zachęcił go tata, ale na Skate Parku inny ojciec dostrzegł, że Wiktor ma predyspozycje i zdolności na miarę 12. miejsca w Polsce w grupie 16-latków, według PZT. Sympatyczny tenisista miał lekką kontuzję prawego barku, utrudniającą intensywne treningi, więc nad odwołaniem turniejów ITF aż tak bardzo nie ubolewa. Najwyżej ceni 1. miejsce w OTK w Wodzisławiu Śląskim i cieszy się z 1. m. w deblu z Jakubem Solarskim z Łodzi w Super Serii PZT. Dla Wiktora Łomżyński Laur Sportowy to bułka z masłem (ma 3 w kolekcji: 2018, 2019, 2020), zaś marzy o turniejach światowych, jak Wielkie Szlemy, na Wimbledonie. Bark Wiktora zdrowy, więc łomżyniak może dwa razy w tygodniu dojeżdżać do Białegostoku, gdzie trenuje go Piotr Półkośnik.

Kacper Łebkowski pasję zapaśniczą przejął od taty Karola, który jest trenerem i międzynarodowym sędzią olimpijskim. 21-latek za sukces w roku pandemii uważa, że wrócił do regularnych treningów po 5 latach przerwy. Kontaktu z dyscypliną nie stracił, trenując młodszych i zdobywając brązowy medal w zapasach w stylu wolnym (kat. 57 kg): Młodzieżowych Mistrzostw Polski i Akademickich Mistrzostw Polski jako student 3. roku PWSIiP w Łomży. Drugi Laur w życiu sportowym i 3 tys. zł chce przeznaczyć na rozwój, m.in., wyjazdy i udział w obozach szkoleniowych, i sprzęt zapaśniczy.  

Drużyna Roku i Trener Roku
Laur dostała Drużyna Koszykówki U-16 UKS „Dziewiątka” za 12. m. w Klubowych Mistrzostwach Polski Kadetów oraz Zespół Juniorów ŁKS 1926 Łomża rocznik 2002 za 1. m. Ligi Wojewódzkiej (wygrane wszystkie mecze – bilans bramkowy 51 : 3 i awans do Makroregionalnej Ligi Juniorów).

Trenerem Roku zostali: Andrzej Wojtkowski z UKS “Dziewiątka” i Tomasz Staniórski z MŁKS za 1. miejsca w: I Liga Wojewódzka, kategoria junior starszy i I Liga Wojewódzka, kat. trampkarz C2.

Trenerzy z Laurem dostaną po 5 tys. zł. Poniżej publikujemy listę nagrodzonych Laurami za 2020 r.

Mirosław R. Derewońko

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRozpoczęły się uroczystości pogrzebowe śp. bp. Gerarda Kusza
Następny artykułPolski kapitan statku uniewinniony w Meksyku