Budowa gazociągu, który obejmie województwo śląskie i małopolskie jest istotna dla Rybnika, ponieważ przede wszystkim dostarczy on paliwo do bloku gazowo-parowego o mocy 882 MW w Rybniku, na którego budowę umowa została podpisana 9 lutego. << To gigantyczna inwestycja energetyczna na Śląsku>>
Spółka GAZ-SYSTEM posiada już komplet pozwoleń na budowę gazociągu Racibórz – Oświęcim. Ostatnią decyzję administracyjną, jakiej brakowało, to pozwolenie na budowę od Wojewody Małopolskiego.
Zobacz także
– Wojewoda Małopolski wydał decyzję o pozwoleniu na budowę na terenie województwa małopolskiego ośmiokilometrowego odcinka gazociągu Racibórz – Oświęcim. GAZ-SYSTEM posiada już pozwolenia na budowę pozostałych odcinków tego gazociągu na terenie woj. śląskiego. Tym samym spółka ma wszystkie decyzje administracyjne umożliwiające budowę gazociągu — informuje spółka.
Gazociąg Racibórz – Oświęcim o łącznej długości 116 km wraz z systemową stacją redukcyjno-pomiarową Suszec zwiększy przepustowość sieci przesyłowej na terenie województw śląskiego i małopolskiego. Razem z funkcjonującymi już połączeniami Korytarza Północ-Południe utworzy pierścieniowy układ przesyłu gazu, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne regionu.
Gazociąg zostanie połączony z budowanym obecnie gazociągiem Oświęcim – Tworzeń oraz planowanym do realizacji gazociągiem Kędzierzyn-Koźle – Racibórz. Inwestycja umożliwi również przyłączenie do sieci przesyłowej bloku gazowo–parowego w Rybniku. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2026 rok.
Na potrzeby etapu uzyskiwania decyzji pozwolenia na budowę, projekt gazociągu Racibórz – Oświęcim został podzielony na cztery odcinki – trzy na terenie województwa śląskiego i jeden na terenie woj. małopolskiego tj.:
1. Gazociąg DN700 od Raciborza do Rybnika o długości 38,7 km
2. Gazociąg DN700 od Rybnika do granicy województw śląskiego i małopolskiego w gminie Bojszowy o długości 58,8 km
3. Gazociąg DN 300 do Suszca o długości 10,5 km
4. Gazociąg DN700 na terenie województwa małopolskiego o długości 8 km.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS