A A+ A++

Realizacja noweli ustawy o podatkach od nieruchomości zwiększy obciążenia spółek SP o kilkaset mln zł rocznie, może oznaczać wzrost taryf na prąd, podwyżki cen energii i wzrost CPI – ocenia resort aktywów państwowych, opiniując projekt.

Spółki skarbu państwa zapłacą nawet kilkaset mln więcej podatku od nieruchomości
fot. Cloudy Design / / Shutterstock

MF skierowało w czerwcu do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. Zakłada on m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących aktualnych przepisów oraz doprecyzowanie obowiązujących regulacji w celu prawidłowego ich stosowania.

“W opinii Ministra Aktywów Państwowych, ustawa w zaproponowanym brzmieniu wywoła dokładnie odwrotny skutek, powodując znaczący wzrost obciążeń podatkowych, np. dla Grup Kapitałowych spółek z udziałem Skarbu Państwa będzie to kilkuset milionów w skali roku” – napisał MAP.

Resort pisze, że w przypadku operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) wejście w życie przepisów w zaproponowanym brzmieniu spowoduje znaczący wzrost obciążenia podatkiem od nieruchomości.

“Należy nadmienić, że koszty działalności przedsiębiorstw takich jak OSD przenoszone są na odbiorców energii elektrycznej w taryfach dla usług dystrybucji energii elektrycznej. Przyjęcie regulacji w zaproponowanym kształcie spowoduje istotny wzrost obciążeń podatkowych nie tylko dla OSD, ale dla wszystkich podmiotów z branży energetycznej, w tym segmentu ciepłownictwa, OZE itp.” – napisał MAP.

“Regulacja przełoży się na wzrost taryf, widoczną podwyżkę cen energii elektrycznej i ciepła, a w konsekwencji na wzrost cen towarów i usług oraz wpłynie negatywnie na procesy inwestycyjne podejmowane w spółkach” – dodał. (PAP Biznes)

map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDlaczego Wiz odrzucił ofertę Alphabetu wartą 23 mld dolarów?
Następny artykułDostarczono pierwsze F-16 w historii Słowacji