18.02.2020r. 12:04
“W ostatnim czasie nie przewieźliśmy żadnych przesyłek węgla z Rosji. Według informacji z dyspozytury, w obecnej chwili również nie mamy na linii wagonów węgla z Rosji. Realizujemy natomiast przewozy węgla w eksporcie” – poinformowała Hałasa. Jak dodała, transportów węgla z Rosji LHS nie odnotował w styczniu ani w lutym br.
Według rzeczniczki, z powodu protestu związkowców nie może wyruszyć eksportowany węgiel z kopalni Pniówek. “Z tej kopalni skierowano przez Sławków szerokim torem wysyłki 7 składów całopociągowych po 36 wagonów każdy, a do końca miesiąca wyjedzie jeszcze 5 składów polskiego węgla w eksporcie” – podała Hałasa.
“Spółka PKP LHS jest przewoźnikiem towarowym, który podejmuje działania na rzecz aktywizacji eksportu polskiego węgla i blokowanie pociągów na tej linii jest bezzasadne. Obecnie dla transportów realizowanych naszą linią obowiązuje promocja na przewozy eksportowe węgla kamiennego z grupy NHM 2701. W tym momencie, niestety, protestujący blokują eksport polskiego węgla ze Stacji Sławków LHS” – oświadczyli przedstawiciele spółki.
Od 8 rano we wtorek grupa ok. 300 górniczych związkowców zablokowała tory w pobliżu terminalu przeładunkowego w Sławkowie w powiecie będzińskim (Śląskie), protestując w ten sposób przeciwko nadmiernemu importowi węgla do Polski, głównie z Rosji. W Sławkowie kończy się wiodący ze Wschodu szeroki tor kolejowy, którym ze Wschodu przywożone są do Polski różne towary.
To już kolejna w ostatnich tygodniach tego typu akcja. Pod koniec stycznia związkowcy z Sierpnia 80 przez 10 godzin stali na torach prowadzących do Elektrowni Łaziska domagając się zahamowania importu węgla. Tym razem w manifestacji biorą udział górnicy zrzeszeni także w innych związkach.
Według związkowców, nadmierny import jest głównym powodem problemów ze sprzedażą surowca wydobywanego w Polskiej Grupie Górniczej (PGG). Na zwałach kopalń PGG zalega węgiel zakontraktowany, ale nieodebrany przez spółki energetyczne. W poniedziałek we wszystkich kopalniach i zakładach PGG przeprowadzony został dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Import węgla był obok żądań płacowych jednym z głównych powodów protestu. W tym dniu górnicy odwiedzili też biura posłów obozu rządzącego, gdzie wysypali węgiel.
W ocenie związkowców, problemy ma nie tylko PGG, ale też inne górnicze spółki, a części kopalń grozi likwidacja. Zapowiadają kolejne protesty przeciwko importowi węgla zza granicy, w tym głównie z Rosji – m.in. blokowanie kolejowych przejść granicznych.
Sławków k. Dąbrowy Górniczej to najdalej wysunięte na zachód Europy miejsce, gdzie sięga wiodący ze Wschodu szeroki tor kolejowy. Linia o szerokim rozstawie toru (1520 mm) styka się tu z linią normalnotorową (1435 mm). Znajdujący się tu Euroterminal Sławków, po modernizacji infrastruktury, jest gotowy do przyjmowania i przeładunku towarów, które do naszej części Europy mogą docierać koleją nawet z Chin. Związkowcy wskazują, że to w Euroterminalu odbywa się przeładunek importowanego węgla, który stąd wysyła się następnie w inne części Polski.
Jak wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu, w ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln ton węgla kamiennego – ok. 1,8 mln ton mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż węgla spadła rok do roku o 4,1 mln ton, do ponad 58,4 mln ton. W końcu grudnia ub. roku stan zapasów węgla wynosił ponad 5,2 mln ton, wobec niespełna 2,4 mln ton rok wcześniej oraz prawie 1,7 mln ton w końcu grudnia 2017.
Według danych przytoczonych kilka dni temu przez wiceministra aktywów państwowych Adama Gawędę, w ub. roku importu węgla kamiennego do Polski wyniósł 16,7 mln ton, z czego 13,2 mln ton stanowił węgiel energetyczny, a 3,5 mln ton – węgiel koksowy. Ponad 4 mln z 13,2 mln ton sprowadzonego z zagranicy węgla energetycznego zaimportowały spółki związane ze Skarbem Państwa. Najwięcej surowca – 10,8 mln ton – sprowadzono z Rosji, jednak w odniesieniu do poprzedniego roku import z tego kierunku zmniejszył się o 2,5 mln ton – podał wiceminister.
Górnicy poddają w wątpliwość sens transportowania węgla ze Śląska do centralnego magazynu w Ostrowie Wielkopolskim, co zapowiedział wiceminister Gawęda. Jak przekonują, nie chodzi o to, by surowiec składować, ale by go zużywać w energetyce, zamiast sprowadzać surowiec z zagranicy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS