A A+ A++

Oczekuje przywrócenia możliwości działalności aquaparku.

Oto komunikat OKR Atol sp. z o.o. w Oleśnicy:

Oleśnicki Kompleks Rekreacyjny Atol Sp. z o.o. dołączył do największych polskich Aquaparków wyrażających wspólne stanowisko w temacie nowych obostrzeń w związku z epidemią Covid-19.

Poniżej treść wspólnego stanowiska.

Kraków, dnia 16 października 2020 r.

 Ministerstwo Rozwoju

STANOWISKO 

W SPRAWIE ZAWIESZENIA DZIAŁALNOŚCI AQUAPARKÓW

W RAMACH RZĄDOWYCH OBOSTRZEŃ W ZWIAZKU Z EPIDEMIĄ COVID-19

Szanowni Państwo,

Działając w imieniu Spółki Park Wodny w Krakowie SA – właściciela i zarządcy obiektu Parku Wodnego w Krakowie, jak również w imieniu największych polskich Aquaparków, na mocy udzielonego mi pełnomocnictwa, a to:

1) Termy Maltańskie Sp. z o.o.,

2) Suntago Water World, 

3) Termy Uniejów,

4) Aquapark Wrocław, 

5) Aquapark Łódź,

6) Park Wodny Koszalin, 

7) MOSiR Kutno,

8) Park Wodny w Świeciu,

9) Oleśnicki Kompleks Rekreacyjny ATOL,

10) Park Wodny Trzy Fale w Słupsku,

11) Termy Cieplickie Jelenia Góra

poniżej przedstawiam wspólne stanowisko wyżej wymienionych podmiotów w sprawie wprowadzonego począwszy od 17 października br. zamknięcia aquaparków w strefie żółtej oraz czerwonej.

Nie zgadzamy się z całkowitym zamknięciem obiektów w obu strefach. Oczekujemy przywrócenia możliwości działania Aquaparków z następującymi ograniczeniami:

– w strefie czerwonej – dopuszczalne obłożenie 50% maksymalnej zajętości,

– w strefie żółtej – dopuszczalne obłożenie 75% maksymalnej zajętości,

– w strefie zielonej – dopuszczalne obłożenie 100% maksymalnej zajętości,

Obłożenie obiektów na poziomie 50% to absolutne minimum, konieczne do pokrycia kosztów działalności aquaparków.

Ze swojej strony deklarujemy gotowość jeszcze większego zaostrzenia reżimów sanitarnych i wewnętrznych procedur bezpieczeństwa w naszych obiektach. 

UZASADNIENIE

W naszej ocenie brak jest uzasadnienia dla wprowadzenia obowiązku zamknięcia obiektów typu aquapark zarówno w strefie czerwonej, jak i w strefie żółtej. Ocena nasza uzasadniona jest następującymi argumentami:

Bezpieczeństwo:

1. Zgodnie z informacją Głównego Inspektora Sanitarnego, który powołuje się na doniesienia WHO i CDC, COVID-19 nie jest chorobą wodozależną. Uzdatniana woda w warunkach  basenowych eliminuje wirusa. 

2. W żadnym z naszych obiektów począwszy od czerwca br. nie tylko nie stwierdzono ogniska zakażeń, ale  nawet przypadków tego rodzaju zakażeń, pomimo że dziennie tego rodzaju obiekty są odwiedzane przez setki klientów.

3. W naszych obiektach stosujemy chlor, który skutecznie zwalcza wirusa nawet w o wiele niższym stężeniu niż stosowane w tej kategorii obiektów. Wedle rekomendacji WHO środowisko „chlorowe” jest środowiskiem bezpiecznym. 

4. Aquaparki są obiektami, gdzie wymiana całości powietrza następuje kilkakrotnie w ciągu godziny, – zgodnie z wytycznymi dla tego rodzaju obiektów. W tym zakresie nasze obiekty stanowią wyjątek na korzyść zwalczania wirusa w porównaniu do innych obiektów użyteczności publicznej.

5. W naszych obiektach stosujemy bardzo rygorystyczny reżim sanitarny; podlegamy na bieżąco kontrolom Sanepidu. 

Argumenty ekonomiczne:

1. Wszystkie nasze obiekty w trakcie pierwszego lockdownu pozostały zamknięte, co pociągnęło za sobą gigantyczne straty. Koszty stałe tego rodzaju obiektów, choćby ze względu na ich rozmiary oraz skomplikowane systemy techniczne i technologiczne, są bardzo wysokie nawet w trakcie zamknięcia. Kolejne zamknięcie z dużym prawdopodobieństwem może doprowadzić do upadłości wielu z nas. 

2. Każdy z naszych obiektów jest  dużym pracodawcą (przykładowo Termy Uniejów są drugim co do wielkości pracodawcą w gminie). Zamknięcie obiektów doprowadzi do konieczności zwolnień wielu zatrudnionych osób. Część z nich (osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno – prawnych bądź samozatrudnione) utraci dochody z dnia na dzień, ponieważ nie będziemy w stanie wypłacać jakichkolwiek kwot za usługi niewykonane z powodu zamknięcia obiektów.

3. Każdy z naszych obiektów ma zawartych szereg umów z dostawcami, usługodawcami etc., podnajemcami działającymi na terenie obiektów. Zamykając aquaparki, również ci przedsiębiorcy zostają pozbawieni części swoich przychodów. 

Argumenty społeczne:

1. Klientami naszych obiektów są w dużej mierze dzieci, seniorzy, niepełnosprawni. Decyzja o zamknięciu Aquaparków z dnia na dzień pozbawia te osoby możliwości dbania o zachowanie zdrowego trybu życia oraz rehabilitacji. 

Z uwagi na podniesione argumenty, decyzja w sprawie zamknięcia Aquaparków jest dla nas całkowicie niezrozumiała. Tym bardziej, że zarówno szkoły (gdzie z całą pewnością ryzyko transmisji wirusa jest znacznie wyższe), jak również inne branże mogą działać z zachowaniem ograniczeń (np. restauracje, galerie handlowe). Naszym zdaniem, brak zmiany decyzji w kwestii zamknięcia Aquaparków będzie mieć katastrofalne skutki ekonomiczne i społeczne zarówno dla pracodawców, jak i konkretnych regionów, w tym branż powiązanych. 

Decyzji o zamknięciu nie towarzyszą ponadto jakiekolwiek rozwiązania ochronne adresowane konkretnie do branży, która z dnia na dzień zostaje wyeliminowana z rynku i pozbawiona możliwości osiągania jakichkolwiek przychodów. 

Prosimy zatem o uwzględnienie naszego stanowiska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat w strefie czerwonej
Następny artykułUprawiał konopie indyjskie